Güzelkız.com

Tırnak Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler


Tırnak Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tırnak Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tırnak sağlığınız için dikkat etmeniz her şey çok net. Temiz bakım ve bazı hijyen şartları altında her şeye ulaşmak mümkün bunun yanında farklı bakteriden arındırma yöntemleri de vardır. Bunlar kolay ve normal olarak maliyetlidir. Fakat bunların yanında çok daha kolay yapılacak şeyler vardır.

İlk bakışınızda bakımlı görünen tırnaklar altında hastalık bulunabilir. tedaviye ya da başka türlü bir iyileşme sürecine başlamak için çok beklememek lazımdır. Tedaviye muhtaç olanlarında olduğunu belirten doktorlar, tırnak rahatsızlıklarını engelleyebilmek için hastalarını hastaneye çağırmaktadır. Tedavisi çok kolay olmayan tırnak hastalıkları oldukça uzun sürebiliyor hele ki lazersiz bir tırnak hastalığını geçirebilmek oldukça uzun sürer geçse bile sonradan kişi görülebilir. böylesine bir tedavi için gerçekten çok fazla dikkat etmeniz gerekmektedir.

Tırnaklar için beslenme önemli

Vücutta meydana gelen ve özellikle saçta çıkan demir, çinko, folik asit ve B12 vitaminleri bazı durumlarda tırnaklarda da bir çok bozukluklara meydana getirmektedir. Tırnaklarda her türlü kırılmalara kabalaşmalara ve bir çok tabakalaşmaya da neden olmaktadır. Bu tür durumlara neden olan bazı durumları giderebilmek için beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir.

Süt, Kırmızı et veya süt ürünleri, deniz ürünleri de tırnak sağlığını etkilemektedir. Tırnak sağlı her besinle zarar uğrayıp her besinle de sağlığına kavuşabilir. Fakat beslenme yetersizliğinde, vitamin eksikliklerine göre de renk değişimlerine uğrayabilir.

Kırmızı et, süt ve süt ürünleriyle deniz ürünlerinin tırnak sağlığı için yenmesi şart. Fakat beslenmenin yeterli olmadığı durumlarda bu eksiklikleri karşılamak amacıyla vitamin takviyesi de yapmak gerekir.

Tırnak İçin El Kremi Kullanımı

Tırnağın içeriğinde farklı bileşimlerle beraber %18 ` i sudan oluşur ve su alımı vücut ve tırnak için önem kazanır. Tırnaktaki su yapısını dengeleyebilmek için nemlendiriciler kullanılır. Bazı solüsyonlar ile tırnaktaki su oranını dengeleyebilirsiniz.  Ayrıca el tırnaklarına bakım için ellerinizi deterjana çok fazla değdirmemeniz lazımdır.

Manikür ve Pedikür Dikkati

Tırnak hastalıklarının önüne geçmek bir hayli zordur mikrobun nereden nasıl bulaşacağı hiç bir şekilde belli olmaz. Manikür ve pediküre dikkat etmek oldukça önemlidir. Çünkü tırnak bakımında manikür ve pedikür yapılacak aletlerin steril olması tırnak sağlığınızı doğrudan etkiler. Hijyen kurallarına uygun bir ortamda bu bakımın yapılması gerekmektedir. Bu kurallara uymadığı taktirde, bakım yapmak pek mantıklıca olmayacaktır.

Sağlıklı Tırnaklar İçin

Tırnaklarınızın hem güzel görünüme sahip olması hem de sağlıklı olabilmesi için sahip olmanı gereken bazı şartlar;

  • Tırnakları Kısaltmak gerekir bu tırnaklarınızın az mikrop ve bakteri taşımasını sağlayacaktır.
  • Manikür ve pedikür dikkati
  • El ve ayak tırnaklarının gerekli nem miktarına sahip olması
  • Tırnaklarının enfeksiyon kapacığı ortamlarda bulunmamak veya ellerinizi ayaklarınızı sokmamak
  • Başkasının giyinmiş veya kullanmış olduğu ayakkabı veya eldiveni kullanmamak
  • Beslenmeye dikkat etmek gerekir ve et süt tüketimini de kontrol altına almanız sizler için büyük bir adım olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kaş ve Kirpiklerin Doğallığı İçin 6 İpucu başlıklı makalemizde Kaş ve Kirpiklerin Doğallığı ve Kaş ve Kirpiklerin Doğallığı İçin İpuçları hakkında bilgiler verilmektedir.Tırnak Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.