Güzelkız.com

Varis ile İlgili Tüm Sorular


Varis ile İlgili Tüm Sorular

Varis, günümüzde yaygın olarak gözlenen sağlık sorunlarından biri olarak kabul edilir. Bacaklarda ortaya çıkan varis problemi, derinin atlında yer alan toplardamar genişlemeleri olarak bilinir. Yüzeysel toplardamarlarda oluşan varisler, beraberinde hayatı etkileyen birçok olumsuzluğu da getirirler. Varis probleminin oluşumu, hayat şartlarından kaynaklı olarak veya genetik yatkınlık sebebiyle iki farklı şekilde sınıflandırılmaktadır. Fazla kilo ve ayakta uzun süre durmak, varisi tetikleyen en popüler etmenlerdir.

Varis hastalığı sebebiyle, bacaklarda hissedilen yorgunluk gün içerisinde artarak devam etmektedir. Varisin tedavi edilmediği durumlarda pıhtı sorunu görülebilmektedir. Hastalığın ciddi seviyelere ulaşması sebebiyle derinin rengi değişerek yaralar oluşabilir.

Varis Tedavisi

Varis tedavisi için farklı tipte yöntemler kullanılabilir.

Konservatif Tedavi: Varisi tamamen iyileştirmeyen fakat ilerlemesini önleyen tedavi yöntemidir. İlaçla birlikte kompresyon tedavisiyle gerçekleştirilir.

Yüzeysel Lazer: Küçük varislerde dış kısımdan olacak şekilde lazer ışınıyla kılcal damarın yakılmasıyla gerçekleştirilir.

Skleroterapi: Bacakta oluşan varislerin içerisine oldukça ince iğnelerle beraber etken madde verilerek toplardamarın tıkanmasıdır.

Damar içi lazer işlemi: Damarın içerisine iğnelerle girilerek uygun yere yapılan işlem sonrasında lazer ışını damar duvarına verilerek damar içerisinde ilerletilir. Lazerin kontrolüyle beraber damarın tıkanması sağlanır. Uygulama 30-60 dakika arasında değişen zaman dilimlerinde gerçekleştirilmektedir.

Ameliyat: Çıplak gözle görülebilen varislerin tamamen çıkartılmasıyla beraber toplardamarlarda bulunan yüksek basıncın giderilmesi hedeflenir.

1.Derece Varis

Varisler, klinik bağlamda derece sistemiyle ölçülürler. 1.derece varislerin çapı 4mm’ye kadar uzanabilmektedir. Görsel açıdan şikâyetlerin en yoğun olduğu varis derecesidir. Skleroterapi ve yüzeysel lazer tedavileriyle giderilebilmektedir.

Varis Hastalığı Nasıl Geçer

Varisin hastalığına sahip olan ve kurtulmak isteyen kimseler, öncelikle sorunun kaynağını bulmalılardır. Uzman hekim kontrolü gereken bir hastalık olan varisin çözümü; varisin derecesine bağlı olacak şekilde farklı teknikler uygulanması yöntemlerine dayanmaktadır.

Varis Başlangıcı

Varis başlangıcı, farklı sebeplerden ötürü gerçekleşebilir olması sebebiyle tetikleyici unsurların bilinmesi gerekiyor. Varis başlangıcında bacakta gözlenen ağrılarla beraber bacaktaki renk değişimleri de bir ön iletidir. Bacaklarda bu tip problemlerin yanı sıra ödem ve kramp semptomları da belirtiler arasında kişiden kişiye değişecek şekilde gözlenebilmektedir.

Varis Bitkisel Tedavi

Bitkiler, içeriğindeki etkenlerle beraber sağlık açısından farklı açılardan fayda sağlamaktadırlar. Varis tedavisi için tercih edilecek doğru bitkiler sayesinde bireysel tedavi mümkündür.

Zencefil: Ödem sökücü etkisiyle beraber zencefil ağrı ve varis görünümünü azaltıcı etkiye sahiptir. Zencefil özü ve E vitamini karıştırılmasıyla beraber cildin üzerine uygulanarak etkili sonuç elde edilebilir.

Sarımsak: İçeriğindeki bileşenlerle varise karşı oldukça etkilidir. Sarımsak çiğ olarak tüketildiğinde varisli damarların görünümünde iyileştirici etkiye sahip olacaktır.

Brahmi: Cildin rengini düzeltmede fayda sağlayan Brahmi, varisli bacağa uygulandığında daha iyi bir görünüm sağlayacaktır. 

Biberiye: Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisiyle beraber varisli damarların bitkisel tedavisi için de oldukça etkilidir.

Kılcal Varis

Derinin üst yüzeyine yakın bölgelerde yer alan ince damarların belirginleşmesi kılcal varis olarak bilinir.

Varis Başlangıcı Nasıl Anlaşılır?

Varis başlangıcında mevcut olan semptomlar belirgin olarak kendisini göstermeye başlar. Varisin başlangıcının anlaşılmasından itibaren önlem alınması doğru bir tercih olacaktır.

Varis Hastalığı Hangi Bölüme Girer?

Varis hastalığı olan kişiler, kalp damar cerrahisine başvurmalılardır.

Bir önceki yazımız olan Kozmetik Ürünlerdeki Zararlı Maddeler başlıklı makalemizde paraben içermeyen markalar ve paraben nedir zararları hakkında bilgiler verilmektedir.
Varis ile İlgili Tüm Sorular Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Makyaj Trendleri
İlginizi Çekebilir !

Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.