Güzelkız.com

Tiroide Bağlı Saç Dökülmesi İçin Doğal 8 Basit Yol


Tiroide Bağlı Saç Dökülmesi İçin Doğal 8 Basit Yol

Bilindik inancın aksine, saç dökülmesi  kadınlarda da oldukça yaygındır. Erkekler bu durumdan eşit derecede etkilenirken, biz kadınlar saçlarımızla duygusal bir ilişki kurma eğilimi gösteriyoruz ve bu kayıplara üzülmekten psikolojimiz bozulabiliyor. Saçlarımızı kaybetmek neredeyse kimliğimizin ayrılmaz bir parçasını kaybetmek gibidir ve gerçekleştiğinde neyin sebep olduğunu düşünmüyoruz.

Tiroid disfonksiyonu, kadınlarda saç dökülmesinin önde gelen nedenlerinden biridir. Saç dökülmesini tedavi etmek için verilen yöntemlerin bazıları çok etkili bazıları da yetersizdir. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, saç dökülmesine neden olan altta yatan durumu tedavi etmektir. Aşağıda, tiroid kaynaklı saç dökülmesi ile mücadele etmek için alabileceğiniz 8 basit önlem bulunmaktadır. Ama önce, neden tiroid işlev bozukluğunun saç dökülmesine yol açtığına bir göz atalım.

Saç Dökülmesine Neden Olan Tiroid Nasıl Olur

Tiroidin işlev bozukluğundan kaynaklanan saç dökülmesi, saç derisinin her yerinde saç dökülmesi ile karakterizedir; Saç dökülmesi tek bir alanla sınırlı değildir. Hem hipertiroidizm hem de hipotiroidizm saç dökülmesini tetikler. Bir kişi tiroid tedavisi gördüğünde saç dökülmesi azaltılır ancak daha önce olduğu gibi aynı kalitede büyüme neredeyse yeterli değildir. Tiroid sorunları bazen saç dökülmesinin belirli bir alanla sınırlı olduğu alopesi areata’ya ve genellikle yuvarlak açıklıklara  neden olabilir. Bu bazen beklenmedik kellikler ile sonuçlanır.

Tiroid sorunlarından kaynaklanan saç dökülmesinin ardındaki ana neden hormonlarınızda oluşan bir dengesizliktir. Saç dökülmesiyle uğraşırken tiroidi tedavi etmeniz bu nedenle çok önemlidir. Böyle saç dökülmesi vakalarını nasıl tedavi edebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Tiroide Bağlı Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Tiroid kaynaklı saç dökülmesinin tedavisinde ilk adım bir uzman doktora danışmaktır. Hormonal dengesizliği düzeltmek için muhtemelen steroid ile reçete edileceksiniz. Ancak saç dökülmesini azaltmak için bunu evde DIY doğal tedaviler ile destekleyebilirsiniz.

1. Tiroid Saç Dökülmesi İçin Biotin

Vitamin H olarak da bilinen biotin, önemli bir saç büyütme vitamindir. Tiroid kaynaklı saç dökülmesi için en popüler reçetelendirilmiş takviyelerden biridir. Bunun nedeni, düşük biyotin seviyeleri ile saç dökülmesi arasında doğrudan bir ilişki olmasıdır.

Bununla birlikte biyotin, tiroid test sonuçlarınızla karışıklığa neden olabilir ve bu nedenle, takviyeleri kullanmaya başlamadan önce bir profesyonelle görüşmek en iyisidir.

2. Tiroid Saç Dökülmesi İçin En İyi Şampuanlar

Tiroid kaynaklı saç dökülmesini tedavi etmek için en iyi şampuanı bulmak biraz zor olabilir. İnceltmeyi azaltmak için yalnızca bir ürüne ihtiyacınız değil, aynı zamanda ince, kıvrımlı saçlarınızın sağlığını iyileştirmek için de buna ihtiyacınız var.

İnce ve kuru saçlar için, aramanız gereken ilk şey, “nemlendirici”  diyen etiketli ürünlerdir. Bakmanız gereken bazı önemli bileşenleri gliserin, silikon ve keratintir.

Saçınız kuru değilse ancak yine de çok fazla saç dökülmesi yaşıyorsanız, en iyi ihtimal Niasin ve Kafein Şampuanı veya Pantene’nin Pro-V Saç Dökülmesi Kontrol Şampuanı gibi saç dökülmesi için özel olarak formüle edilmiş ürünleri kullanmaktır .

