Güzelkız.com

Yüzünüz Kaç Yaşında?


Yüzünüz Kaç Yaşında?

Cildimiz bazı durumlarda daha yaşlı görünebilir bu da psikolojik olarak insanı üzer. Yüzümüzün farklı bölgeleri yaşlanabiliyor. Göz çevresi, alın çevresi, yanak çevresi, çene ve boyun çevresi ayrı ayrı yaşlılık gösterebilir. Yüzünü gençleştirmek için kimisi cerrahi ameliyatlara yönelirken kimisi doğal yollar ile yüzünü gençleştiriyor.

Estetik ve Plastik Cerrahisi Op. Dr. Zekeriya Kul yüz yaşlanması hakkında gerekli bilgiler veriyor. Açıkladığı bilgilere göre ‘’ yüz çok narin bir bölgedir. Kemik iskelet, kas dokusu ve deri de dâhil olmak üzere yüzümüz farklı evrelerden geçiyor ve zaman zaman büyük değişimlere uğruyor. Cildin yaşlanmasını etkileyen pek çok faktör bulunuyor. Sigara kullanmak, aşırı makyaj yapmak, yüzü temiz tutmak, güneş ışınlarına sık maruz kalmak, cilt tipi ve yeterli uyku cildin yaşlanmasını etkiliyor. ‘’

Sigara Kullanmak Cildi Olumsuz Etkiliyor

Sigara kullanan bireylerin yüzü çok daha çabuk yaşlanıyor. Sigara kullanımı estetik ameliyatlarını daha zor hale getirir. İçerdiği nikotin cilde büyük oranda zarar verir. Sigara kullanmayan bireylerin yüzü çok daha genç duruyor. Cildinizi genç tutmak istiyorsanız sigaradan kesinlikle uzak durmalısınız.

Bununla beraber aşırı miktarda alkol kullanmak da cildi olumsuz etkiliyor. Arada bir tüketilen şarap cildi olumlu etkilerken sürekli kullanımlarda cilt olması gerekenden çok daha çabuk yaşlanıyor. Bu nedenle cilt sağlığı ve vücut sağlığı alkolden uzak durmakta fayda var.

Uyku Çok Önemli

Uykuyla cilt bakımının ne alakası var? Diyenler vardır elbet. Ancak uyku insan vücudu için çok faydalıdır. Yetişkin bir insanın günde en az 8 saat uyuması gerekir. Bu uykuyu gece vakti uyuduğunuz zaman cildiniz bu durumdan çok daha olumlu yönde etkilenir. Cilt, uykuyla beslenir fakat aşırı uykuda da cilt bu durumdan olumsuz yönde etkilenir.

Bu nedenle insan sağlığı için yeterli düzeyde uyumanız gerekir. 8 saat uyku cilt bakımı için idealdir. Uyku, cildinizi daha pürüzsüz hale getirir. Sizde cildinizin daha sağlıklı olmasını istiyorsanız günde 8 saat uyumalısınız.

Makyajınızı Mutlaka Temizleyin

Gün içinde ya da özel günlerde makyaj yapmak gerekebilir. Hele ki genç bayanlar için makyaj vazgeçilmezdir. Ancak bir makyaj yüzde en fazla 4 saat durmalıdır. 4 saatten fazla duran makyaj cilde büyük oranda zarar verir. Cildinizi makyajlardan arındırmak için saf su ya da özel makyaj temizleme jellerinden kullanmalısınız. Pamuk ya da makyaj temizleme mendiliyle makyajınızı temizleyebilirsiniz.

Gece yatmadan önce kesinlikle makyajınızı temizleyiniz. Makyaj malzemeleri cildi tıkadığı için hava almasını önler ve dolayısıyla cildin erken yaşlanmasına ve sivilcelerin çoğalmasına sebebiyet veriyor.  bu nedenle mutlaka makyajınızı temizleyin ve cildinize kimyasal boyalarla zarar vermeyin. Makyaj malzemesi seçerken de çok dikkatli davranmalısınız.

 

Diğer Etkenler de Önemli Yer Tutuyor

Cilt bakımında sigara kullanımı, makyaj temizliği, uyku ve alkol kadar diğer etkenlerde önemli yere sahiptir. Cilt tipi yaşlanmayı etkileyen faktörlerden biridir. Kimisinin cildi hiçbir bakım yapmadığı halde tertemiz olurken kimisinin cildi yaptığı onca bakıma rağmen yine de cildi yaşlı görünür. Bu durum tamamen cilt tipiyle alakalıdır.

Güneş ışınına maruz kalmak da cildin yaşlanmasını olumsuz yönde etkiler. Güneş ışınlarından dolayı cilt yandığı için zamanla kurur ve bu da yaşlanmaya sebebiyet verir. Yüz temizliği de çok önemlidir. Sabahları uykudan kalktığınızda mutlaka yüzünüzü yıkamalısınız. Bu hem gün boyu daha dinç durmanızı sağlar hem de cildinizin daha sağlıklı olmasını sağlar. Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt istiyorsanız cildinize özel olarak bakmalısınız.

