Güzelkız.com

Yararlı Bakterilere Yer Verin


Yararlı Bakterilere Yer Verin

Bildiğiniz gibi son yıllarda artış gösteren faydalı bakteriler konusu her geçen gün tartışma konusu olmaya devam ediyor. Probiyotik – Prebiyotik kelimelerini sıklıkla duyuyorsunuzdur. Özellikle diyet yapanlar ya da yapmak isteyenlerin araştırdıkları konular arasında yer almaktadır. Faydalı bakteriler familyalarında yer alan bu bakterileri detaylı olarak tanımak ve tanıtmak amacı ile bu konumuzu hazırlamaya karar verdik. Bilgi bizden karar vermesi sizden diyor ve konumuza geçiyoruz.

Bakteriler Olmazsa Ne Olurdu? 

  • Bakteri kulağa hoş gelmeyen bir terim olsa da insan vücuduna sonsuz faydası vardır. Tabii bu faydayı yalnızca iyi bakteriler sağlar. Bakteriler iyi bakteri ve kötü bakteri olmak üzere ikiye ayrılır. İyi bakterilerin vücudumuza pek çok faydası vardır. Sindirim sistemi, boşaltım sistemi, solunum sistemi olmak üzere her konuda vücudumuza yardımcı olur iyi bakteriler.
  • En önemli faydası bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor olması. İyi bakteriler ve bunlara bifido bakterisi de dahil olmak üzere, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bizi birçok hastalığa karşın korur. Alzheimer hastalığı, metabolik bozukluklar, kalp hastalıkları, depresyon hastalıkları ve kanser gibi birçok hastalıktan korunmamıza yardımcı olurlar.
  • Bifido ve daha pek çok bakteriyi bazı gıdalar ve ilaçlar sayesinde vücudunuza takviye yapabilirsiniz. Nasıl mı? Yoğurt, kefir, lahana, turşu gibi gıdalarda iyi bakterilerden bol miktarda bulunur. Yoğurda kokusunu bile bakteriler verir. Bu besinlerden sık sık tüketirseniz vücudunuza iyi bakterilerden yükleyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.
  • Ayrıca ilaç yoluyla da probiyotik destek sağlayabilirsiniz. İlaç takviyesini gerekmedikçe doktorunuz önermez. İshal ya da kabız olduğunuzda, grip olduğunuzda doktorunuzla konuşarak probiyotik ilaç desteği alarak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Probiyotik Nedir? 

Probiyotik bu iyi bakterileri içeren ve böylece sağlığımıza faydalı mikroorganizma veren gıdalara denir. Herhangi bir yiyecek veya içecekte de bulunabilir, özel probiyotik ilaçlarda da. Mesela bebekler ishal olduğunda doktorlar bağırdak düzenleyici ve vitamin destekleyici olarak “ Maflor “ adında probiyotik damla verirler. Bu damla sayesinde çocuğun ishali geçer ve eski haline geri döner. Bu tür ilaçlar vücuda faydalı bakteri göndererek boşaltım sisteminde oluşan hasarı giderir.
Probiyotik takyesini ilaç yoluyla alabileceğiniz gibi gıda yoluyla da alabilirsiniz. Yoğurt, kefir, lahana, turşu gibi besinlerde bol miktarda probiyotik bulunur ve bunların hepsi bağırsak düzenleyici olarak bilinir. Probiyotikler aynı zamanda bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Vücudumuza verdiği uyaranlarla bağışıklık sistemimizi güçlendirerek vücudumuzu birçok hastalıktan korur. Alzheimer, kanser, kalp hastalığı, metabolik sendromlar, depresyon gibi hastalıklara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirir.
Sizlerde bol bol bu besinlerden tüketmeye çalışın. Böylece hem bağışıklık sisteminiz güçlenir hem de birçok hastalığa karşı korunmuş olursunuz.

Bifidobacterium Bifidum 

Bifido bakterisi, bağırsağın bir parçası olarak bağırsakta yaşayan sindirime yardımcı olan bir bakteri türüdür. Bifidüs bakterisi patojen maddelerin bağırsak duvarından geçmelerine engel olur. Bağırsağın transit geçişlerini düzenleyerek mineral emilimine yardımcı olur.

