Güzelkız.com

Sağlıklı Zayıflama Hareketleri ve Diyetleri


Sağlıklı Zayıflama Hareketleri ve Diyetleri

Barfiks

Türkçeye her ikisi de barfiks olarak geçen pull-up ve chin-up hareketlerinin temel farkı, pull-up hareketinde avuçlar ileri doğru bakarken chin-up hareketinde ise avuçlarınızın kendinize bakmasıdır. Her iki hareket de sırt, bel, karın ve omuz kaslarını geliştirmesine rağmen bu kaslara olan etkilerinin oranı değişiklik göstermektedir.  Halk arasında yanlış bilinen ise bu hareketlerde tutuş genişliğinin kas gelişimine olan etkisidir. Bilinen, tutuş genişliği büyük olursa daha verimli dar olursa daha az verimli olduğudur. Fakat yapılan araştırma sonucu bunun o kadar büyük bir farka yol açmadığı gözlemlenmiştir.

Doğru Barfiks Nasıl Olmalıdır?

Barfiks çoklu kas grubunu çalıştırılan bir harekettir. Burada kollar sırt omuz ve karın gibi pek çok kas aktif olarak çalışır. Barfiks için yapmanız gereken ise öncelikle elleriniz ister içe doğru ister dışa doğru olacak şekilde yukarıda sabitlenmiş bara başparmağınızı da kullanarak sıkıca tutunun. Ardından dikleriniz düz bir şekilde kendinizi sırtınızdan yukarı doğru çekin. Daha sonra kontrollü ve yavaş bir şekilde bırakın. Burada dikkat edilmesi gereken kendinizi aşağıya bıraktığınızda kollarınızı düz olacak şekilde kendinizi tamamen bırakmamanızdır. Dirsekler her daim bükük ve kasların her an çalışıyor olması gerekir.

Barfik yanı pull-up ve chin-up hareketleriyle vücudunuzun sırt, omuz karın göğüs ve biceps bölgelerinde hızlı gelişimi siz de göreceksiniz.

Bulk Nedir ve Bulk Diyeti Nedir?

Kısaca bir tanım yapacak olursak bulk dönemi spor yapan kişilerin vücutlarının gelişmeye ve hacim kazanmaya başladığı dönemdir.  Bu dönemde spor yapan kişiler harcadıkları kaloriden daha fazlasını alarak bunlar kasa dönüştürmek için çabalarlar. Bunun için de uygun bir diyet programı ve düzenli beslenme gereklidir. Halk arasında çoğu kişi tarafından yanlış bilinen bilgi ise bulk döneminde ne kadar çok yerseniz o kadar iyi mantığıdır. Bilinenin aksine bulk döneminde çok fazla yemek yerine mantıklı ve doğru beslenmek önemlidir. Şimdi gelin bulk nedir ve bulk diyeti nedir sorularına yanıt bulalım.

Nasıl Bir Diyet Yapmalıyım?

Bu konuda öncelikle vücudunuzu tanımanız gerekmektedir. Gram gram karbonhidrat ve ya protein hesabı bünyeden bünyeye farklılık gösteren bir kavram olduğu için spor salonunda vücudunu geliştirmiş bir arkadaşınızın diyeti size uymayabilir. Bu sebeple de vücudunuzun ne kadar besin aldığında ne gibi tepkiler verdiğini ölçmeniz ve bilmeniz gerekiyor. Bunun dışında yapmanız gereken şey ise kalori hesabı yapmaktır. Gün içerisinde yaktığınız kaloriyi, spor yaptığınızda yaktığınız kaloriyi hesaplayarak gün içerisinde aldığınız kalori miktarından daha fazlasını besin olarak vücudunuza kazandırmanız gerekiyor.

Hangi Besinleri Tüketmeliyim?

Bu dönemde karbonhidrat, yağ ve protein bakımından besinleri bolca tüketmeniz gerekmektedir.  En çok protein içeren besinlerin başında kırmızı ve beyaz et, balık ve yumurta gelmektedir. Bazı bitkilerde de yüksek miktarda protein bulunsa da hayvansal protein sizin için daha iyi olacaktır. Yağ için ceviz içi, badem,  karbonhidrat için ise makarna pirinç gibi besinler vücudunuza gerekli kaloriyi sağlayacaktır.

