Güzelkız.com

Teninize Göre Parfüm Seçimi Nasıl Yapılır


Teninize Göre Parfüm Seçimi Nasıl Yapılır

Erkek olsun kadın olsun her birey kendine has, kendinde güzel kokan kokular ister. Bir başkasında beğendiğiniz X isimli parfümü kullanırsanız aynı beğeniyi elde edemeyebilirsiniz. Bunun pek çok nedeni vardır ve bu nedenler detaylı olarak yazımızda paylaşılacaktır. Parfumör olarak adlandırılan uzman parfümcülerin verdiği bilgiler doğrultusunda yazımızı oluşturduk ve sizlerin hizmetine sunuyoruz.

Öncelikle parfüm nedir, parfüm ne işe yarar, parfüm nasıl üretilir ve en önemlisi doğru parfüm kullanımı nasıl olmalıdır gibi soruların yanıtlarını verelim. Burada belirtilmiş her bir soru size basit gelmiş olabilir ancak cevapları okuduğunuz zaman parfümler hakkında pek çok bilgiyi yanlış bildiğinizi anlayacaksınız.

Parfüm Nedir?

Latince kökenli bir kelime olup anlamı Kokulu Duman olarak bilinmektedir. Tarihi 5000 yıl öncesine dayanmaktadır. Elbette o zamanlar şimdiki gibi bir kullanım amacı yoktu. İlk defa Mısır tarafından bulunmuş ve kullanmıştır. Kullanım hedefi ise Güneş Tanrısı olarak bilinen Ra’ya adaktır. Kokulu bitkilerin yakımı ile başlayan parfümün tarihi ardından Firavun mezar, tabut ve lahitlerinin çok uzun yıllar güzel kokması için kullanılmıştır. Çağdaş hayata geçişi ise 1370 yılına dayanmaktadır. Bilindiğinin aksine çağdaş toplumlarda ilk defa Fransa’da değil Macaristan’ta kullanılmıştır. Hatta ilk defa Macaristan Kraliçesi tarafından tatbik edilmiştir.

Tarihler 16. Yüzyılı gösterdiğinde ise koku amaçlı kullanımı az da olsa yayılmaya başlamıştır. Bu zamanlarda en çok çeşitlilik ve tüketim Fransa’da yaşanmaya başlamıştır. Bu nedenle takip eden 17 ve 18. Yüzyıllarda merkezi Fransa olarak bilinmeye başlamıştır ve tamamen doğru bir bilgidir. En fazla çeşit ve aroma kullanımı bu ülkede gerçekleşmiştir.

Parfüm Nasıl Üretilir?

Parfüm nasıl yapılır sorusunun yanıtı çok karmaşık olmakla birlikte temel bilgileri paylaşarak bu karmaşıklığı en aza indirgemeye çalışacağız. Eğer elde etmek istediğiniz parfümün oranı 1 litre ise ve diyelim ki Gül parfümü oluşturmak istiyorsak ortalama 2 milyon adet tek gülü harcamak gerekir. Gözünüzün önüne getirin, hayal edin. Sadece bir litre parfüm için tam 2 milyon Gül.. Bir defa Güller ya da başka bir bitki sabah erken saatlerde toplanır. Bitkilerin en saf, en dayanıklı, en kokulu olduğu zamanlar bu anlardır. Distilasyon veya diğer tekniklerle aromatik kokuları esansa çevrilir. Esansı hepimiz biliriz. Ve özellikle kadınlar olmak üzere pek çok kişi bunları çok beğense de günlük yaşantılarında kullanmazlar. Klas meselesi gibi birşeydir. Neyse lafı uzatmayalım. Esans haline dönüştürülen bitkiler, çiçekler otlar ardından EDT ya da EDP formuna dönüştürülür. Bu işlem basittir. EDT kısa süreli gider, EDP uzun süreli. Bu işlem aslında sadece yoğunluk ile alakalı. Yani 50 ml bir parfüme diğer maddeler ( kimyasal maddeler örneğin Alkol gibi ) EDP için daha az, EDT için daha çok konur. Özetle daha uzun süre kalıcı olabilen parfümlerin yoğunluğunu arttırmak için elde edilen esans oranı daha fazladır.

Parfüm Nasıl Kullanılmalıdır?

Parfüm kullanımını çok abartıyoruz. Bu abartıyı yaşamak için sabahları toplu taşıma araçlarına binmek yeterlidir. Özellikle kadınlar bu abartıyı yaşayan ve yaşatanların başında gelir. Aman kokumuz tüm gün gitsin diye veya aman çok güzel kokalım diye adeta tüm parfüm şişesini boca ediyoruz. Bu kokunun etkisini arttırır doğru ama çevrenize büyük rahatsızlık verir. Bu yüzden az az ve sık kullanmak çok daha etkili bir yöntemdir. Zamanlama konusuna değindikten sonra bir konuya daha açıklık getirelim. Sabah uyandınız, makyaj yaptınız, giyindiniz ve evden çıkmaya hazırsınız. O zaman birer defa her iki bileğin nabız noktalarına sadece ama sadece birer defa püskürtelim. Ardından devam mı etmek istiyorsunuz tamam. Şimdi sıra geldi dekolte ve boyun kısmına. En az 10 cm mesafeden bu bölgelere birer defa daha püskürttük. Bitti. Parfüm böyle kullanılır. Eğer parfüm çeşidi EDT yani kısa süreli olan ise ( EDT parfümlerin etki süresi maksimum 4 saattir ) aynı işlemi gün içerisinde bir ya da iki defa daha gerçekleştirmek yeterlidir. Parfüm türünüz EDP ise sabah sıkılan parfümden sonra bir defa da öğle sonu sıksanız yeterli olacaktır. EDP parfümlerin ortalama etki süresi 6 saate yakındır.

