Güzelkız.com

Selülit Sizlere Yaklaşmasın


Selülit Sizlere Yaklaşmasın

Yaz aylarıyla birlikte bütün kadınların en büyük problemlerinden birisi de deri üzerinde girinti çıkıntılara yol açan ve görünümü hiş hoş olmayan selülitlerdir. Pek çok kişi bu yüzden rahat giyinemez ve psikolojik olarak da rahat edemez. Selülit başlı başına yaz tatilinizi olumsuz etkileyebilecek bir sorundur. Beslenme ve yaşam tarzımızdaki bazı değişiklikler yoluyla selülitten kaçınılabilir ama artık bu problemden kurtulmanın tamamen yan etkisiz ve çok kısa yolları da vardır. Bu yazıda selülitten korunma yolları ile birlikte bunun için geliştirilen son yöntemlerden bahsedilecek.

Sağlıklı Beslenme

Ne kadar uzak durmaya çalışsak da sağlığa çok zararı bulunan pek çok yiyecek ve içecek bugün hayatımıza girmiştir. Her şeyin organik olanını bulmak da zordur. Ama selülitten korunmanın en önemli yollarından birisi sağlıklı beslenmek ve kafeinli ve gazlı içeceklerden uzak durmaktır. Selülit zayıf kadınlarda da görülse bile aşırı derecede kilo alımı da oluşumunu arttırır. Rafine şekerli ve hazır yiyecek ve içeceklerden kaçınmamız gerekir. Vücudumuzun bir makine olduğunu varsayarsak bu tür yiyecek ve içeceklerin bu makinenin mekanizmasını alt üst ettiğini söyleyebiliriz. Vücudunuza aldığınız her sağlıksız yiyecek makinenin parçaları arasında yağlanmalara ve bozulmalara neden olur. Sağlıksız bir vücut da daha çok selülit oluşumuna neden olur.

Düzenli Egzersiz ve Yürüyüş

Hayat şartlarınız sizi çok zorlasa bile egzersiz ve yürüyüş için vakit ayırmak vücudunuza yapabileceğiniz en büyük iyiliktir. Uzmanlar haftanın her günü olmasa da hatta düzenli olarak belirli günlerde olmasa bile belirli bir süreyi egzersize ayırmanın selülit oluşumunu engellediğini kabul ediyor. Özellikle vücudunuzu yoracak ve terlemenizi sağlayacak bir egzersize günde bir saat vakit ayırmak selülitlerle ve her türlü hastalıkla mücadele etmenizi sağlar. Kendinizi dinç ve daha sağlıklı hissetmenizi sağlayacak olan egzersiz aynı zamanda egzersiz dâhil her türlü derde devadır.

Kaçınılması Gerekenler

Selülit en çok hamilelikten ve kilo alıp vermekten sonra problem olur. Hamilelik sırasında bazı hormonların yükselmesi yağlanmalara neden olur. Kilo alma da genel olarak vücudun kolajen ve elastik yapısını zayıflatır. Kolajen insan vücudunda yer alması gereken lifli bir protein çeşididir. Yaş aldıkça, kilo alıp verdikçe ve bazı bölgesel yağlanmalar arttıkça vücuttaki kolajen sayısı azalır. Bu azalma vücudumuzun elastikiyetini azaltır. Daha fazla yağlanmaya ve selülite de neden olabilir. Bunların beraberinde vücutta kan dolaşımı yavaşlar. Kan dolaşımının zayıflaması selülit ve varis gibi sorunların nedenlerinden birisidir. Karbonhidrat ve rafine şekerden uzak durmak ve egzersiz yapmamak vücudun kolajen dengesini ve lifli proteinleri alt üst eder. Beslenmeye ve egzersiz yapmayan özen göstermenin dışında bu konuda geliştirilmiş yepyeni bir teknoloji de söz konusudur.

Onda Soğuk Dalga Terapisi

Sadece 10 dakika süren ve herhangi bir yan etkisi henüz bulunmamış olan onda soğuk dalga terapisi aslında öncelikli olarak mikrodalga fırınların yaptığı gibi soğuk hava dalgaları aracılığı ile vücutta biriken yağları çözüp eritmeyi hedefler. Bu arada deriye de soğuk hava verildiği için bu sistemin ismi soğuk dalga olarak adlandırılmıştır. Bir çeşit lipofiz çeşidi olan bu terapinin vücuttaki yağlar üzerindeki etkisi büyüktür. Bu etkiler 3 hafta içerisinde görülebiliyor. Tek bir seansın yeterli olduğu bu sistem ameliyat dışındaki en iyi yöntemlerden birisi olarak kabul ediliyor. Oldukça kısa sürmesi ve pratik olması nedeniyle çalışan kadınlar için ideal bir yöntem. Terapi biter bitmez ayağa kalkıp gündelik yaşantıya ve iş hayatına devam edilebiliyor.

Onda Soğuk Hava Terapisi Nerelere Uygulanabilir?

Herkesin vücut tipi farklıdır, bu yüzden kimileri karın bölgesindeki yağlanmadan kimileri ise daha çok basenlerinden şikâyetçidir. Bununla birlikte belimiz, sırtımızın bazı yerleri, alt karın, iç bacak ve alt bacak kısımları ve basenler de yağlanmanın oluşabileceği yerlerdir. Bu terapi yöntemi vücudunuzun hemen her bölgesine uygulanabilir. Daha çok kadınlar tarafından tercih edilse de erkeklerin de bölgesel yağlanma için tercih ettiği bir yöntemdir. Terapiden sonra sağlıklı beslenme ve egzersiz programına devam edilirse sonuç gerçekten çok daha iyi olabilir. Özellikle genetik özelliklerinden dolayı kolay kilo veremeyen ve selülite yatkın kişiler açısından onda soğuk terapi çok iyi bir seçenektir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Zayıflama Hareketleri ve Diyetleri başlıklı makalemizde bulk diyeti, Doğru Barfiks ve Laktat Çalışması hakkında bilgiler verilmektedir.
Selülit Sizlere Yaklaşmasın Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Makyaj Trendleri
İlginizi Çekebilir !

Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.