Güzelkız.com

Stevia Bitkisi Nedir, Yararları Nelerdir


Stevia Bitkisi Nedir, Yararları Nelerdir

Stevia Bitkisi Nedir, Yararları Nelerdir

Bildiğimiz Nane’ye benzeyen bir görüntüsü vardır. Boy olarak da aynı ölçülere sahip bir bitkidir. Son birkaç yıl içerisinde adını sıklıkla duymaya başladığımız bu bitkinin asıl kökeni Brezilya’dır. Kendisinin şanını, şöhretini çok duymamızın nedeni ise artan Besin Takviyeleri satışları ve çeşitleridir. Bu bitkinin bilinen bir diğer adı ise Şeker Otu’dur. Adından da anlayabileceğiniz üzere şeker tadındadır. Üstelik yapay – kimyasal tatlandırıcılarda olduğu gibi kalori ve protein değeri yoktur. Kısaca ne bir protein vardır ne de bir kalori. Sadece ve sadece şeker özellikleri barındırır. Bildiğimiz şekere göre çok daha tatlıdır. Tabi ki bu tatlı özelliği çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra ortaya çıkartılabilmektedir.

Nerden Geliyor Bu Ün

Stevia bitkisinin ünlenmesindeki ilk neden “ şeker etkisi “ ‘dir. Tatlandırıcı özellikleri çok uzun yıllar önce ortaya çıkartılmış olsa da popülaritesi geçtiğimiz on yıllık bir zaman dilimi içerisinde artmıştır. Ülkemizde ilk defa 2009 senesinde üretilmeye başlanmıştır. Aslında üretimden ziyade deneme amacı güdülmek şartı ile ekilmiştir. Denendi ki oldu bu iş Rize’de de ekilmeye başlandı. Kısacası artan bir dekar oranı ile ekim işlemleri artış gösterdi. Gıda takviyelerine de sıçrayan etkilerin önemi bu bitkinin şöhretini arttırdı da arttırdı.

Diyabet ve Stevia

Diyabet yani şeker hastalığına sahip insanlar içinde şeker gibi bir umut olan bu bitki sayesinde artık şeker hastaları da şekerli çaylar – kahveler – meyve suları veya dondurmalar – tatlılar tüketebiliyor. Dilediğiniz her türlü sıvı veya katı besin maddesine ekleyebileceğiniz bir şeker bitkisi. Üstelik bilinen bir yan etkisi de yok. Sıfır kaloriye sahip olduğu için diyet ya da zayıflamaya çalışan insanlar içinde herhangi bir tehlike arz etmiyor. Öyleki protein değeri bile sıfır derece. Hipertansiyon yani yüksek tansiyon, obezite ile mücadele, kilo vermek isteyenler için bir yardımcı olarak da kullanılabilir. Bilinen kristalize şekere oranla en az iki yüz kat daha tatlı.

Stevia Faydaları Nelerdir

  • Bu alanda yazılan tüm yararların bilimsel kanıtları olmasa da merak edenler için araştırdık ve konumuza ekledik. Steavia kullanım alanları sadece tatlandırıcı özellikleri ile sınırlı değildir. Güzellik bakım uygulamalarında ve cilt bakım maskelerine eklenen maddeler arasında da uygulanabilmektedir. Sivilce problemlerinde de kullanılabildiği belirtilen bitkinin sivilceye yönelik ne tür faydaları var bilmiyoruz. Ama böyle bir iddiası olduğu belirtilmektedir.
  • Kabızlıktan depresyon etkilerine mide florasındaki olumlu katkılarından asit – alkali dengesine kadar pek çok önemli yararları olduğu bildirilen bitkinin aynı zamanda asabiyet sahibi insanların da sakinleşmesine hizmet edebildiği yazılmaktadır.
  • Cildin sıkılaştırılmasına yönelik olumlu özellikler barındırabilmektedir. Anti aging kremlerin bazılarında ana etken ya da yardımcı etken madde olarak görebilirsiniz. Bakım maskelerinize ekleyerek kullanabilirsiniz. İsteğe göre direk yapraklarını dilerseniz de suyunu çıkartarak ekleme yapabilirsiniz. Tüm maskelerinizin içine katabilirsiniz.
  • Sigarayı bırakmaya yardımcı olduğu iddia edilmektedir. Sigara bırakma çalışmaları sırasında bazı insanlar tarafından çok sık yeme – içme isteği ya da şeker tüketimi isteği belirmektedir. Bu durumda sıfır kalori ve zararsız şeker seviyesi ile stevia bitkisi tercih edilebilir. Nikotine yönelik arzuyu da azaltabildiği söylenmektedir.

Stevia Bitkisi Yan Etkisi, Zararları

Araştırmalar sırasında çok yoğun kullanıldığı durumlarda sadece tek bir yan etki içerdiği saptanmıştır. Ancak bu saptamayı destekleyebilecek araştırmanın resmi kayıtlarına ulaşamadık. Bu nedenle iddia olarak kabul edeceğimiz yan etkisi ise yoğun kullanımlarda erkeklerde geçici kısırlık etkileri oluşturabildiği yönündedir.

Steavia Nerede Satılır

İnternette, aktarlarda bol miktarda var. Stevia içerikli pek çok ürün çeşidi de var. Özellikle takviye edici gıdalarda daha fazla kullanılmaktadır. Fiyatı oldukça düşüktür. Size bri ay gidecek kadar Stevia bitkisini 10 TL’ye satın alabilirsiniz.

Steavia Nasıl Yetiştirilir

Tohumunu yaz aylarında toprağa atın. Üzerine bir iki santim toprak ekleyin. Üç gün güneşten uzak tutun. Suyunu verin ve ardından güneşe çıkartın. Ara ara az oranlarda su vermeye devam edin. Sıcağı esirgemeyin. Kısa sürede boy verecektir. En az beş santim büyüdükten sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Yaprak ve gövdesinin yeşermeye devam edebilmesi için beş santimlik alana dokunmayın ve kalan kısımları keserek kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En Kalorisiz Besinler Nelerdir başlıklı makalemizde En Kalorisiz Besinler Nelerdir, Kalorileri hesaplaması ve Kalorilerin Değeri hakkında bilgiler verilmektedir.Stevia Bitkisi Nedir, Yararları Nelerdir Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.