Güzelkız.com

Soya İle İlgili Bilinmesi Gerekenler


Soya İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Soya Nedir

Soya bitkisi Japonya ve Çin’de keşfedilmiş ve üretilmiştir. Sonralarında ise Avrupa’ya ve ülkelere dağılmıştır. Soya bitkisi taşıdığı protein ve değerlerle ekmek için gereken unu sağlayabilen ve yemek yapılabilmesi için yağ elde edilebilen bir fasulye türüdür.

Özellikle Uzakdoğu’da eski Çin uygarlıklarında soya bitkisine çok değer verilmiştir. Çin’in bazı zamanlarında bu bitkiyi 5 kutsal tohumlardan biri olarak belirlemişlerdir. Bu bitki birçok yönden yararlarıyla bilinmektedir. Bunun dışında içerdiği proteinler, vitaminler, lezzet ve düşük maliyeti herkese cazip gelmiştir. Soya bitkisi çok eskilere dayanan bir bitkidir. Eski zamanlardan beri var olan bu bitkinin büyük bir tarihe sahip olduğunu söylesek yanlış olmaz.

Soya Kullanım Alanları

Soyanın birkaç kullanım alanı vardır. Bu alanlarda da her zaman gelişimi sürdürmüştür. Bu alanlardan biri besindir. Besin açısından hem içerdiği vitaminlerle hem de faydalarıyla adeta çok amaçlı bir bitkidir. Ekmeğin yapımında kullanılan undan tutun normal bir yemek yapılabilmesi için gereken yağa kadar kullanılabilen soya keşfedildiğinde insanlığa çok yardımı olmuştur.

Soyanın asıl görevi başka bitkilere Azot kaynağı olarak uygulanmasıdır. Soya uygulanarak bitkilerin gelişimi ve verdiği katkı artmaktadır. Ancak bitkilerin sıkıntılı zamanları olduğu için ve kıtlık zamanları yaşandığında soya bitkisi tüketilmeye başlanmıştır. Çin’de eski yıllarda çok kullanılan soya çok kez kurtarıcı ve zor zamanların yiyeceği olarak ilan edilmiştir. Ancak soya hiçbir zaman ana yemek olarak görülmemiş ve kabul edilmemiştir. Bakıldığında soyanın asıl olanı en başlarda arpa ve buğday gibi masum ayrıca da yararlı bir bitkidir. Ancak bu zamanlarda bitkiden daha çok faydalanmak için GDO gibi müdahaleler yapılan bu bitki eskisi kadar etkin ve yararlı olarak söylenemez.

Soya Zararları

Soyanın en büyük zararlarından biri protein sindirimi sağlayan tripsin enziminin hareketlerini bozmasıdır. Bu durumda da protein sindirimlerinin bir sorun haline gelmesi gündeme gelir. İçerdiği kalsiyum, çinko ve demir gibi önemli minerallerin bağırsaktan kana geçmesini yavaşlatmakta ve azaltmaktadır. Soya ayrıca D vitamini eksikliğine de yol açmaktadır. Bunlar dışında zararları ise;

  • Osteporoz,
  • Hazımsızlık vb. sıkıntılar,
  • Çeşitli alerjiler,
  • Bağışıklığın yetersizlikleri,
  • Troit rahatsızlıkları,
  • Çabuk yaşlılık,
  • Kısırlık,
  • Kanser,
  • Kalp kası rahatsızlıkları,

Gibi birçok rahatsızlığa neden olabilecek bitkilerdir. Fermantasyon işlemiyle birlikte soyanın neredeyse bütün zararları giderilmektedir. Ancak bu fermantasyon çok doğru şekilde yapılmalıdır.

Hangi Ürünlerde Soya Kullanılır

Zararları ne kadar çok bilinse de aldığımız ve evimizde kullandığımız çok üründe soya kullanılmaktadır. Birçok besinde bulunan soyanın kullanılmaması her zaman daha sağlıklı olacaktır. Eski zamanlarda soyadan çok faydalanan Çinliler ve Japonlar soyayı hiçbir zaman bizler gibi katkı maddesi olarak kullanmamıştır. Direk bitki olarak tüketmektedirler. Bu yüzden bu zararlara uğramamışlardır. Açıkçası bizim gibi soyadan peynirler, çeşitli soya içeren tatlılar, soya sütleri ve taklit etler yapmamışlardır. Soyayı daha çok fasulye gibi doğal kullanmışlar ve tüketmişlerdir. Günümüzde tükettiğimiz soya miktarının farkında bile olmamamız çeşitli hastalıklara neden olan soyayı bir hastalık sebebi olarak görmememizi sağlıyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan Neden Organik Kozmetik Ürünleri Kullanılmalıdır başlıklı makalemizde Organik Kozmetik Nasıl Anlaşılır ve Organik Kozmetik Ürünleri hakkında bilgiler verilmektedir.Soya İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.