Definasyon Nedir Definasyon Diyeti

Definasyon döneminin kısaca tanımlayacak olursak sporcuların bulk döneminden sonra yağlanan vücutlarında kasların ortaya çıkması ve kasları parçalamak için çaba sarf ettikleri dönemdir. Bu dönemde de tıpkı bulk döneminde olduğu gibi dikkatli bir beslenme gereklidir. Karbonhidrat minimum seviyeye çekilerek kasları gizleyen yağların yakılması ve doğru hareketlerle kasların görsel olarak tam şeklini alması gerekmektedir.  Çalışma prensibi olarak spor programınızda çok fazla bir değişiklik olmasa da definasyon döneminde, bulk dönemine göre beslenme programınızı köklü bir değişikliğe sokmanız gerekir. Peki, Definasyon nedir? Definasyon diyeti nasıl yapılır?

Bu Dönemde Nasıl Çalışılmalıdır?

Pek çok kişi definasyon döneminde uzun soluklu kardiyo çalışması ve düşük ağırlıkla çok tekrarlı hareketler yapar. Fakat halk arasında doğru bilinen bu bilgi aslında yanlıştır. Kardiyonun yağ yakıcı bir etkisi vardır ve düşük ağırlıklı hareketler de yağların yakımında etkin bir rol oynamaz.

Laktat Çalışması Nedir?

Yapmanız gereken ise laktat çalışmasıdır. Bu çalışma birkaç hareketin düzenli olarak ve 8-12 defa tekrarını esas alan yağların ve kalorilerin yanmasında ve kasların gelişmesinde etkili bir yöntemdir. Bu yöntemde 4 adet tüm vücudu çalıştıran egzersiz seçerek işe başlayın.  Bu hareketleri 12 tekrardan 3 set ve aralarda birer dakika dinlenerek yapın. Bu hareketlerin ardından kardiyonun aksine vücudunuz sadece çalışırken değil aynı zamanda spor bitiminden sonra da saatler boyunca kalori ve yağ yakmaya devam edecektir.  Minimum kas kaybederek maksimum yağ yakmayı esas alan bu program dikkatli ve doğru bir şekilde uygulandığında kısa sürede vücutta biriken yağlar eriyerek kasların ortaya çıkması sağlanmış olur.

Superset Nedir Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir yaşam ve kaliteli estetik bir vücuda sahip olmak için insanlar spor salonlarında ter dökmektedir. Fakat en çok duyulan sıkıntılardan bir tanesi de sporcuların sabırsızlığıdır. Hemen herkes bir an önce güzel bir vücuda kavuşmak ister. Bunun için de hareketleri daha fazla ağırlıkla kendilerini zorlayarak yaparlar. Bu oldukça riskli ve yapılmaması gereken bir tutumdur. Bunun yerine supersetlerle kas gelişimini hızlandırmak mümkündür. Peki, superset nedir nasıl yapılır?

Superset Nedir?

Süperset en geniş anlamda bir tanım yapmak gerekirse karşıt kas gruplarının bir arada çalıştırılarak daha hızlı bir kas gelişimi sağlamak için yapılan çalışmalardır. Bunlara örnek olarak arka bacak-ön bacak, biceps-triceps, göğüs-sırt gibi örnekler verilebilir.

Superset’in Ne Gibi Avantajları Vardır?

Supersette iki kas grubunu çalıştıran hareketler arasında dinlenme süresi ortadan kaldırılmıştır. Örneğin göğüs kası çalıştıktan sonra arada 1-2 dakika dinlendikten sonra sırt kası çalışılır. Fakat superset çalışmasında bu aradaki dinlenme süresi yoktur.

Şimdi superset’in avantajlarına bakacak olursak,

 • Dinlenme süreleri azaldığı için çalışma süreniz de kısalır ve spor daha keyifli hale gelir
 • Çalışma yoğunluğunuz artar ve kısa sürede daha verimli bir çalışma yapmış olursunuz
 • Arada dinlenme süresi olmadığı için kaslar daha aktif çalışır ve daha kuvvetli bir vücuda kavuşursunuz
 • Kaslar için pompalanan kanın hızını artırır ve daha dinamik bir hissiyat verir. Kaslarınız için daha fazla kan ve oksijen sağlayan kalp ve akciğerleriniz daha güçlü çalışır ve zamanla daha dayanıklı hal alır.

Superset vücudu zorlamak anlamına gelmez. Yeni başlayanlar için bile tavsiye edilebilir. Sadece kas yapmada değil kilo vermede de etkili bir yöntemdir ve zaman darlığı sıkıntısı yaşayanlar için uygun bir çalışma programıdır.