 

Bifidobacterium Lactis Nedir?

  • Bifidobacterium Lactis çok güçlü probiyotik bir bakteridir. Bağışıklığı güçlendirdiği ve bazı tümörlerin büyümesini engellediği, sindirimi desteklediği ve kolestrolü düşürdüğü bilimsel araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır.
  • Bağırsaklarda ve kolonda çok sayıda bifidobacterium lactis bakterisi bulunur. Vitamin ve minerallerin vücut tarafından sindirilmesine ve gerekli olmayanların vücuttan atılmasında önemli bir işlevi vardır. Çiğ sütte bulunur ve sütün mayalanıp peynir ve tereyağına dönüşmesinde başlatıcıdır.

Bifidobacterium Lactis Ne İşe Yarar?

Bifidobacterium Lactis vücudumuzda tümör oluşmasını ve tümörlerin beslenmesini engeller. Sağlıklı bir sindirim sisteminin devamında, bağırsakların geçirgenliğinde laktoz sindiriminde, bağırsak hareketlerini düzenlemede, kabızlığın önlenmesinde ve ishale karşı etkilidir. Diş ve ağız sağlığı için faydalıdır. Kötü kolestrolü azaltıp iyi kolestrolü besler. Kan şekerini düzenler. Atopik dermatik ciltlere iyi gelir ve iltihaplanmayı engeller. Soğuk algınlığı ve gribi engeller, bağışıklık sistemi için çok yararlıdır.

Zayıflamak İçin Bifidobacterium Lactis

  • Bifidobacterium lactis probiyotikleri vücuttaki yağ kütlesinin azalmasına ve sağlıklı bir şekilde zayıflamaya da yardımcı olur. Bu probiyotik tarafından düzenli olarak beslenen bir vücutta özellikle göbek çevresinde yağlarda ve kiloda azalma görülebilir.
  • Sindirim sistemi rahatsızlıkları  bugün hemen herkesin problem yaşadığı bir konudur. Modern yaşam ve stres sindirim sistemimizi olumsuz etkiler. Sindirim sistemi ve vücudun bağışıklığı arasında güçlü bir bağlantı vardır. Probiyotikler sindirim sistemi ve bağışıklık için oldukça önemlidir. Besinlerden yeterli derecede alınmadıkları takdirde doktor tarafından gözetim altında alınmaları gereklidir. Bifidobacterium lacterius probiyotikleri vücudumuzun için en yararlı bakteriler arasındadır.

Lactobacillus Acidophilus

Lactobacillus acidophhilus bağırsaklarda yaşayan vücuda faydalı bir bakteridir. Aynı zamanda ağızda ve vajinada bulunur. İnsan sağlığı için çok önemlidir. Bu bakteri mayalanmış süt ürünlerinde probiyotik olarak kullanılır, aynı zamanda ev yapımı turşularda da bulunur. Probiyotikler yeterli miktarda alınıp iyi değerlendirildiklerinde sağlık için faydalı olan yaşayan mikroorganizmalardır. Sindirim sistemi için önemli bir rol oynayan Lactobacilius acidophilus bakterisinin vücudumuza pek çok faydası vardır.

Lactobacilius Acidophilus’un Vücuda Faydaları

Lactobacilius acidophilus, üzerinde en çok araştırma yapılmış ve sağlığa etkisi defalarca kanıtlanmış bir probiyotiktir. Kalp krizini tetikleyen kötü kolesterolün düşürülmesinde en etkili probiyotiklerden biri lactobacilius acidophilus’tur. Kan basıncını da dengeler. Virüsler ve zararlı bakterilere karşı savaşır. Bebekler için çok faydalıdır. Besleyici değeri vardır. Alerjilerin şiddetini düşürür ve vücudun alerjik reaksiyonlardan çok etkilenmesini engeller. Bunların yanında lactobacilius acidophilus sindirim için elzem olan bakterilerden biridir. Başka bakterilerle birlikte alındığında ishal ya da kabızlık önleyicidir. Laktoz sindirimiyle ilgili sorunu olanlara yardımcıdır. Ülser ve salmonella gibi hastalıklarla savaşır. Her türlü besinin vücut tarafından sindirilmesi ve gerekli olmayanların boşaltılmasına yardımcıdır.

