Güzelkız.com

Samsun Gezilecek Yerler Ve Gezi Rehberi


Samsun Gezilecek Yerler Ve Gezi Rehberi

Samsun gezi rehberi konusunda alternatif yer arayanlar için oldukça başarılı bir seçimdir. Karadeniz’ in Paris’ i denilecek nitelikte olan ilimiz her geçen gün bir adım daha gelişerek ziyaretçilerini karşılıyor.

Samsun, coğrafik yapısı ve yaşam koşulları ile bölgenin en zengin illeri listesinde ilk sırada yer alır. Karadeniz içerisinde İstanbul benzeri bir yapıya sahip olduğunu belirtsek teşbihte hata olmaz denilebilir. Ziyaretçileri için dört mevsim görülmeye değer bir yerdir. Doğal yapısı ve güzellikleri, merkezi konumu, sunduğu imkanlar ve zenginlikleri bakımından görülmeye değer bir ildir. O halde Samsun’ u daha yakından tanımaya ne dersiniz? Cevabınız “evet” ise; buyurun başlayalım:

Samsun Hakkında Bilgi Edinelim

Samsun, Karadeniz Bölgesi içerisinde tam orta konumda yer alan oldukça gelişmiş bir ildir. Karadeniz sahil yolu üzerinde batı istikametinden gelen ziyaretçiler için mecburi geçiş noktasıdır. Bu yönü ile Karadeniz’ in diğer illerinden ayrılmaktadır. Nüfusu oldukça yoğun olan ilin, çalışma olanakları oldukça geniştir. Sanayisi ve turizmi sayesinde bölgenin geçim kaynakları değişkenlik göstermektedir. Yerele inildiğinde Samsunluların hayvancılık ve tarımla uğraştığı görülmektedir. Eğer vaktiniz olur da Samsun’ u ayrıntılı şekilde gezmek isterseniz Terme İlçesi’nde çeltik tarlalarını görmeniz mümkün olacaktır. Aynı zamanda Çarşamba ve Terme’de fındık yetiştiriciliğinin olması bölgenin kalkınmasına sebep olmuştur. Eğer yolunuz Çarşamba ya da Bafra’ya düşerse fındığınızı almayı unutmayın 😊

Samsun Merkez İçin Söylenecek Çok Şey Var!

Samsun Merkez, Karadeniz Turu için karşınıza çıkacak en modern yerleşme birimi diyebiliriz. Ulaşım, eğitim, sağlık, turizm ve tarihi yapısı ile mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Sırası ile Samsun Merkez için önemli notlarımızı alalım:

Modern Ulaşım Şehri

Şehri gezerken araç kullanmasanız da olur. Çünkü Samsun’ un bir ucunda yer alan 19 Mayıs Üniversitesi ile Ordu sınır ilçesi Tekkeköy arasında uzun bir tramvay hattı bulunmaktadır. Tekkeköy Samsun Merkez çıkışında Çarşamba’ya girmeden önceki son çıkış ilçesidir. Çarşamba ise Ordu ile sınır olan büyük ilçedir. Tramvay ve şehir içi minibüs hatları ile şehir içerisinde rahatlıkla gezinmeniz mümkün.

İki Havaalanı İle Her İlden Rahat Ulaşım

Tatilcilerin rahat bir ulaşım için en çok değer verdiği olay havaalanıdır. Samsun, Çarşamba ve Bafra ilçelerinde yer alan havaalanları ile sizler için büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu özelliği ile sadece Samsun’ a değil çevre illere gitmek isteyen kişiler için de büyük rahatlık sağlamaktadır.

Liman Şehri

Samsun, Karadeniz kıyısında Kırım ile karşılıklı koordinatlarda yer almaktadır. Karadeniz üzerinden deniz taşımacılığı yapanlar için önemli bir liman şehridir.

Olimpiyat Oyunları Ev Sahibi

Samsun, tarihi dokusu ile incelendiğinde büyük değere sahiptir. Atatürk, 19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı ilan ettiği bu günü Samsun’a ayak bastığı günde ilan etmiştir. Samsun gençlerin önem verdiği spor dalları açısından çok büyük bir merkez haline gelmiştir. 2017 yılında gençlik kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Bu tarihten itibaren gençlerin daha aktif bir spor hayatına sahip olmasını için devamlı gelişmeye devam etmektedir.

