Güzelkız.com

Sağlıklı Spor Yapma Teknikleri Nelerdir


Sağlıklı Spor Yapma Teknikleri Nelerdir

Sağlıklı Spor Yapma Teknikleri Nelerdir

Sağlıklı yaşamak için düzenli beslenme, düzenli uyku ve düzenli spor yapmak çok önemlidir. Hayat boyu sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için sigara alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmamız gerekir. Beslenmemizde sebze ağırlıklı olmak üzere et, balık, hayvansal gıdaları dengeli bir şekilde düzenli olarak tüketmeliyiz. Spor yapmak kaslarımızı çalıştırarak, sıkı bir vücuda, sağlıklı bir bedene sahip olmamızı sağlar. Bilinçsizce yapılan sporlar yarardan çok zarar getirmektedir. Bir anda spora başlayıp, bilinçsizce ağır egzersizler yaparsak kaslarımıza, vücut liflerimize zarar verebilir. Aslında hareket ederek günlük hayatımızda birçok fiziksel aktivite yapıyoruz. Peki sağlıklı spor yapma teknikleri nelerdir?

Sizlere şimdi bunları maddeler halinde sıralayalım;

 • Aç karnına spor yapmaktan uzak durmalıyız. Aç karnına yapılan sporda vücut yağ yerine kas kaybeder.
 • Yemeklerden hemen sonra spor yapmaktan da kaçınmalıyız. Yemeklerden sonra en az bir saat geçtikten sonra spor yapmaya vücut hazırlanır.
 • Ağır yemekler yedikten sonra spor yapmak hareketlerimizi kısıtlayarak bizi zorlayabilir. Spor öncesi çok ağır yemeklerden kaçınmamız gerekir. Spordan önce yağlı, karbonhidrat değeri yüksek hamur işi gibi yiyecekler mide bulantısı, mide spazmı gibi rahatsızlıklara yol açabilir.
 • Spora başlamadan önce vücudumuza spor için rahat, vücudu sıkmayan, kalın olmayan, esnek kıyafetler giymeye özen göstermeliyiz.
 • Spor yapılacak alanın sıcaklık derecesi çok önemlidir. Sıcak ortamlarda spor yapılmamalıdır. Spor yapılacak alanın ortam sıcaklığı ortalama yirmi iki derece ile yirmi üç derece olmalısıdır. Eğer açık havada spor yapılacak ise günün sıcak olmayan saatleri tercih edilmelidir.
 • Bol bol su içmeliyiz. Spor esnasında su içmeye özen göstermeliyiz. Spor sonrasında da bol su tüketmeliyiz. Yeterli su tüketmez isek bacak kramplarına sebep olur.
 • Spor yapmaya yeni başlayacaksanız mutlaka profesyonel bir destek almalısınız ya da spor salonlarına gidebilirsiniz. Eğer spor salonuna gidecekseniz, orada kullanacağınız spor aletlerinin ayarlarını kendi vücut yapınıza göre ayarlamalısınız.
 • Spora başlarken en az on dakika ısınma hareketleri yapılarak vücut spora hazırlanmalıdır. Isınma hareketleri yapılmadan spora başlanması durumunda vücuttaki lifler zarar görebilir. Vücut nabzı ani olarak yükselebilir.
 • Spor esnasında yaşınızı, kendi vücut yapınızı, sağlık durumunuzu göze alarak bedeninize uygun spor hareketleri yapmaya özen göstermelisiniz.
 • Her spor hareketi her vücuda uygun değildir. Bunu asla unutmamalısınız. Televizyonda gördüğünüz ya da arkadaşlarınızın yaptığı spor aktivitelerini bilinçsizce uygulamamalısınız.
 • Eğer kalp, tansiyon, fıtık gibi sağlık problemleriniz var ise yardım aldığınız spor eğitmeniyle bunları öncelikli olarak paylaşarak, sizin vücut yapınıza, sağlık durumunuza uygun hareketleri eğitmeninizle beraber belirleyebilirsiniz.
 • Eğer sağlıklı bir şekilde spor yapmak istiyorsanız, nefes egzersizleri de çok önemlidir. Spor esnasında asla nefesinizi tutmamalısınız. Profesyonel bir destek alıyor iseniz hocanız sizi nefes al nefes ver komutları ile yönlendirecektir.  Spor yaparken doğru şekilde nefes almak istiyorsanız diyaframınızı da kullanarak derin nefes alıp vermek doğru olacaktır. Eğer spor esnasında soluk soluğa kalıyorsanız kapasitenizden fazla bir spor hareketi yapıyorsunuz demektir.
 • Spor aktivitelerinizi aşama aşama yükseltin. Zorlu hareketleri vücut spora alıştıktan sonra denemeye başlarsınız.
 • Sporu, müzik eşliğinde yaparsanız; müzik sizi dinç tutacaktır. Aynı zamanda spor yaparken eğlenmenizi sağlayacaktır.
 • Spor yapacağınız zaman diliminin bir düzeni olsun. Haftanın belli günlerinde ya da gün aşırı spor yapın. Spor saatini çok uzun saatler olarak belirlemeyin. İlk seansınızı kırk dakika olarak başlatabilirsiniz.
 • Spor yaptıktan sonra terli kalmamaya özen göstermelisiniz. Teriniz soğumadan ılık bir duş alarak, ardından günlük kıyafetlerinizi giyebilirsiniz.
 • Spordan sonra dinlenmek de sağlıklı sporun bir parçasıdır. Spor yaptıktan sonra özellikle ağır egzersizlerden sonra bir süre dinlenerek vücudunuzun rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
 • Açık havada yürümek, koşmak, dans etmek, merdiven inip çıkmak, yüzmek, bisiklet sürmek, koşmak, basketbol oynamak, futbol oynamak, tenis oynamak, voleybol oynamak,  ip atlamak kendi başınıza kolaylıkla yapabileceğiniz spor türlerindendir.

Bir önceki yazımız olan Bahar Aylarında Alerjiden Korunmak İçin Neler Yapılmalı başlıklı makalemizde alerjiden korunmanın yolları, alerjik çocuklar için önlemler ve polen alerjisinden korunmak hakkında bilgiler verilmektedir.Sağlıklı Spor Yapma Teknikleri Nelerdir Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.