Güzelkız.com

Sivilce Karşıtı Tavsiyeler


Sivilce Karşıtı Tavsiyeler

Cilt doktorları ve güzellik bakım uzmanlarından elde edilen sivilceye karşı bakım önerilerini araştırdık ve en etkili yöntemler ile akne çıkmasını engelleyici bilgileri bir araya getirerek konumuza ekledik. Dilerseniz başlayalım..

Akne Normal Bir Süreçtir

12 – 25 yaş aralığı olarak adlandırılan ergenlik sürecindeki bireylerin %85’ini tetikleyen sivilceler ergenlik dönemindeki en büyük cilt problemlerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Genellikle genetik olarak geçen akne yoğunlukları kişilerin yaşam kalitesini ciddi olarak etkileyebilmektedir. Sivilce yoğunluklarının derecesine göre bu durum bazı bireylerde özgüven eksiklikleri, sosyal izolasyon dönemlerinde bulunma hatta ve hatta anksiyete – depresyon ikilisine kadar gidebilmektedir. Genetik etkinlikler dışında kalan akne problemleri ise özellikle çevresel etkenler, kişisel bakımda yapılan yanlışlar ya da eksikliklerle ortaya çıkmaktadır. Bu tür sorunlar ise basit önlemlerle büyük oranlarda giderilebilmektedir.

Stres Sivilce Çıkışını Arttırır

Stres yönetimini öğrenmeye çalışmak sivilceye karşı yapılacak engellemelerin başındadır. Bu nedenle vücudunuzdaki stres kaynaklı hormonlarınızı kontrol altına almalısınız. Kısacası stres yapmamaya çalışmalısınız. Elde edilen veriler, klinik testler, bilimsel araştırma raporları gösteriyor ki stresin neden olduğu hormonal dengesizlikler yararlı – zararlı bakterilerin dengesini çok kısa bir sürede bozabilmekte ve bu da sivilcenin çıkış hızı, çıkış sayısı ve yoğunluk derecesini de arttırabilmektedir. Bu nedenle strese karşı dayanıksız bir yapıda iseniz stres etkileri ile mücadeleyi öğrenmeli ve gerekiyor ise bir uzmandan destek almalısınız.

Tehlike: Protein Tozları

Spor, vücut geliştirme gibi fiziksel aktivitelere yönelen genç bireyler protein tozuna yönelebilmektedir. Ancak bu tür ürünler androjen ürünler kategorisine girmesi sebebi ile sivilcelerin sayısı ve yoğunluğunun şiddetlenmesine uygun bir zemin hazırlamaktadır. Bu ürünler yüz dışında omuz – sırt – bel bölgelerinde de aknelerin çıkışını etkileyebilmektedir.

Besin Takviyelerine Dikkat

Doktor onayı olmaksızın B2, B6, B12 vitaminleri içeren vitamin – multi vitamin ürünlerden, gıda takviyelerinden uzak durunuz. Doktorunuz istemedikçe bu vitaminlerin alınımını gerçekleştirmeyiniz. Söz konusu vitaminler de akneye neden olabilmektedir.

Süt Sivilce Tuzağıdır

Gerçekleştirilen araştırmalar gösteriyor ki aşırı süt tüketimi ya da süt ürünleri tüketimi gerçekleştiren insanlarda sivilce çıkışı daha hızlı olabiliyor. Yağsız sütler de aşırı tüketimden kaynaklanan aynı oranda sorunlar çıkartabilmektedir. Endüstriyel olarak kabul edilen ürünler yerine doğal süt kullanmanız önerilmektedir.

Batılı Besinlerden Uzak Durun

Beslenme türünüz akne oluşumları ile doğru orantılıdır. Fast food zincirlerinden beslenen bireyler aknelerin etkilenmeyi daha fazla seviyelerde yaşamaktadır. Yüksek karbonhidratlı besin maddeleri, aşırı yağlı ürünler, yüksek kalorili maddeler sivilce çıkışına uygun zemin hazırlayan beslenme alışkanlıklarıdır. Bu nedenle Akdeniz türü beslenmeye yönelmeniz gereklidir. Kısacası daha sağlıklı, daha dengeli, sebze – meyve ağırlıklı beslenmeye yöneldikçe aknelerinizin azaldığını, daha az çıktığını ve daha yoğunsal olduğunu gözlerinizle göreceksiniz.

Makyaj – Cilt Bakım Ürünlerinizi Araştırın

Alacağınız makyaj, kozmetik, cilt bakım, kişisel bakım ürünlerinizin formül – içerik bilgisine mutlaka dikkat ediniz. Sivilceli ve sivilceye yatkın ciltleriniz var ise ve hatta karma – yağlı cilt tiplerine sahip iseniz mutlaka içerisinde Çinko, Resveratrol, Esansiyel yağlar, Bakır içeren ürünlerden uzak durmanız gereklidir. Eğer çok gerekli ise de minimum seviyelerde kullanmanız tavsiye edilmektedir. Bu maddelerin dışında cilt bakım ürünlerinizi cildi ovalayarak uygulamayınız. Olabildiğince yüzeysel uygulamalara yöneliniz. Cildi ovalayarak kullanılan ürünler ki bunlar akne tedavisine yönelik ürünler dahi olsa sivilceleri azaltmak yerine çoğaltabilir. Burada ayrıca cilt tipinizi kesin olarak öğrenmenizi öneririz. Bunun için cilt hekimine ve güzellik bakım uzmanına danışabilirsiniz. Yanlış bilinen bir başka husus da hijyen konusudur. Cildinizi çok sık yıkamak sivilcelerinizi azaltmaz tam tersine cilt derinize zarar verebilirsiniz. Önerilen yıkama günde ikidir.

Probiyotiklere Yönelin

Sistemlerinizde yeterli oranlarda probiyotik canlı mikro organizmalar barındırdığınıza emin olmalısınız. Bu nedenle probiyotik içerikli gıdalar tüketmeli, tüketemiyorsanız doktorunuzdan en uygun probiyotik tavsiyelerini alarak takviye edici gıdalardan birini kullanmalısınız.

Akne Sadece Ergenlikte Değil

Yapılan çalıştırmalar gösteriyor ki yetişkin bireylerde dahi akneler çıkabilir, çıkmakla da kalmıyor yoğunlaşabiliyor. Bu nedenle yukarıda anılan bilgilerle hareket etmeye özen göstermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Soğuk Havalarda Cilt Kuruluğunu Önlemek başlıklı makalemizde cilt kuruluğu, Cilt Nemlendirme ve kışın cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.Sivilce Karşıtı Tavsiyeler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.