Güzelkız.com

Yağlı Ciltten Kurtulmak için 7 Etkili Yöntemler


Yağlı Ciltten Kurtulmak için 7 Etkili Yöntemler

Yağlı cildinizden dolayı sıkıntılı mısın? Cilt sorununuzla baş etmeniz için bazı kolay ev tedavileri mi arıyorsunuz? Parlayan cilt her zaman sağlıklı değildir. Yağlı cilt, cilt yağının veya sebumun fazla salgılanmasının bir sonucudur. Yağlı cilt çoğunlukla gençler veya ergenlik yaşı ile ilişkiliyse de, bazı insanlar bütün yaşamları boyunca yağlı cilt sorunlarını yaşarlar.  Yağlı cilt, güzel görünmek isterseniz, doğru bir cilt bakımı hak eder.

Yağlı Cilt Nedenleri:

Yağlı cilt bir çok kişi için ortak bir sorundur, öğlene doğru makyaj erimesiyle cilt sıkıntıları artar. Güneş kremi veya kavurucu ışınlarda eriyen makyaj tecrübeniz olmalı.Peki yağlı cildin tam arkasındaki nedeni nedir? Şimdi ona bir göz atalım.

1. Genetik:

Ebeveyninizden yağlı cildi alırsanız, akne ve tıkanmış gözenek oluşumunda daha hassassınız. Bunun nedeni fazla yağ üreten daha büyük yağ  bezleriniz olmasıdır.

2. Cilt Bakım Ürünlerinin Aşırı Kullanımı:

Herkes, daha genç, daha pürüzsüz ve daha net bir cilde sahip olmak ister . Bu kadar çok insan, bu genel hatayı cildin üstünde aşırı temizlik ve aşırı peçete ile yapar. Çok fazla basınç kullanarak cildi fırçalıyorlar. Yüzdeki cilt çok daha hassas ve hassas bir bakıma ihtiyacı var. Bununla birlikte, belirli bir kozmetik ürünü aşırı derecede kullanacağınız anlamına gelmez. Çünkü, cildiniz üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir ve daha yağlı hale getirebilirsiniz.

3. Mevsimsel Değişimler:

Yaz ve ilkbahar boyunca sıcaklık ve nem artışı cildin yağ üretiminde bir artışa neden olabilir. Bazen kışlardaki derim dehidrate olur, bu nedenle cilt nem kaybını telafi etmek için fazla yağ üretir.

4. İlaçlar:

Hormonal doğum kontrolü ve hormon  ilaçları, cildin yağ üretiminde artışa neden olabilir. Bazen ilaçlar dehidrasyona neden olabilir ve bu, doğal nem kaybını telafi etmek için cilt tarafından aşırı yağ üretimine neden olur.

Yağlı Ciltten Kurtulmak için 7 Etkili Yöntemler

Yağlı Ciltten Kurtulmak için 7 Etkili Yöntemler

5. Yanlış Ürünlerin Kullanımı:

Bir ürünü kullanmadan önce cildinizi iyi tanımak zorundasınız. Örneğin, kombine bir cildiniz olduğunda yağlı bir cilt için bir temizleyici kullanırsanız, cilt otomatik olarak doğal yağını kaybedecektir. Sonuç olarak cilt, kaybı telafi etmek için fazla yağ üretecektir.

6. Hormonal Değişiklikler:

Bir kadının vücudu, hayatının çeşitli aşamalarında çok sayıda hormonal değişikliğe uğrar. Hormonal değişiklikler gebelik, ergenlik dönemi, menopoz öncesi ve sonrası gerçekleşir. Dolayısıyla bu hormonal değişiklikler sıklıkla cilt tarafından aşırı yağ üretimini tetikler.

7. Stres:

Stres, yalnızca sağlık için kötü değil aynı zamanda cildiniz için de kötüdür. O andan itibaren, stres androjen hormonlarının salgılanmasını tetikler, bu da daha fazla yağ üretimine yol açar.

8. Gereksiz Cilt Bakım Araçlarının Kullanımı:

Bir yıkama bezi ile cildi ovmak, dönen bir temizleme fırçası kullanarak siyah noktaları temizlemek ciltte dehidrasyona neden olabilir, çünkü vücudun doğal sebum kaybını telafi etmek için aşırı yağ üretmesi buna tepki olarak olur.