AVM’si Olan Karadeniz Şehri!

Karadeniz sahil ve iç kesimlerde yer alan iller genel itibari ile küçük illerdir. Samsun sanayi yönü ile oldukça gelişmiş olduğu için bu farkı şehir hayatına da yansıtmıştır.

Şehrin girişinde yer alan Makro AVM, Piazza ve Yeşilyurt AVm ile bölge halkının eğlence ve alışveriş hayatına renk vermektedir.

Samsun’da Ne Yenir?

Samsun, coğrafyasındaki farklılık ve geniş yöresi ile bilinmektedir. Bu geniş yöresinin yanında Samsun mutfak lezzetleri de bir başkadır.Bu yüzden  Samsun’a gidince mutlaka yenmesi gereken olmazsa olmaz yemekler vardır. Bu yemekler Anadolu’da dilden dile dolaşmaktadır. Yiyenlerin yemeyenlere ağzını sulandıracak şekilde anlattığı o leziz yiyecekler şunlardır:

Çakallı Menemeni

Samsun Kavak ve Merkez ana yolu üzerinde yolun hemen kıyısında yer alan Çakallı beldesi bu yolun müdavimleri tarafından çok iyi bilinmektedir. Mevzu bilmeyenlere bu lezzeti tanıtmaktır. Eğer yolunuz Samsun’a düşerse mutlaka Çakallı’da kısa bir ara verin ve nefis Çakallı Menemeni için sırası ile dizilmiş lokantalardan birisine uğrayın deriz. Bu menemenin yapıldığı mekanlarda tavanın biri gelip biri gitmektedir. Diyet yapan birileri varsa kesinlikle arabada bırakılmalıdır. Çünkü bu menemenin tadı ekmeği banarak çıkar. Eğer diyeti bozmaya karar vermişse sizinle gelebilir.

Kaz Dolması

Samsun, Havza ve Kavak Bölgesi için kaz dolması olmazsa olmazdır. Kaz eti içerisine doldurulan pilav harcı ile hazırlanan bu mükemmel lezzeti başka yerde tatma imkânı yoktur. Sakın kaçırmayın deriz.

Kuzu Tandır

Samsun Merkez’e geldiniz ve yemek yiyeceksiniz. Çarşamba kuzu tandırı yemeden gitmemelisiniz. Özellikle lokanta ismi vermeye gerek yok. Çünkü Samsun’ da hangi lokantaya girseniz, bu lezzeti tadabilmeniz mümkün.

Bafra Pidesi

Türkiye’nin her yerinde namı duyulmuş meşhur Bafra Pidesi’ni bir de yerinde yemelisiniz. Bu muhteşem lezzet emin olun Samsun’da yenilir. Bafra Pidesi’ninözelliği kapalı olmasıdır. Bunu yerken alttan akan yağı en önemli özelliğidir. Bu yüzde kıyafetlerinize dikkat etmelisiniz. Bu lezzete kapılırken kıyafeti düşünmek kolay da değildir.

Terme Pidesi

Pide demişken Samsun’un başka bir güzide ilçesinden adını alan Terme Pidesi es geçilmemelidir. Bafra Pidesi kapalı olurken Terme pidesi açıktır. Aynı zamanda Bafra pidesine göre biraz daha yayvandır. Bu pidenin kuşbaşılısı makbul olanıdır.

Keşkek

Keşkek ismi geçince bile ağzı sulandırmaya yeten bir yemektir. Genellikle Çarşamba ilçesinde düğün gibi özel günlerde yapılır. Keşkek, bol tere yağ ve buğday içine kuzu eti atılarak yapılır. Ağır bir yemek olan Keşkek yenildikten sonra Karadeniz’e doğru bir çay içilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Gümüşhane'den Ne Alınır? başlıklı makalemizde Gümüşhane'den Ne Alınır, gümüşhanede gezilecek yerler ve gümüşhanede görülecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.Samsun Gezilecek Yerler Ve Gezi Rehberi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.