Güzelkız.com

Terlemeye Karşı Yapılacak Makyajın Püf Noktaları


Terlemeye Karşı Yapılacak Makyajın Püf Noktaları

Daha çok yaz aylarında olmakla birlikte sıcak havalarda yapılan makyajlar birçok açıdan risk barındırmaktadır. Özellikle terleme olayıyla birlikte makyajın istenilen kalitede olmaması, güzel görünümden çok itici durması ve etkisinin çok kısa sürmesi de ilk akla gelenlerdir. Şehir hayatında sıcak yaz günlerinde nem ve terleme sorunlarının olmaması için ise doğru makyaj teknikleri oldukça iyi işe yaramaktadır. Sizlerde birkaç makyaj hilesiyle arzu ettiğiniz görünümü elde edebilirsiniz.

Sıcak Havalarda Makyaj Hileleri

Bilindiği gibi sıcak havalarda yapılan makyajlarda akma sorunlarıyla çok sık bir şekilde karşılaşılmaktadır. Bununla birlikte cildin çok daha yağlı hale gelmesi de olabilecek en büyük problemlerdendir. Tüm bu durumlardan korunabilmek için birkaç tekniğin bilinmesi ve doğru şekillerde uygulanması yeterlidir.

Sabah Makyajında Püf Noktalar

Sıcak havalarda sabah saatlerinde genellikle çok daha hafif bir makyaj işlemi yapılması önem taşımaktadır. Cildin çok yağlı bir görünüm içermemesi için mutlaka birkaç kremi akşam saatlerinde sürmelisiniz. Sabah saatlerinde ise losyon ve nemlendirici kullanımı yeterli gelecektir. Bununla birlikte güneş kremi de kullanılabilirken makyaj bazı kullanımı da olmazsa olmazlardandır. Çok daha uzun bir süre makyajın kalması sağlanırken akma ya da terleme kaynaklı yıpranma sorunları da bu şekilde önlenebilir. Fondöten kullanımlarında da makyaj bazı üzerine sürülmesi işlevselliğini arttıracaktır. Cildin çok daha pürüzsüz olmasında fondöten önemli bir yardımcıdır. Ancak mutlaka doğru seçim yapılmalıdır. Aksi halde devamlı parlayan bir yüz ile aynalarda karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bir süre sonrasında terlemeyle birlikte fondötenin iz yapması da ihtimal dahilindedir. Çizgilerin ortaya çıkmasıyla birlikte oldukça kötü bir kullanım olduğu anlaşılır. Ancak iş işten geçmiştir artık. Çok daha ince yapılı fondöten kullanımıyla yüzde kat kat olmamasını sağlanmaktadır. Bu sayede cildin nefes alması da söz konusu olurken parlama yapmasını da ortadan kaldırabilirsiniz. Çok daha ince yapılı ürünlerle akma durumlarının olmasını da engelleyebilirsiniz.

Makyaj Akması Nasıl Engellenir?

Terlemeye bağlı olarak makyajların çok hızlı bir şekilde akmaya başlaması en istenmeyecek hususlardan biridir. Bu durumun ortaya çıkması yaz aylarında çok daha yoğun olurken yapacağınız birkaç hileyle tamamen ortadan kaldırılması mümkündür. Öncelikli olarak doğru fondöten kullanımıyla makyajın akmasını büyük oranda engelleyebilirsiniz. Bununla birlikte krem ya da likit ürünlerin kullanımı pudra seçimlerinden çok daha iyi sonuç vermektedir. Buna rağmen hali hazırda çok yüksek nem oranına sahip günlerde ise mutlaka ten makyajının sabitlenmesinde pudralardan yararlanabilirsiniz. Bunun için en iyisi ise Maybelline serisi olurken New York Fit Me! MattePoreless bazı günlerde fondöten üstüne sürebilir, bazı zamanlarda ise tek başına da kullanabilirsiniz. İlk terleyen bölgeler olan T bölgesi ve burun kenarlarına pudra sürülebilirken matlaştırmayı bu şekilde kazandırabilirsiniz.

Yaz Aylarında Aydınlatıcı Gerekli Mi?

Sıcakların çok üst seviyelere çıktığı yaz günlerinde aydınlatıcı kullanımı çok daha büyük önem taşımaktadır. Çünkü nem etkisiyle yağlanan yüz cildi aynı zamanda bolca terlediği içinde parlak bir görünüm sunuyor. Her zaman için iyi bir etkiye sahip olmayan bu parlaklığın giderilmesi ve daha güzel bir görünüm için aydınlatıcı kullanabilirsiniz. Kullanım öncesinde hafif bir mat cilt makyajı yapılması da çok daha güzel ve ilgi çekici görülmenizi sağlayacaktır. Maybelline markasının güçlü serisi olarak New York Master Strobing Liquid aydınlatıcıyı da kolaylıkla uygulayabilir, elmacık kemikleriyle birlikte çene ucu ve alın kısımlarına sürebilirsiniz. Bunun dışında az da olsa dudak kısmı içinde uygulanabilir. Çok daha canlı bir görünümle gece saatlerinde ışıl ışıl olmanızı da sağlayacaktır. Terlemenin tüm olumsuz yönlerini yapılacak bu tarzdaki makyaj hileleriyle ortadan kaldırarak çok daha iddialı olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sabah Makyaj Hileleri başlıklı makalemizde hızlı sabah makyajı, pratik sabah makyajı ve sabah makyaj hileleri hakkında bilgiler verilmektedir.Terlemeye Karşı Yapılacak Makyajın Püf Noktaları Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.