Güzelkız.com

Vejetaryen Diyeti İpuçları ve Yararları


Vejetaryen Diyeti İpuçları ve Yararları

Vejeteryan olmanın bir çok avantajı vardır. Şimdi vejeteryan olanlar için dikkate alınması gereken temel vejetaryen diyet ipuçları ve faydaları hakkında daha fazla bilgi edinelim.

 Vejeteryan Türleri

Öncelikle aşağıdaki vegan türlerini ayırt etmeliyiz:
Sadece meyve yiyen kişiler: işlenmiş ürünler gibi hayvansal ürünleri ve gıdaları yemeyi ret eden kişilerdir. Bu kişiler diyetinlerinde günlük meyve tüketmelidirler.
• Veganlar: Bunlar hayvansal gıdaları ret ederek büyük oranda sebze tüketenlerdir.
Süt ve Süt Ürünleri- Vejetaryenler: onlar hayvansal gıdalarla birlikte, Süt ve süt ürünlerini de reddeden kişilerdir.
Süt ve Süt Ürünleri -Yumurta-Vejetaryenler: Bu vejeteryanlarda süt ürünleri ile birlikte diyetlerinde yumurtayı da dahil etmişlerdir.
Yarı Vejetaryenler: Bu insanlar herhangi bir kırmızı et yemeyen ancak balık ya da tavuk tüketen az kısıtlı vejeteryan gruptur.

Vejetaryen Diyeti İpuçları ve Yararları

Vejetaryen Diyeti İpuçları ve Yararları

Garantili Vejetaryen Diyet

Geleneksel olarak, aşağıdaki alt gıda bölümlerini kapsayacak diyette olması gerekenler;
• Tahıl: Bu grup aynı zamanda tahıl ve hububat ve diğer bazı türleri kapsayan, kepekli ekmek, esmer pirinç, kepekli makarna ve müsli gibi yiyecekleri içerir.
• Fındık ve tohumlar: soya fasulyesi, mercimek, kaju fıstığı, fasulye, bezelye ve susam gibi gıdalar bu grubun içinde yer alır.
• Meyve ve sebzeler: vejeteryan diyetin temel bileşenlerinden biri olarak meyve ve sebzeler aynı zamanda sağlıklı ve doğal yönden yararlı besinlerdir.
• Süt ürünleri: Bu diyet türünde izin verildiği kadar süt, yoğurt ve peynir gibi gıdalar tüketilir.

Vejetaryen Olmanın Faydaları

1. Vejeteryanlar aynı zamanda sağlıklı beslenme menüleri ile kandaki kolesterol seviyelerini dengeleyerek, şeker seviyesini düşürerek, hipertansiyonu dengeleyerek kardiyovasküler risklerini azaltırlar, organizmalardaki kanser risklerini azaltırlar,

2-Ayrıca vejeteryanlar kendilerini daha enerjik ve sağlıklı hissederler.

Vejetaryen olmak için ipuçları

Eğer bir süre vegan olmak istiyorsanız yukarıda saydığımız ipuçlarını dikkate alarak bilgi edinebilirsiniz.

1. öncelikle kendinizi psikolojik olarak hazırlayın. Her şeyden önce bilinçli olarak her gün et yemek zorunda olmadığını bilmelisiniz.

2. süpermarketlerde, fast food merkezleri ve restoranlarda vejeteryanlar için hazırlanmış seçenekler i tercih etmeye çalışabilirsiniz.

3. Gerekli vitamin ve sağlıklı besin öğeleri için günlük diyetinizde sebze ve meyve oranlarını artırmaya çalışın.

4-Sürekli olarak vejeteryan diyeti uygulayamasanız bile ara ara vücut toksinlerinizden kurtulmak için bu diyetleri uygulamaya çalışın.

Bir önceki yazımız olan Diyetinize Eklemeniz Gereken 9 Kalori Yakan Gıda başlıklı makalemizde diyet, güzel kız ve kalori yakan gıdalar hakkında bilgiler verilmektedir.
Vejetaryen Diyeti İpuçları ve Yararları Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Makyaj Trendleri
İlginizi Çekebilir !

Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.