Teninize Göre Parfüm Seçimi Nasıl Yapılır

Şimdi gelelim hangi ten ne tür parfümler kullanmalı. Aslında burada direkt bir marka belirtmeyeceğiz. Ten renginize göre parfüm kullanımı için bilmeniz gereken temel kokuları vereceğiz. Yani sarışınsanız ve X parfümünü satın almak istiyorsanız o parfümün içerisinde olması gereken birkaç çiçek, bitki, otun olup olmadığına bakmanız gerektiğiniz anımsatacağız. Başlayalım;

Sarışınlara Göre Parfüm Seçimi

Sarışınsanız kullanacağınız parfümün içerisinde bulunan birçok kokunun içerisinde Vanilya ve Zambak olup olmadığına dikkat ediniz. Sizin ana kokularınız bu ikisidir çünkü. Yani sarışınlar parfümün içerisinde Vanilya ve Zambak olan parfüm markalarını, parfüm çeşitlerini kullanmalıdırlar. Aklınıza şu soru takılabilir eee bu parfümün içerisinde on tane çiçek var gerisi ne olacak? Evet doğru bir soru ama diğer bitkilerle ilgilenmenize gerek yok. Teninize yakışacak bu iki çiçeğin – bitkinin olup olmamasına bakmanız yeterlidir.

Sarışınlar için Parfüm Seçimi Önerileri:

 • Tatlı Vanilya Notaları
 • Hanımeli, Müge, Zambak gibi çiçek – bitkilerle harmanlanmış.
 • Çiçeksi notalara hakim.
 • Musky notalarla birleştirilmiş olabilir.

Kumrallar için Parfüm Seçimi

Kumral erkek ve kadınlar parfüm seçimi yapacakları zaman öncelikle lütfen içerisindeki çiçek ve bitkilere bakalım. İçerik kısmında 5 – 10 bitki ismi geçebilir mühim değil ama içerikte mutlaka ama mutlaka Çiçek – Baharat kokularının birleştirilmiş olmasına özen göstermelisiniz. Yani sadece çiçeklerden oluşturulmuş bir parfüm ya da sadece baharatsı kokularla elde edilmiş bir parfüm seçmek sizin teninize yakışmayacaktır.

Kumrallar için Parfüm Önerileri:

 • Çiçeksi notalarla birleştirilmiş.
 • Baharatlı notalarla kombine edilmiş.

Esmerler Ne Tür Kokular Seçmelidir?

Ülkemizdeki pek çok insanın ten rengi esmerdir. Bu nedenle en fazla Esmerler için parfüm üretilir, satılır.. Esmerler parfüm alacaklarsa parfümün formül bilgisini, nota bilgisini kontrol ederken içerikte Gül ve Yasemin çiçeklerinin olup olmadığına bakmalıdırlar. Esmer tene en iyi giden bu iki bitkidir. Elbette parfüm içerisinde daha fazla bitki olabilir bu kesinlikle bir sorun değildir. Bu iki çiçeğin olması esmer tenlilerin zarafetini arttıracaktır. Gerisi teferruattır.

Esmerler için Parfüm Önerileri:

 • Oryantal notalara hakim.

Kızıl Saçlılar için Parfüm Önerileri:

 • İpeksi notalara hakim.
 • Floral bitki kuşağından elde edilmiş kokular – esanslar.
 • Yeşil – Marin kokuların birleştirilmiş olanları.

Doğru Parfümü Seçmek:

 • Parfüm beğenecekseniz – parfümünüzü değiştirecekseniz tok karnına deneme yapmayın. Yediğiniz yiyecekler cildin asit değişimine neden olacaktır ve kokuların farklı algılanmasına neden olacaktır.
 • Bir günde üç parfümden fazlasını denemeyin.
 • Parfümü bileğinizin nabız bölgesine bir defa püskürterek deneyin. En iyi sonuç için püskürtme işleminden sonra en az 20 – 30 dakika bekleyerek hissedebilirsiniz.
 • Parfüm deneme saatleri 12 – 14 arası veya 17 – 19 arası olmalıdır. Bu Parfümörlerin önerdiği parfüm deneme zaman aralıklarıdır.
 • Parfüm seçimini yapmadan önce en az 8 saat boyunca başka bir parfüm kullanmamış olmanız gerekmektedir.
 • Erkekler parfüm seçimini tek başına yapmamalıdır. Kadınların koku alma hisleri erkeklere göre çok daha iyidir. Bu yüzden size tavsiyemiz bir hanım ile gitmeniz.

Mevsime Göre Parfüm Seçimi:

Yaz aylarında parfüm kullanımı pek önerilmemektedir ama yine de şu tavsiyelere uyabilirsiniz;

 • EDT formu parfüm seçiniz.
 • Hafif içerikli parfümleri kullanınız.
 • Baharatlı – ağır kokulardan uzak durunuz.

Kış ayları için parfüm tercihi nasıl yapılmalı;

 • Egzotik parfüm seçimlerini arttırabilirsiniz.

Cilt Tipine Göre Parfüm Seçimi

 • Nemli – yağlı cildiniz var ise meyve ağırlıklı parfümlerden seçebilirsiniz.
 • Kuru ciltler kesinlikle oryantal ve baharatsı kokuların birleştirilerek geliştirildiği parfümleri seçmelidir.

Bir önceki yazımız olan İş Kadınları İçin Kıyafet Önerileri başlıklı makalemizde İş Kadınları İçin Kıyafet Önerileri, iş kadınları için kombinler ve iş kadınları için öneriler hakkında bilgiler verilmektedir.Teninize Göre Parfüm Seçimi Nasıl Yapılır Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.