Güzelkız.com

Sosyal Medya ve İlişkilerinizi Düzenleme Rehberi


Sosyal Medya ve İlişkilerinizi Düzenleme Rehberi

Sosyal medya ve ilişkilerinizi düzenleme rehberi; Sosyal medya günümüzde günlük hayatın tam ortasında yer almaktadır. Hayatın her anında sosyal medyayla iç içe yaşayan insanlar artık sosyal hayatı sadece sosyal medyadan ibaret gibi düşünmeye başlamıştır.

Haberlerde, toplum içinde çok kez görüldüğü gibi sosyal medya ilişkilerin bozulmasına, ayrılıklara, küslüklere yol açmıştır. Sosyal medya üzerinden atışmalar, tartışmalar, sert yorumlar hatta sadece beğeniye karşılık alamamak bile gündeme gelmiş; insanlar bu basit sebeplerden bile gereksiz tartışmalara girmiştir. Sosyal medyanın etkisinden sosyal yaşamınızı kurtarmak elbette mümkün. Her şeyden önce kendinizi frenlemeyi öğrenebilmeli ve sosyal medyayı daha bilinçli kullanmayı denemelisiniz.

Sosyal Medya İlişkileri Nasıl Etkiler?

Sosyal medya üzerinde çokça vakit geçiren kişiler, gerçek hayatta var olan ilişkilerine zaman ayıramazlar. Zaman içerisinde de tamamen körelir ve bilinçsiz olarak dışarı çıkma sayılarını azaltırlar. Bu durumda arkadaş, aile ve ikili ilişkilerinde bozulmalar başlar. Geçen süreçte yalnızlaşan bireye artık sosyal medya da yetersiz gelir ve kişi psikolojik açıdan sıkıntılı günler geçirebilir.

Sosyal Medyanın Arkadaşlık İlişkileri Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Sosyal medyada vakit geçiren insanlar, bu ortamda sanal arkadaşlıklar kurabilirler. Sanal arkadaşlarla geçirilen vakit fazla olunca, yakındaki arkadaşlara ayıracak vakit kalmayabilir. Sosyal medya arkadaşlıkları bitirmeye kadar olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Sosyal medya etkisinde birilerinin arkadaşları bitmek dışında verimsizleşmek gibi bir durumla karşı karşıya kalabilir. Arkadaşlar bir araya gelseler bile verimli bir sohbet ortamı olmaz. Büyük olasılıkla sosyal medyada vakit geçirilmeye buluşma sırasında da devam edilir. Arkadaşlık ilişkinizi bu düzeyden kurtarmak için buluşma, aktivite gibi zamanlarda herkesin telefonlarıyla kısa bir süre vedalaşmasını ayarlayabilirsiniz. Arkadaş ortamında sadece birlikte eğlenmeye odaklanır ve telefonu, tableti elden bırakırsanız; arkadaşlığınızın bozulmasını önlemiş olursunuz.

Sosyal Medyanın Aile İlişkileri Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Sosyal medya pek çok ailenin çöküşünde temel sebep olabilecek kadar etkili bir alandır. Haberlerde bile karışımıza çıkan sosyal medya yuva yıktı olgusu, gerçek hayatta hızla yayılmaktadır. Sosyal medya arkadaşlıkları, sosyal medya aracılığıyla oynan oyunlarda yapılan sohbetler, buralarda yeni arkadaşlıklar kurulması, vaktin çoğunun internet başında geçmesi gibi nedenlerle birey eşinden ve çocuklarından uzaklaşabilmektedir.

Yaşanan uzaklaşma geri dönüşü olmayan bir yola girebilir ve eşler artık birlikteliklerini devam ettiremeyebilir. Evlilikler boşanmaya kadar varabilir ve aile yapısı ciddi şekilde hasar görebilir. Toplumda sosyal medya kaynaklı boşanmaların sayısının hızla arttığı düşünülürse; bu duruma nasıl son verilmesi gerektiği üzerine de düşünmek gerekir. Sosyal medyanın aile ilişkisini etkilememesi için kısıtlı ve doğru kullanım önemlidir.