3. Tiroid Saç Dökülmesi İçin Hindistan Cevizi Yağı

Hipotiroidizmi varsa, Hindistan cevizi yağı kurtarıcınız olabilir. Çoklu doymamış yağlar, hormonlardaki değişimlerin en büyük nedenlerinden biridir. Tiroid hormonunun salgısını bloke ederek sorunu kötüleştiriyorlar.

Hindistan cevizi yağı, orta zincirli yağ asitleri ve tiroit sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olan sağlıklı doymuş bir yağ içerir. Bu yağı 1 çay kaşığı tüketmek her geçen gün hipotiroidi olanlar için son derece yararlı olduğunu kanıtlayabilir.

Ayrıca, saçınıza ve saç derinize topikal uygulama için kullanmanız için mükemmel bir yağdır.

4. Tiroid e Bağlı Saç Dökülmesi İçin Gerekli Vitaminler

C vitamini düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sisteminin etkinliğini artırır. Aynı zamanda, cilt ve saç sağlığının korunmasına yardımcı olan kollajen düzeylerini artırmaya yardımcı olur.

Her gün aç karnına  bir bardak limon suyu için. Alternatif olarak, 2 çorba kaşığı su ve 1 çay kaşığı bal ile inceltilmiş 2 çay kaşığı saf Hindistan bektaşi üzümü suyu içebilirsiniz. Yeterli C vitamini almayı sağlamanın bir başka yöntemi, meyve çoğu narenciye daha fazla C vitamini içerdiğinden her gün bir guava yemenizdir.

E Vitamini başka bir saç büyüme vitamini olmasından yararlıdır. Saç dökülmesini tetikleyen serbest radikallerle savaşan, iyi bilinen bir antioksidan. Sadece saç dökülmesini önlemekle kalmaz aynı zamanda saçın tekrar büyümesini sağlar.

Saç dökülmesini önlemek ve saç büyümesini teşvik etmek için takviyeleri almayı planlıyorsanız, önceden bir sağlık uzmanına danıştığınızdan emin olun.

5. Tiroid Saç Dökülmesi İçin Akşam Primrose Yağı

Akşam çuha çiçeği yağı zengin bir gama-linoleik asit içeriğine (GLA) sahiptir ve sağlıklı saç büyümesini destekleyen bir omega-6 yağ asidi içerir. Yağ, testesteronun saç dökülmesini önleyen DHT’ye dönüşümünü durdurur.

Doğrudan akşam çuha yağı, saç derinize uygulayabilir veya kapsül içerisinde tüketebilirsiniz. Yağ da hormonal dengesizliklere yardımcı olur ve günde iki defa 500 mg dozunda önerilir.

6. Troide Bağlı Saç Dökülmesi İçin Deniz Yosunu

Deniz yosunu, tiroid işlevini dengelemeye yardımcı olan yüksek bir iyot içeriğine sahiptir. Bu da saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur ve saçın yeniden gelişmesini sağlar. Deniz yosunu ayrıca, güneşin zararlı ışınlarından korurken saçınızı besleyen ve güçlendiren gerekli vitaminleri ve mineralleri içerir.

Deniz yosunu, eklenen formda, kurutulmuş gevrek olarak veya çiğ  olarak tüketilebilir.

7. Tiroid Saç Dökülmesi İçin Saw Palmetto

Saw palmetto, vücutta DHT üretimini engelleyen başka doğal bir çare. Bu follikül hasarından kaynaklı saç dökülmesini önler ve sağlıklı saç büyümesini teşvik eder.

Saw palmetto tüketmenin en iyi yolu, günde iki kez 160-200 mg’lık önerilen dozlarda takviye formunda bulunur.

8. Tiroid Saç Dökülmesi İçin Yoga

Yoga, hipotiroidi ve hipertiroidinin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Çeşitli tiroid sorunlarıyla etkili, mücadele etmeye yardımcı olabilecek çeşitli yoga hareketleri vardır.

Tiroid’ den kaynaklı saç dökülmesiyle uğraşmak kolay değildir. Ancak, tedavilerin ve çarelerin bir kombinasyonu ile yapılabilir. Bir tıp uzmanının ve bu ilaçların yardımıyla, saçınızı eski ihtişamını geri kazanabilirsiniz. Tiroid yüzünden hiç saç dökülmesi yaşadınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünden deneyimleriniz hakkında bize bilgi verin.

Bir önceki yazımız olan Saç Uzaması İçin Sarımsak Nasıl Kullanılır başlıklı makalemizde evde sarımsaklı saç uzatma maskeleri, hızlı saç uzatma ve saç bakımı için sarımsak hakkında bilgiler verilmektedir.
Tiroide Bağlı Saç Dökülmesi İçin Doğal 8 Basit Yol Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Makyaj Trendleri
İlginizi Çekebilir !

Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.