Güzelkız.com

Sivilce Oluşumunu Engellemek İçin En Basit 5 Kural


Sivilce Oluşumunu Engellemek İçin En Basit 5 Kural

Sivilce Oluşumunu Engellemek İçin En Basit 5 Kural

Sivilce oluşumu ergenlik döneminde yoğunluk gösterse de 40 yaşına kadar bazı kişilerde varlığını sürdürmektedir. Sivilce oluşumu günümüzde birçok kişinin başına dert olarak bilinmektedir. Hele ki gençliğinizin baharında yüzünüzü sivilceler kaplamışsa, iş artık psikolojik bir bunalım halini alabilmektedir. Sivilceler bilindiği üzere kişi cildinde çukur veyahut da iz olarak kalmaktadır. Bu durum tabi ki kimsenin hoşnut kalmayacağı bir şeydir. Sivilceler kimi zaman genetik olarak görülse de bunun başka sebepleri de bulunmaktadır. Kişiler genetiktir diyerek bu durumu göz arda etmemelidir. Biz bugün yazdığımız makalede sizlere sivilce oluşumunu engellemek adına yapılacak olan en basit 5 kuralı anlatacağız.

Uykusuzluk, stres ve hormonal dengesizlik başta olmak üzere sağlıklı görünüm ve parlaklığını yitirmiş ciltler üzerinde sivilce sorunları sıklıkla görülmektedir. Bu durumda kişiler bulunan bu sivilce izlerini kapatmak adına makyaj ürünlerine sarılmaktadır. Fakat özen verilip seçilmeyen makyaj ürünlerinden veyahut da yapılan ihmallerden dolayı sivilce görünümü kaçınılmaz olmaktadır. Bu durum dahilinde ise sivilcenin yanı sıra, siyah nokta ve irritasyon gibi kusurlarda görülmektedir. Sağlıklı bir cilde kavuşabilmek ve ciltte görülecek sivilce oluşumunu engelleyebilmek adına yapılması gereken 5 kural;

Komedojenik Olmayan Makyaj Malzemeleri Kullanınız

Alacağınız makyaj ürünlerinin ambalajında “non-comedogenic” yazısının bulunmasına dikkat etmelisiniz. Bu  ibarenin anlamı sivilce yapmayan ve gözenekleri tıkamayan olarak bilinmektedir. Özellikle de cildiniz oldukça hassas ve sorunlu ise, satın alacağınız ürünleri almadan önce bu ibarenin bulunup bulunmadığına iyi bakınız. Komedojenik olmayan kapatıcı ve fondöten kullanımı sizlerin hem cilt lekesini giderir hem de olası sivilce oluşumu engellemenizi sağlar.

Pudra Kullanmayın

Pudralar ne kadar ince yapılı ve iyi içeriklerle üretilmiş olsa da, irrite olmuş bir derinin porlarını tıkması halinde sivilce oluşumu kaçınılmazdır. Eğer ki cildinizde sivilce, gözenek tıkanması, siyah nokta gibi sorun var ise pudra kullanımı yapmayınız. T bölgesinde bulunan parlaklığı engellemek adına pudra değil de yağ emici kağıt kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Salisilik Asitli Kapatıcıları Kullanın

Eğer ki cildinizde bulunan sivilceleri kapatmak istiyorsanız, içinde iltihap engelleyici salisilik asit bulunan kapatıcıları denemelisiniz. Sağlıklı olaraktan salisilik asit bu bölgelerde bulunan kızarıklığı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Kalıcı Fondöten Kullanmayınız

Kalıcı fondötenler sıcak, su ve nemden etkilenmeden ciltte uzun süre, bozulmayarak durabilir. Kullanılan bu ürünleri ciltten çıkarabilmek için yüzümüzü yaklaşık iki defa yıkamamız veyahut silmemiz gerekmektedir. Cildimizin nem ve Ph değerini bozabilecek olan bu temizleme yöntemi dahilinde özellikle irritasyona ve sivilceye kapı açan bir cilt oluşumu ve dahilinde sivilce oluşumuna yol açmaktadır. Sizler bu kapsamda dayanıklı fondötenleri değil de yerine daha yumuşak ve hafif yapılı, ayrıca temizlemesi de kolay temizlik malzemeleri tercih etmelisiniz.

Makyajınızı Temizledikten Sonra Uyuyunuz

Yüzde makyaj veyahut güneş koruyucu krem ile uyumak, eğer ki sivilceye eğilimli bir cildiniz varsa oldukça sakıncalıdır. Makyaj ile birlikte gün içerisinde cildinizde biriken kir ve porları tıkayaraktan, siyah nokta ve dahilinde sivilce  oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle yatmadan önce yüzünüzü yıkamayı ihmal etmeyiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Saçlarınız İlk Baştaki Rengine Dönsün başlıklı makalemizde Beyaz Saçlar ve Saçı İlk Rengine Döndürme hakkında bilgiler verilmektedir.
Sivilce Oluşumunu Engellemek İçin En Basit 5 Kural Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Makyaj Trendleri
İlginizi Çekebilir !

Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.