9. Bronzlaştırıcı:

Bronzlaştırıcılar, cildin yağ üretimini azaltmak için asla iyi bir seçenek değildir. Cildi geçici olarak kurutabilir, ancak doğal yağ kaybına tepki olarak yağ bezleri deriyi korumak için fazla yağ üretecektir . Tabaklama pigmentasyon problemlerine de neden olur.

10. Biyotin Eksikliği:

Pul pul ve yağlı cilt, biyotin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir . Biyotin eksikliği nadir görülen bir beslenme bozukluğudur; Tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Herhangi bir yaş grubuna ve cinsiyete ait bir kişide olabilir. Biyotin, A vitamini ailesinin bir parçasıdır. Biotin eksikliği sağlıklı insanlarda çok nadirdir çünkü günlük biyotin gereksinimi aslında çok düşüktür. Farklı gıdalar, vücut tarafından ihtiyaç duyulan biotini yeniler ve hatta bağırsak bakterileri, az miktarda biotin sentezler.

Biyotin eksikliği, çiğ yumurta aklarının düzenli olarak alınmasından kaynaklanabilir. Yumurta akı büyük miktarda avidini içerdiği için biyotini kuvvetlice bağlar. Ayrıca, biyotinidaz eksikliği, birden fazla karboksilaz eksikliği ve Holokarboksilaz Sentetaz eksikliği gibi genetik bozukluklar, doğuştan veya geç başlangıçlı eksiklik şekillerine yol açabilir. Biyotinle destekleme, başlıca bir tedavi yöntemidir.

Yağlı Cildi Nasıl Anlaşılır?

Androjenler olarak adlandırılan hormonlar, cildimiz için yararlı olan sağlıklı yağ üretimini harekete geçirir. Ancak, yağ üretimi aşırı miktarlarda gerçekleştiğinde de aynı şey bir sorun haline geliyor. Bu fazla yağ cildimizi yağlı görünür kılar.

Evde Cilt Testi:

Cildinizin yağlı olup olmadığını kontrol etmek için basit bir test yapılabilir:

Kağıt peçete alıp yüzünüze bastırın.
Özellikle T-bölgesi alanı (burnunuzun ve çenenizin altındaki alnın tamamı).
Birkaç saniye peçeteye bastırın.
Kağıdı çektiğinizde kağıt yarı saydam görünür.

Yapılması ve yapılmaması gerekenler:

Yağlı cildiniz varsa aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey:

Yağlı cildi korumak önemlidir. Daha az yağlı veya daha fazla olmasına bakılmaksızın, daha fazla hasarı önlemek için uygun özen gösterilmelidir.
Cildinizi denemekten kaçının.
Yağlı cildi, uygun bilgi olmadan yeni başlatılan ürünlerle kesinlikle kullanmayınız.
Çok fazla eksfoliyasyon ve tonlama cildinizi daha yağlı hale getirecektir.

Yağlı Ciltler İçin Ana Telafi Araçları:

Cildiniz aşırı doğal yağ üretiyorsa ve genleriniz sorumluysa, o zaman yağlı cildi harika görünmesi için en iyi seviyeyi deneyebilirsiniz. İşte cildinizin taze ve kusursuz olmasını sağlamak için takip edebileceğiniz bazı yağlı cilt bakım ev tedvaileri .

1. Temizleme:

Yüzünüzü günde 3 kez ılık suyla yıkamak aşırı yağın alınmasına ve akne oluşumunu durdurmaya yardımcı olacaktır. Yüzünüze soğuk su sıçratmaya çalışın; Bu gözenekleri kapatacak ve cildinizin pH dengesini koruyacaktır.
Unutmayın, yüzünüzü çok sık yıkamak derinizi kurutabilir.
Derin temizlik, sağlıklı bir cilt için gereklidir. Unutmayın ki bir miktar yağ, sağlıklı bir cilt için çok önemlidir; Temizleyici çok fazla yağ çıkarırsa koruma katmanı kaybolacaktır. Bu nedenle yağ, mum ve sabun içeren temizleyicilerden kaçının. Salisilik asit (beta hidroksi asit) veya glikolik asit (alfa hidroksi asit) içeren temizleyiciler yağlı cildi hafifçe temizlemek ve pullanmak için de yararlı olabilir. Bu iki asit sivilce eğilimli cildi tedavi etmek için kullanılan temizleyicilerde bulunur. Bununla birlikte, çok hassas bir cildiniz varsa, bu asidin çok düşük konsantrasyonlarına sahip temizleyiciler seçneiz gerekir. Doğru bir günlük temizleyici kullanmak iyi bir başlangıçtır ve günlük cilt bakım rutininin parçası olmalıdır .