Vücut Geliştirme ve Mastürbasyon

Toplum arasında doğru olarak bilinen pek çok yanlış var. Özelikle de spor konusunda. Bu yanlışlardan bir tanesi de yapılan vücut geliştirme ve mastürbasyonun bağdaştırılmasıdır. Cinselliğin ayıp görüldüğü ülkemizde buna benzer konular çoğu seferinde sorulmaya utanılıyor ve insanlar kulaktan dolma bilgilere tamah ediyorlar. Bu yazımızda vücut geliştirmeyle mastürbasyon arasındaki doğru bilinen gerçekleri sizlere ileteceğiz.

Vücuda Faydaları

Mastürbasyon halk arasında ayıp ve yapılması yanlış olan bir fiilmiş gibi biliniyor. Fakat bu eylemin vücuda faydaları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

 • Özgüveni artırır ve cinsel gelişimi sağlar
 • Erkeklerde prostat kanserine engel olur
 • Gerçek cinsel ilişkide performansa olumlu yönde etki eder
 • Mutluluk hormonu salgılanmasında rol oynar
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • En güvenli cinsel ilişki yoludur
 • Uyumanıza yardımcı olur
 • Stresi azaltır.

Peki, ne sıklıkla yapılmalıdır? Bu sorunun cevabı size bağlıdır. Zira bunun bir limiti yoktur. Ancak gün içerisindeki işleri mastürbasyon için erteleme durumuna gelen kişilerde azaltması tavsiye edilir. Bu sebeple istediğiniz kadar mastürbasyon yapabilirsiniz. Toplumda ayıp olarak karşılanan bu eylemin bir diğer olumsuz sonucu ise özellikle kadınlarda suçluluk hissidir. Mastürbasyon sonrası suçluluk psikolojisine giren insan aslında yaptığı şeyin gayet normal ve vücudun bir gereksinimi olduğunu unutur.

Vücut Geliştirmeye Engel Midir?

Bu bağlamda mastürbasyonun vücut geliştirmeile alakasına bakacak olursak aslında mastürbasyonun spora hiçbir yan etkisinin olmadığını görüyoruz. Vücut için yararlı bir şey vücudunuzun gelişimini de olumsuz etkilemez. Pek çok kişi mastürbasyonun protein kaybına sebep olduğunu ve erkeklik hormonunu azalttığı söylemi de yanlıştır.

Amino Asit Nedir? Ne işe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Vücut geliştirme ve spor ile uğraşan pek çok kişi amino asit kavramını duymuştur fakat pek çoğumuz bu kavramın ne anlama geldiğini, ne işe yaradığını, hangi besinlerde bulunduğunu, vücudumuz için gerekliliğini bilmez. Bu sebeple de size yazımızda amino asit nedir? Ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Gibi sorunların cevaplarını vereceğiz.

Amino Asit Ne İşe Yarar?

Amino asit proteinin ve kaslarımızın yapı taşı niteliğini taşır. Bu sebeple de vücut geliştirme ve sporla ilgilenen kişiler için önemli bir faktördür.  23 çeşit amino asit bulunmaktadır. Bunlardan isoleucine, lysine, thronine, leucine, methionine, phenylalanine, tryptoptan, valine temel amino asitleri dışındaki çeşitler vücut tarafından üretilebilir.bu sebeple de saydığımız bu amino asit türlerini besinler yardımıyla dışarıdan temin edebiliriz.

Nasıl Kullanılır?

Amino asitler piyasada hap amino asitler, toz amino asitler, ve sıvı amino asitler olarak bulunabilmektedir. Hap şeklinde olanlar su ile direkt olarak yutulur. Toz halindeki amino asitler bir bardak suya katılarak içilir. Sıvı olanlar ise doğrudan içilir. Sıvı amino asitler doğrudan kaslara etki eder. Yüksek değerlere sahiptir ve bu sebeple sıklıkla tercih edilirler.

Amino asitler aromalı tatlarıyla artık çok daha rahat kullanımlıdır. Toz ve haptan fiyat olarak daha pahalı olan sıvı amino asitlerse en çok tercih edilen çeşittir.

 

Bir önceki yazımız olan Bacak ve Basen Eritme Teknikleri başlıklı makalemizde Bacak Eritme Teknikleri, Bacak ve Basen Eritme Teknikleri ve Basen Eritme Teknikleri hakkında bilgiler verilmektedir.Sağlıklı Zayıflama Hareketleri ve Diyetleri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.