Sosyal Medyanın İlişkileri Kötü Etkilememesi için Ne Yapılmalı?

Sosyal medya oldukça geniş kapsamlı bir alan. Sosyal medyada ne amaçla takıldığınız, daha çok nerelerde vakit geçirdiğiniz ilişkinizi nasıl koruyacağınız konusunda önemli detaylardır. Sosyal medya üzerinden oyun oynamak için internette vakit geçiriyorsanız; bu konuda kendinize belli zaman dilimleri belirleyebilirsiniz. Sosyal medyaya, arkadaşlarınıza, ailenize zorluk çekmeden vakit ayırabilirsiniz.

Örneğin; çocuğunuz uyuduktan sonra sosyal medya gezintisi yapabilirsiniz. Arkadaşlarınıza sosyal aktiviteler planladığınızda telefonunuzu kapatabilirsiniz. Aile toplantılarında birkaç saat için telefonda sosyal medyada vakit geçirmeyebilirsiniz.

Sosyal medya ile birlikte ilişkilerinizi düzenleyebilmeniz için tek anahtar yine sizin elinizde. İradenize sahip çıkmalı ve vaktinizi doğru planlamayı bilmelisiniz. Sorunlar aşılamayacak duruma gelmişse mutlaka bir uzman yardımına başvurmalısınız. Sorunu ilerlemeden çözmek her zaman daha kolay olduğundan vakit kaybetmemek çok önemli.

Sosyal Medya Sebebiyle Bozulan İlişkiler Nasıl Toparlanır?

Sosyal medya kullanımı bağımlılık derecesine gelirse; bireyin tüm yakın çevresiyle ilişkisi bozulabilir. Bozulan ilişkiler toparlanabilir mi sorusuna uzmanlarca çeşitli yanıtlar veriliyor. Bozulan her ilişki elbette toparlanabilir ama tarafların ikisi de bunu istemeli. Ayrıca toparlanan ilişkiler ikinci bir dağılmaya her zaman daha müsaittir. Bu sadece aile ilişkileri için değil; arkadaşlık ve ikili arkadaşlıklar için de geçerlidir.

Sosyal medya sebebiyle bozulmuş bir ilişkiniz varsa önce sosyal medya kullanımına son vermeniz en doğrusu olacaktır. Azaltmak asla çözüm değil yani tamamen kopmanız oldukça önemli. Ailenizle, arkadaşınızla, sevgilinizle etraflıca konuşmalı; konuyu düzeltebileceğinize ikna etmelisiniz. Güven verebilmeniz için gözle görülür, somut fedakarlıklar ortaya koymalısınız ki bu tam olarak sosyal medyayı bırakmak oluyor. Sosyal medya bağımlılığı desteği almanız, ilişkilerinizi toparlamanız açısından yeterli somut eylemlerden biri kabul edilebilir.

Sosyal Medya Ve İlişkilerin Dengesi Nasıl Sağlanmalı?

Sosyal medya kullanımı ile gerçek ilişkilerinizi bir arada sağlıklı bir şekilde yürüten insanların sayısı hiç de az değildir. Arkadaşlarınızla buluşun, anın tadını çıkarın ve bunu sosyal medyada paylaşın. Dengeli olduğu sürece hiçbir şeyden vazgeçmek zorunda değilsiniz.

Yemek vakti, aileyle verimli zaman geçirme, arkadaşlarla buluşma, eşle sinemaya gitme, çocukları parke götürme gibi eylemleri hayatınızdan çıkartmayın. Bunları yaparken sosyal medyadan uzak durun ve anın keyfini almaya bakın. Bir zaman sonra siz çaba sarf etmeden her şeyin dengeli bir şekilde ilerlediğini görebileceksiniz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan En İyi Bebek Arabası Markaları başlıklı makalemizde Baby Max Ultima, Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? ve Brion Mira Seyahat Sistem hakkında bilgiler verilmektedir.
Sosyal Medya ve İlişkilerinizi Düzenleme Rehberi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Makyaj Trendleri
İlginizi Çekebilir !

Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.