2. Eksfoliyasyon:

Yağlı cildi yumuşak bir ovuşla eksfoliye etmek ölü cilt hücrelerini, kiri, aşırı yağları giderir ve daha pürüzsüz hale getirir. Aşağıdaki mevcut kaynaklardan herhangi biriyle evde bir exfoliator hazırlayabilirsiniz. Yağlı ciltler için pul pullaşma evde yapılan tedaviler:

a. Yulaf ezmesi

Sade, şekersiz yulaf ezmesini alın.
Daha küçük kısımlara bölmek için bir gıda işlemcisi ile karıştırın.
Bir pasta haline getirmek için aloe vera jel ile (ham) karıştırın.
Yüz ve boynunuza 2 dakika sürtün.
Ilık su ile durulayın .
Toner uygulayın ( Gül suyu olabilir)

b. Bal, Karbonat ve Limon

Balın anti bakteriyel özelliği vardır ve yağlı cildi nemlendirir.
½ çay kaşığı karbonat , ½ çay kaşığı limon suyu ve 1 çorba kaşığı bal ekleyin.
Karıştır
Parmak uçlarınızı  kullanarak karışımı yüzünüze sürtün.
[Oku: Yağlı ciltler için en iyi makyaj ve cilt bakım önerileri ]

3. Toner:

Tonlama cildin yüzeyide kan dolaşımını geliştirir. Gözenekleri kapatır, cildi tazeler ve cilde parlaklık kazandırır. Cildinize sağlıklı bir dokunuş vermek için aşağıdaki ev yapımı toneri kullanabilirsiniz.

a. Elma Sirkesi

Sirkenin eşit kısımlarını küçük bir sprey şişesinde su ile karıştırın ve bir toner olarak kullanın.
Karışımı doğrudan yüzünüze püskürtünüz. Bu yağlı ciltler için etkili bir tonerdir .
b. Yeşil Çay Toneri

Yeşil çay anti oksidan özelliği ve cilt temizleyicisi olarak bilinir.
Bir çay kaşığı yeşil çay al.
Biraz  demlensin.
Soğutun ve bir sprey şişesinde saklayın.
Bu doğal toner günde iki kez kullanılabilir.
Yağlı ciltler için mükemmel bir seçenektir.

4. Yüz Maskesi:

Yüz maskelerinin kullanılması donuk yüzü yumuşak ve parlak yapar. Aşağıdaki ev tipi malzemeleri kullanarak kendi yüz maskenizi oluşturun.

a. Kil maskesi

Yüz kilini al;
2 çay kaşığı kilin ılık su ile karıştırın ve yüzünüze ve boynunuza eşit şekilde uygulayın.
5 dakika bırakın.
Kurumasına izin verme.
Sonra durulayın.

b. Yumurta Beyazı Maskesi

Ciltteki fazla yağı emmek için kullanılabilir.
Bir yumurta akı ile 1 tatlı kaşığı bal gerekli.
İyice karıştırın.
Yapıştırmak için biraz un ekleyin.
5 dakika uygulayın ve durulayın.

c. Masajlı Mango Maskesi

Biraz mango.
Yüzüne sürtün.
Birkaç dakika tutun. Ardından durulayın.
[Oku: Alın Sivilcelerinin Nedenleri ve Etkili Çözümler]

5. Nemlendirici:

En yumuşak temizleyiciler bile cilde kuruma etkisi oluşturabilir ve bu yaş arttıkça kuruma belirgin hale gelir. Böylece temizleyicilerin kuruma etkilerini azaltmak için, temizlikten hemen sonra yağsız bir nemlendirici kullanmanız gerekir. Temizleyiciler gibi, birçok nemlendirici, alfa hidroksi asitleri (AHAs), örneğin glikolik ve laktik asitler içerir. Yaşa ve güneşe maruz kalma, yeni cilt hücrelerinin eski cilt hücrelerinin yerini almasını zorlaştırır; Bu ölü cilt hücrelerinin yüzeye gelmesine neden olur.

