Güzelkız.com

Sonbaharda Çiçek Açan Bitkiler


Sonbaharda Çiçek Açan Bitkiler

Sanılanın aksine en güzel çiçekler ilkbaharda çiçek açanlar değildir. İlkbahar çiçeklerinin yanı sıra sonbahar mevsiminde bulunduğumuz şu sıralar sonbaharda çiçek açan bitkilerle evinizi, balkonunuzu, bahçenizi süsleyebilirsiniz. Kokulu – kokusuz olarak açan rengarenk çiçeklere sahip bu bitkileri tanıtmaya başlayalım..

Gülün Arkadaşı Kamelya

Yaz mevsiminin sonlarına doğru çiçeklerini göstermeye başlayan bu bitki aslında bir saksı bitkisidir. Ağaçsı bir yapısı vardır. Çiçekleri ise birden fazla renktedir. Dilerseniz pembe çiçeklisini, dilerseniz kırmızı – sarı ya da beyaz çiçekleri olan türünü ekebilirsiniz. Katmerli bir yapıda olmasından dolayı bildiğimiz güle çok benzer. Gülün biraz daha küçüğünü düşünün isterseniz..

Gül

Gülü her mevsimde görebiliriz ama çıkış ve açış mevsimi aslında Sonbahar mevsimidir. Sevginin, aşkın, özlemin ifade edilmesinde en çok tercih edilen bu çiçek şimdilerde kokusuz ya da yapay kokularla bezetilerek satılsa da sizler bahçeniz de ya da balkonunuzun bir köşesinde bu çiçeğe yer vererek eski anılarınızı depreştirebilir ve gülün orijinal kokusunun tadına varabilirsiniz.

Kasımpatı

Adı Kasım ayından gelmektedir. Kasım ayı coşku ile açan Kasımpatı’ların ayıdır. Sarısı da var, turuncusu da.. Kırmızısı da var moru da.. Hatta pembesi de.. Balkonunuzda bile kolayca yetiştirebilir ve renk cümbüşünün tam ortasında yaşayabilirsiniz. Evin içinde sıkıldığınız bir an balkonunuzda bir kahve molası vermeye gidebilir, kasımpatıların ortasında oturarak onların varlıklarını hissedebilir ve kokularını içinize çekebilirsiniz.

Ekinezya

Papatyagiller familyasından olan bu çiçek tıpkı papatyaya benzer. Yaprak sayısı daha fazla, daha renklidir. Biraz da papatya dan büyüktür. Kır çiçeği olarak bilinen bu bitki aynı zamanda yaprak ve köklerinin kaynatılarak kullanılması ile de meşhurdur. Soğuk algınlığında ya da rahatlama amacı ile balkonunuzdan bir tutam alıp gelip kaynatabilir ve bitki çayı olarak tüketebilirsiniz. Tabi güzelim çiçekleri sadece bu amaç ile kullanmaya gerek yok.. Zaman zaman.. İhtiyaç oldukça diyelimJ

Aster Çiçekleri

Yine papatyagiller ailesinden olan bu çiçek papatyaya benzeyen türdendir. Ancak ekinezyanın aksina yaprakları daha sık, daha ince ve daha fazladır. Renk olarak ekinezyadan daha koyu renklere sahiptir. Özellikle Mavi ve Mor tutkunları için ideal bir çiçektir. Elbette renk sayısı bununla sınırlı değildir. Pembe, leylak rengi olanları da var.

Japon Gülü

Hibiskus olarak da bilirsiniz. Şifalı bitki türlerinden biridir zatı-ı şahaneleri.. Anlamı da zatan “ Şifa Veren “ demektir. Kırmızı ve beyaz renkli olan türleri de var.

Güneş Şapkası

Rudbekya olarak da anılan bu çiçek papatyaya çok benzer. Su istemez, kuraklığa karşı dayanıklıdır. Sarı renkte çiçekleri vardır. Çok cılız bir yaprakları vardır ama cılız göründüğüne bakmayın şahane bir görüntü sunarlar. Bahçenizde ya da balkonunuzda yer verebilir ve göz zevkinizi arttırabilirsiniz.

Hercai Menekşeleri

Hava aniden sıcaklarda ya da aniden soğursa gibi endişeleri olanlar için en ideal çiçeklerden biridir. Her türlü ani ve sert hava değişimlerine baş kaldırırcasına çiçekleri hiç solmadan tüm sonbahar mevsimi boyunca yaşayabilir ve kendi güzelliklerini sizlere yaşatabilir. En güzel çiçekleri olan bitkilerden biridir. Mor ve beyazın muhteşem ahengini bir arada yaşamak isteyenler için bu küçük ama güzel çiçeğe evinizin bir köşesinde yer verebilirsiniz.

Saraypatı

Kasımpatı’ya çok benzeyen bir yapısı vardır. Tıpkı Kasımpatı da olduğu gibi sık yaprakları vardır. Bir ponponu andıran görüntüsü vardır. Kolay bir bakımla yetiştirebilirsiniz. Eflatun, kırmızı renkli çiçekleri ile balkon ya da bahçenizde yer verdiğiniz bitkilerinizin arasına serpiştirerek renk ahengini arttırabilirsiniz. Yapısına bakmayın çok dayanıklıdır. Hava aniden soğursa solmaz, dökülmez, dimdik ayakta kalmasını ve güzelliğini gözlerinizin önüne sermesini sağlayabilirsiniz.

Biberiye

Evet evet bildiğimiz biberiye’dir kendileri.. Biberiyenin küçük lila, mor renkli çiçekleri vardır. Neden evinizin bir köşesinde yer vermeyesiniz? Üstelik bitki çayı olarak da dilediğiniz an bir tutam alarak tüketebilirsiniz. Bilirsiniz ki Biberiye metabolizmanın hızlandırılmasına yardımcı olan bitkilerdendir. Aynı zamanda yemek ve salatalarınızda da kullanabilirsiniz. Yani anlayacağınız bu süs bitkisinin hem etinden hem sütünden faydalanabilirsiniz. Çiçekleri açtığında gözlerinize şenlik olur, kokusu burnunuza şenlik olur tadı ise sağlık ve yemeğinize..

Bir önceki yazımız olan Kadınlar Erkeklerden Daha Uzun Yaşıyor başlıklı makalemizde erkek ömrü, kadın erkek araştırması ve kadın erkek eşitsizliği hakkında bilgiler verilmektedir.Sonbaharda Çiçek Açan Bitkiler YORUMLARI - 1 YORUM
  1. seçen teknik dedi ki:

    çok güzel görünüyorlar ya

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.