Güzelkız.com

Yüzünüze En Uygun Gözlük Seçimi


Yüzünüze En Uygun Gözlük Seçimi

Doğru yüz tipine uygun gözlük modeli tercih edildiğinde gözlüğün yüzle bütünleşmesi kusursuz olacaktır. Birbirinden farklı oval, kalp, yuvarlak ve kare yüz biçimleri bulunmaktadır. Her yüz tipinin kaldırabildiği gözlük modeli de farklılık göstermektedir.

Doğru gözlüğü bulabilmek için öncelikle hangi yüz tipinin sizin yüzünüz olduğunu bilmeniz önemlidir. Aksi halde yanlış fikir, yanlış gözlüğü takmanıza neden olabilmektedir.

Her yüz tipini diğerinden ayıran farklı bir özellik vardır. Bu özelliği keşfetmek gözlük seçiminizde en büyük yardımcınız olacaktır. Bilhassa çerçeve kararını verirken yüz tipinizin büyük bir etkisi olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu sebeple yüzünüze en uygun gözlük seçimini yaparken dikkat edilmesi gereken hususları belirlemek gerek.

 

Yüz Tiplerine Göre Gözlük Nasıl Tespit Edilir?

Yüz tipinize karar verirken öncelikle saçlarınızı at kuyruğu şeklinde toplamalısınız. Toplanan saçların yanı sıra yüz kaslarınızı serbest bırakmalısınız. Daha sonra dış çerçeveden itibaren elinize aldığınız bir kalemle yüz hattınızı nokta nokta belirlemelisiniz. Çizdiğiniz noktalar bittiğinde tüm noktalara göz atmalısınız. Ortaya çıkan şekil; oval, kalp, elmas, üçgen, kare veya yuvarlak olabilir. Daha sonra hangi gözlük modelinin hangi yüz hattına uygun olduğunu öğrenmelisiniz.

Yuvarlak Yüz İçin Uygun Gözlük Modeli Nedir?

Yuvarlak yüz hatlarına sahip olan kişiler için en uygun gözlük kalıbı dikdörtgen kalıplardır. Rectangular olarak bilinen dikdörtgen ve kalın kemik çerçeveler en uygun gözlük modeli olarak kabul edilmektedir. Yuvarlak yüze sahip olunduğu için yuvarlak gözlük takılması, yapılabilecek en büyük hatadır. Bu nedenle olabildiğince dikdörtgen gözlükler arasından tercihler yapılmalıdır.

Tam çerçeve veya yarım çerçeve tercihlerinde bulunabilmeniz mümkündür. Önemli olan doğru gözlük kalıbını aklınızda bulundurabilmenizdir. Yüzü uzun göstermek, yuvarlak yüzlü kişiler için önemli olmalıdır. Dikdörtgen yapılı gözlükler bu nedenle oldukça önemlidir. Yüzünüz hem küçük hem de yuvarlaksa tercihinizin çerçevesiz dikdörtgen gözlüklerden yana olmasına özen göstermelisiniz.

Yüzünüze Uygun Gözlük Seçimi

Oval Yüz İçin Uygun Gözlük Modeli Nedir?

Oval yüz modeline sahip olan kişiler, gözlük seçimlerinde en şanslı kişilerdir. Tercih edebilecekleri hemen her gözlük çokça yakışacaktır. Bu süreçte yanlış seçim yapmamak adına dikdörtgen gözlüklerden uzak kalmanız önemlidir.

Oval bir yüze sahipseniz yapmanız gereken yuvarlak çerçeveli gözlükleri tercih etmektir. Oversize (fazla geniş) veya tam yuvarlak gözlükler sizin için ideal gözlüklerdir. Bunun yanında ten ve saç renginize bağlı olarak dilediğiniz çerçeve rengine karar verebilirsiniz.

Kare Yüz İçin Uygun Gözlük Modeli Nedir?

Kare yüz tipine sahip olan kişilerin yüz hatları oldukça belirgindir. Hem uzunlukları hem de genişlikleri belli olan yüzler gözlük için detaylı bir araştırma istemektedir.