Alfa hidroksil asitler veya AHA’lar ölü cilt hücrelerini ve aşırı yağları kaldırarak cilt tonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Nemlendiriciler ölü cilt hücrelerini tutan tutkal benzeri cildi derinizden uzaklaştırır. Ölü cilt hücresi tabakası kaldırıldıktan sonra, cilt görünür şekilde parlıyor ve sağlıklı görünüyor. Bu nedenle, nemlendiriciler yağlı ciltler için gerekli olmadığına inanıyorsanız, tekrar düşünün!

6. Güneş Kremi Kullanmalıyız:

Cilt tipine bakılmaksızın, tüm ciltlerin Güneş’in zararlı ultraviyole A ve ultraviyole B ışınlarına karşı korunması gerekir. Güneş kremi kırışıklıkları önlemek yaşlılık lekelerinin oluşmasını engeller. Güneş koruması zorunlu olduğu için, güneş kremi almadan önce bilinçli bir karar vermeniz en iyisidir.

Güneş kremi nazik ve hafif olmalıdır ve gözenekleri tıkamamalıdır. Hassas ve sivilce eğilimli cildiniz varsa, kokusu az olan ya da hiç olmayan bir koku seçin. 15-30 güneş koruma faktörüne sahip bir güneş kremi seçin. Kumsala veya yüzmeye gidiyorsanız, SPF 30’un üstünde olmalıdır. Suya girdikten  veya yüzünüzü yıkadıktan sonra güneş kremi tekrar uygulayınız .

 

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

Unutmayın ki hepimiz bu cilt tiplerinden birine, normal, kuru, kombine ya da yağlı sahibiz. Ancak hava koşullarındaki değişikliklerle cilt türünüz değişir. Serin bir yeri ziyaret ettiğinizde yağlı cilt oluşabilir. Bu nedenle, derinize her zaman dikkat edin. Cildiniz nemi tutmak için daha fazla yağ (sebum) üretecektir. Yani, dehidratasyonu önlemek için bol su içmelisiniz .Diyet, stres ve yaşam tarzınızın cildinizi olumsuz etkilemesine izin vermeyin. Cilt türünüz dalgalanır ve bu faktörler nedeniyle değişir.

Birkaç Cilt Bakımı İpuçları:

Cilt bakımı rutininiz de ile tutarlı olun . Yatmadan önce cildinizin temizlenmesi ve nemlendirilmesi çok önemlidir.Gün içinde  toz bazlı makyaj uygulayın ve uyurken temizlemeyi unutmayın. Fazla yağ emmek için gün boyunca yağ blot kağıtları kullanın. Daha fazla sebze, meyve ve tahıl yiyin. Ve yağlı cildi yağlı hale getirmeden iyi nemlendirilmiş halde tutmak için yatmadan önce aloe vera jeli uygulayın.

Dengeli bir diyet ve uygun yaşam tarzı, cildinizin sorunlara daha az meyilli olmasını sağlar. Cilt bakım ürünlerini kullanırken, genetik olarak yağlı cildi olan bazı insanlar daha fazla temkinli olmalılar. Günlük cilt bakımı ve yeme sırasında sağlıklı seçimler yapmak, yağlı cilt problemlerini çözmek için çok yol kat edebilir. Sonuçta hepimiz sağlıklı, kusursuz bir cilde sahip olmak istiyoruz, ancak başarmak için çalışmalara devam etmeliyiz.

Yağlı cildi yararlı bulmanız için bu ipuçlarını ve ev tedavilerini  deneyeceğinizi umuyoruz. Aşağıdaki yorumlar bölümünden görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Bir önceki yazımız olan Cannes Film Festivali En İyi Saç ve Makyaj 2017 başlıklı makalemizde Cannes Film Festivali, göz makyajı ve Güzellik Trendleri hakkında bilgiler verilmektedir.Yağlı Ciltten Kurtulmak için 7 Etkili Yöntemler YORUMLARI - 2 YORUM
  1. […] [Oku: Yağlı Ciltten Kurtulmak için 7 Etkili Yöntemler] […]

  2. Dolunay dedi ki:

    Bal karbonat ve bal karışımında tarife kabartma tozu yazmışsınız kabartma tozu mu karbonat mı hangisi?

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.