Genel Olarak Probiyotikler

Günümüzün stresli ve hızlı yaşam koşullarında en önemli sorunlardan biri sindirimdir. Sindirim sistemini doğal yollardan güçlendirmek ve düzenlemek bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Ancak doğal yollardan alınamadığında doktor gözetiminde probiyotik destek sağlanmalıdır. Lactobacilius acidophilus da en çok bilinen ve faydası en çok incelenmiş ve kanıtlanmış probiyotiktir.

Lactobacillus Bulgaricus

Sindirim sistemi içerisinde yer alan yararlı bir bakteridir. Sütten yoğurt yapında kullanılan bakteri türüdür. Bu bakteri sütte beslenip laktik asit fermantasyonunda rol oynar. Bu fermantasyon sayesinde sütü yoğurda dönüştürür. Lactobacillus Bulgaricus diğer yaralı bakterilerin büyümeisni uyarır. Yoğurt için bir başlangıç kültürü olarak hizmet eder. Lactobacillus Bulgaricus normal şartlarda bağırsak sistemimizde bulunan bir bakteri türüdür. Faydalı bir bakteri türü olarak düşünüldüğünde, zararlı olan bakterilerin gelişmesini önler. Yoğurtta bulunduğu gibi İsvirçe peyniri gibi gıda ürünlerinde de bulunur. Rus Nobel Ödülü alan Ilya Mechnikoy, 1882’de probiyotiklerin sindirimdeki faydalı rolünü keşfettiği ilk Lactobacillus Bulgaricus’u izole etti. Probiyotikler genel olarak sindirim problemlerini tedavi etmek amacı ile kullanılır.

Lactobacillus Bulgaricus Faydaları

Bir probiyotik olan Lactobacillus Bulgaricus, hazımsızlık ve mide sorunları gibi sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olur.  Probiyotikler, sindirim sistemi içerisinde bulunup sindirim sisteminin işleyişini olumlu olarak geliştiren bakteri grublarındandır. Probiyotikler bakteriler, besini prebiyotikleri kullanıp yaşamlarını sürdürmeye devam ederler. Prebiyotikler ise vüdüda yaralı açıdan etkileyen ve ayrıca sindirilemeyen gıda bileşimlerine denir.

Lactobacillus Bulgaricus Zaraları

Lactobacillus Bulgaricus probiyotik olduğu belirtilmişti. Çocuklara probiyotik vertirken dikkatli olunmalıdır. Özellikle de 12 aylık ve daha aşağı yaşta çocuklara dikkat edilmelidir çünkü çoçuklarda henüz tam anlamıyla gelişmiş bir bağışıklık sistemi yoktur. Probiyotikler yaşlılarda da ters reaksiyon açığa çıkarabilir ve enfeksiyon ihtimalini de tetikleyebilir. Probiyotikler bazen de sindirim rahatsızlığına neden olabilir. Probiyotik kullanımı ciddi zararlara neden olmaz ancak az ve doktor kontrolünde probiyotik ilaçlar kullanmak daha karlı olacaktır.

Lactobacillus Helveticus 

Lactobacillus helveticus bir probiyotik bakteri ismidir. İnsan vücudunda bulunan hücrelerin 10 katı kadar bakteri bulunur. Gözünüzü korkutmanıza gerek yok, bu bakterilerin birçoğu faydalı bakterilerdir. Bakterilerin büyük çoğunluğu bağırsaklarımızda yer alır. Bakterilerin bazıları kilo vermemizi, bazıları vitamin depolamamızı, bazıları bağırsak düzenleyici görevi görürler. Daha birçok işimize yarayan bakteri vardır vücudumuzda. Bu bakterileri probiyotik ilaçlarla destekleyebiliriz. Tabii ki doktor kontrolünde gerekli dozlardadır.

Bir önceki yazımız olan Diyete Sadık Kalmak İçin Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde diyet zorluklarını yenmek, diyete devam etmek ve Diyete Sadık Kalmak İçin Yapılması Gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.Yararlı Bakterilere Yer Verin Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.