Tuzu Azaltarak Hipertansiyondan Kurtulmak Mümkün

Hipertansiyon her yıl milyonlarca kişinin ölümüne yol açan bir rahatsızlıktır. Bayanlarda görülme oranı daha yüksek olan hipertansiyonun vücuttaki en büyük düşmanı ise tuzdur. Hipertansiyondan kurtulmak için yapılması gereken şey tuzu azaltmak ve mümkün olduğunca tuz kullanımı yapmamaktır. Gizli ilerlemesi nedeni ile de birçok hastada belirtisi görülmeyen hipertansiyon hastalığı, son evrelerde fark edildiği durumlarda geri dönüş olasılığı oldukça düşük olan bir rahatsızlıktır.

Hipertansiyonun Vücuttaki Belirtileri

Hipertansiyonu yükselen kişiler genelde baş ağrısından şikâyet eder. Baş dönmesi ile de kendini gösteren bu rahatsızlık kişileri uzun dönemde rahatsız etmeye başlayarak doktora sevk eder.

Tuz kullanımına bağlı olarak gerçekleşen hipertansiyon rahatsızlığı gözlere de oldukça zarar verir. Görme yetisini oldukça azaltan bu duruma ek olarak kişilerde kap çarpıntısı, nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi diğer farklı rahatsızlıklar da görülebilir.

Hipertansiyon İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Hipertansiyon rahatsızlığı, kadınlarda erkeklere nazaran daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Kadınların hormonal dengesine bağlı olarak vücutları tuzu tutmaya daha eğilimlidir. Bu nedenle aşırı tuz kullanımının da gerçekleştiği durumlarda kadınlarda daha sık olarak hipertansiyon problemi görülmektedir.

  • Obeziteye bağlı olarak gelişen kilo alma problemleri, aşırı tuz kullanımına da bağlı olarak hipertansiyonu tetikler. Kadınlarda daha fazla olan kilo problemi, ilerlediği safhalarda yalnız hipertansiyon değil daha birçok farklı hastalığı tetikleyici niteliktedir. Vücudun az harekete nazaran aşırı beslenmesi ile ortaya çıkan obezite durumlarında tuz kullanımı kısıtlanarak Bu durumun önüne geçilebilir.

  • Çocuklarda belirtisini görmenin mümkün olduğu hipertansiyon görme bozukluğu ve bulantı ile kendini gösterir. Gençlere nazaran çocukların vücudu daha korunmasız olduğundan dolayı, en ufak bir problemi bile vücut hemen dışarıya verir. Bu nedenle hipertansiyon ve daha birçok rahatsızlığı çocuklar üzerinde zaman geçmeden anlamak ve tanı koymak mümkündür.

  • Çocuklar üzerinde hipertansiyon problemi yaşamamak için 3 yaşını geçen her çocukta belirli dönemde tansiyon ölçülü yapılmalıdır.

 

Hipertansiyona Karşı Alınması Gereken Önlemler

Hipertansiyonun başlıca düşmanı tuzdur. Vücuttaki tuz oranını düşürerek bu hastalığa karşı koruma sağlanabileceği gibi, spor yaparak ta vücutta bulunan tuz devriyesini en aza indirmek mümkündür. Düzenli olarak yapılacak spor programı ve egzersiz hareketleri ile hipertansiyon probleminin önüne geçilebilir. Genel anlamda zararlı olduğu bilinen tuzu komple olarak mutfaktan çıkarmak, hipertansiyon problemine karşı kesin çözümdür. Bir anda kesmek mümkün olmasa da zamanla tuz kullanımını azaltarak en sonunda da komple olarak tuz kullanımını sıfıra indirmek gerekir.

Beslenme planında da değişikliğe gitmek ve yeşillik ağırlıklı beslenmek gerekmektedir. Sağlıklı beslenme stili genelde Akdeniz ürünleri ile sağlanır. Bu nedenle hipertansiyon problemine karşı yeşillik ağırlıklı Akdeniz besinlerinin tüketilmesi önerilir.

Türkiye’de Tuz Kullanım İstatistikleri

Türkiye genelinde yapılan araştırmalar sonucu tuz kullanım oranları raporlar ile belgelenmiştir. Buna göre; Günlük olarak gerçekleşen tuz yönetimlerinde yüzde 18 gibi bir orandan bahsetmek mümkündür.  Günlük kullanım miktarı yüzde 8 olması gereken yüz, ülkemizde bir hayli fazla olarak kullanılan bir gıda ürünüdür.

Sağlık bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar ile Türkiye genelinde tuz kullanımını azaltmak amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda yakın zamanda restoranlarda masalardan tüzüklerin kaldırılması gündeme gelen bir konudur. İlk aşama olarak belirlenen bu uygulama ile restoranlarda artık tuzluk kullanımı mümkün olmayacaktır. Restoranlar ile başlanacak olan tuz tüketim planlaması, ilerleyen aşamalara ulaşıldığında birçok farklı mekândan da tuzlukların masalardan kaldırılması söz konusudur. İnsan sağlığı için alınan bu önlemler, uzun dönemde geçerlilik kazanacak olan uygulamalar arasında yer almaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Liposuction ile Zayıflayarak Değil Bölgesel İncelin başlıklı makalemizde liposuction, Liposuction fiyat ve Liposuction zararlı mı hakkında bilgiler verilmektedir.Yüzünüz Kaç Yaşında? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.