Güzelkız.com

Sivilcelere Kesin Çözüm Var Mıdır?


Sivilcelere Kesin Çözüm Var Mıdır?

Ergenlik döneminden beri hemen hemen herkesin yaşadığı sorun “sivilceler”. Bazı cilt tiplerinde çok daha büyük sorunlara sebebiyet verirken bazılarında daha az hasar ile atlatılabiliyor. Hangi cilt tipine sahip olursanız olun cildinizde özellikle de yüz bölgenizde sivilce ve akne türü oluşumları istemiyor olmanız gayet doğaldır. Sivilcelerin ve aknelerin kendi içinde de farklı çeşitleri bulunmaktadır ve her biri için çözüm yolu çoğu zaman farklı olmaktadır. Cilt tipleri kendileri için uygun olan yöntemi seçerek tedavi yöntemini oluşturabilir. Bakalım bu çözümler nelerdir.

Sivilce / Akne Nedir?

Öncelikle sivilce ve aknenin ne olduğundan bahsetmek gerekir. Aslında bir çeşit küçük cilt hastalığı olarak tanımlayabiliriz sivilceyi. Genellikle ergenlik çağında görüldüğünü düşünsek de aslında her yaşta karşılaşılabilecek bir hastalık olarak nitelendirmeliyiz sivilce problemini. Peki bu sivilceler neden oluşur? Yağ bezlerinin cilde açılan kanallarında tıkanmalar meydana gelerek yağ bezlerindeki sıvı salgılanmazsa şişlik ve kızarıklık oluşarak sivilceler oluşur. Bu yüzden ciltteki yağ bezelerinin salgılama kanalları mümkün olduğu sürece açık kalmalıdır.

Sivilce oluşumunun artmaması için yapılması gerekenler ise, özellikle kadınların makyaj ile kapatma çabaları anlık bir yok olmayı sağlar ancak bunun yanında uzun süreli daha büyük tıkanma problemlerine yol açabilir. Bu sebeple cildinizi nefes alması için düzenli temizlemeli ve makyaj yaparken fondöten kullanımını azaltmalısınız. Aynı zamanda aile bireylerinde görülen vücudun belirli bölgelerindeki sivilceler çocuklarda da rastlanabilir, bu ihtimali göz önünde bulundurmak gerekir. Kullanılacak ilaçlar ve önlemler için de önceden bilgili olmak gerekmektedir.

Sivilce Tedavisi için Doğal Çözüm

Sivilcenin bir cilt hastalığı olduğunu kabul ettikten sonra bir de tedavi yönetimini öğrenmek gerekmektedir. Her cilt tipi için uygun tedavi yöntemi olduğundan bahsetmiştik. Size sunacağımız doğal çözüm olarak nitelendirilen yöntemlerden olacaktır. Ancak yine de doğal çözümler dışında doktorunuza danışarak cildinize uygun tedavi yönetiminizi gerçekleştirmeniz gerekebilir.

Öncelikle cildinizdeki gözenekleri temizleyerek yağ bezelerinin salgı kanallarını açmanın çok mühim olduğunu söylemek isteriz, bizim de bahsedeceğimiz çözümler kanalların derinlemesine temizlenmesi için işe yarayacak maskelerin kullanılması üzerine olacaktır.

Papaya Maskesi

C vitamini deposu olan papaya meyvesinden hazırlanan bu sivilce düşmanı maske ile cildinizdeki problemlerin birçoğundan kurtulabilirsiniz.

Nasıl hazırlayacağınız ise;

  • Olgunlaşmış papaya
  • Limon
  • Bal

Papayanın olgunlaşmış olması içerisindeki vitaminlerin çoğalması anlamına geldiği için mümkün olduğunca olgunlaşmış bir papaya almaya özen gösterin. İçerisine limon ve balı katarak macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Sonrasında yüzünüze uygulan ve 15 dakika bekletin. Yıkayın ve nemlendiricini sürün. Eğer bal ve limon kullanmak istemezseniz sadece papayayı ezerek de kullanabilirsiniz.

Karbonat Maskesi

Yağlı cildinizde sıklıkla sivilce oluşuyorsa ve artık bunlarla savaşmak istiyorsanız gerçekten karbonat maskesi en doğal çözüm olabilir. İçeriğindeki antiseptik özelliği sayesinde hem bakterilerin oluşumunu engeller hem de derinlemesine temizleme gerçekleştirir. Uygulaması da oldukça kolay. Bir kaşık karbonat ile suyu macun kıvamına getirerek yüzünüze uygulayabilirsiniz. Kuruyunca da yıkayıp nemlendirici ile cildinize sürmeniz gerekir.

Gül Suyu Toniği

Son olarak en önemli üç malzemenin oluşturulmasıyla yapılan sivilceler için gerçek bir doğal çözüm olan tonikten bahsetmeliyiz.

  • Gül Suyu
  • Elma sirkesi
  • Limon

Gül suyunun %100 olması ve elma sirkesinin de doğal yöntemlerle yapılmış olması çok önemli. Her malzemeyi birer kaşık ölçüyle karıştırarak hazırlamalısınız. Yüzünüzü kullanmış olduğunuz doğal ürünlerle temizledikten sonra her gün yüzünüze bir pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz.

Doğal çözümlerin yanında cilt doktorunuza da başvurarak önerdiği diğer medikal çözümleri de kullanabilirsiniz. Ancak kullanacağınız ilaçların yan etkilerini ve tedavi başarı oranlarını öğrenmeden kullanmaya başlamamanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Kış Ayları İçin Parfüm Önerileri başlıklı makalemizde baharatlı kış kokuları, chanel no 5 kış parfümü ve çiçeksi ve baharat karışımlı parfümler hakkında bilgiler verilmektedir.Sivilcelere Kesin Çözüm Var Mıdır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.