Kare bir yüzünüz varsa her şeyden önce yüz hatlarınızı yumuşatacak bir gözlük tercih etmelisiniz. Bunun için çerçevesi yumuşak dönüşlü, oval olan gözlükler en ideal gözlükler olacaktır. Bunun yanında üst çerçevesi tam, alt çerçevesi olmayan gözlükler de sizin için uygun olabilir çünkü bu şekilde çene bölgesindeki kemik hatları daha sönük bir hale sokulabilir.

Dikdörtgen Yüz İçin Uygun Gözlük Modeli Nedir?

Yüzünüz en olarak dar ancak boy olarak uzunsa dikdörtgen yüz modeline sahipsiniz demektir. Dikdörtgen yüzler için en ideal gözlük modelleri tam oval gözlüklerdir. Bu şekilde yüzü biraz daha yukarıya çeken daha küçük gösteren bir seçim yapılmış olunacaktır.

Özellikle kalın çerçeveli yuvarlak gözlükler, yüzünüzün olduğundan daha küçük şekilde görünmesine yardımcı olacaktır.

Kalp Yüz İçin Uygun Gözlük Modeli Nedir?

Birçok kişi yüzünün kalp şeklinde olduğunu bilmeksizin gözlük seçimlerini yanlış yapar. Kalp şeklinde yüz hatlarına sahip olan kişiler elmacık kemikleri ve çene kemiği çıkık olan kişilerdir. Alın biraz daha içerde kalırken çene aşağıdan sivrilmekte, elmacık kemikler sağa ve sola çıkıntı yapmaktadır. Yüzünüzü çizdiğinizde bu tarz bir şekil ortaya çıkıyorsa kalp şeklini alıyor demektir.

Kalp şeklinde yüzünüz varsa yapmanız gereken ince çerçeveli gözlük tercih etmeye özen göstermelisiniz. Yüz hatlarınız zaten belirgin bir görünüşe sahip olduğu için kalın çerçeveli bir gözlük yüzünü net şekilde ortaya çıkaracaktır. Bunun için oversize ince çerçeveli gözlükler sizin için en ideal gözlükler olacaktır.

Üçgen Yüz İçin Uygun Gözlük Modeli Nedir?

Yüzünüzün şeklini çizdiğinizde ortaya bir üçgen çıkıyorsa bu durumda size uygun olan gözlük modeli dikdörtgen kalıplı gözlüklerdir.

Yüzünüzü sağ ve sol yandan daha dengeli gösterecek olan bu tür gözlükler oldukça şık bir görüntü kazandırmaktadır. Bununla beraber boyu aşağı doğru sarkık olan gözlükleri de tercih edebilirsiniz. Eğimli gözlükler üçgen yüzlerin daha yuvarlak görünmesine yardımcı olmaktadır.

Ters Üçgen Yüz İçin Uygun Gözlük Modeli Nedir?

Yüzünüzün görünüşü ters üçgeni anımsatıyorsa bu durumda gözlüklerinizin küçük olmasına özen göstermelisiniz. Büyük gözlükler zaten küçük olan çene kısmınızı tamamıyla küçük göstermeye başlayacaktır. Bu nedenle olabildiğince küçük çaplı gözlükler arasından seçim yapmalısınız.

Gözlük seçerken yuvarlak veyahut dikdörtgen seçim yapabilirsiniz ancak daha çok oversize gözlükler üzerine yoğunlaşmalısınız. Bu şekilde yüzünüz daha keskin görünmekten kurtulacak, oval bir görünüş kazanacaktır. Üstelik dağınık ve hoş bir şıklık kazanmanız da mümkün olacaktır.

Bir önceki yazımız olan B Vitamini İçeren Besinler başlıklı makalemizde B Vitamini İçeren Besinler, B Vitaminlerinin yararları ve B12 Vitamini hakkında bilgiler verilmektedir.Yüzünüze En Uygun Gözlük Seçimi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.