Güzelkız.com

Renklerin Mevsimi Vardır


Renklerin Mevsimi Vardır

Renklerin Mevsimi Var Mı

Renklerin mevsimi var mı? adlı sorunun cevabını aslında kendimiz veriyoruz. Şöyle ki zaten herkesin kafasında belirlediği kış, yaz, ilkbahar, sonbahar renkleri vardır. Dönemine göre renk kullanarak genelde hareket ederiz. Bu durumda da renklerin mevsiminin olduğunu anlarız. Renklerin mevsimi aslında önemli bir konudur. Renklerin mevsimi vardır. Bu durumda hangi renkler, hangi mevsimlere uygundur? Bizim bu soruyu cevaplamamız önemli bir niteliktir. Mevsimler ve renkler arasında ki uyumu tartışmaya gerek yok çünkü gerçekten mevsimine göre renk seçimleri genel olarak başarılı görülmüştür. Genel olarak algıda kış mevsiminde koyu renkler tercih edilir. Özellikle siyah rengi kullanılır. Yaz zamanında ise genelde açık renkler, renkli kıyafetler ve en çok beyaz rengi tercih edilmektedir. Renklerin mevsime uyumunun bilinç altımıza yerleşmesini sağlayan bir durumda bilimsel açıklamalardır. Bu bilimsel açıklamalar şöyle ki yaz zamanında genelde güneşli günler bizi beklediği için siyah renginin güneş ışınlarını çektiği ve rahatsız edici olabilmesini açıklamaktadır. Bu açıklamalarla birlikte yaz mevsiminde genelde beyaz kıyafetler giyilir. Tabi ki bu konuda herkes özgürdür. İstediği zaman istediği renkteki bir kıyafeti giyebilir. Ancak günümüzün modasına bakıldığı zamanda yaz modasında siyah renkler ya da koyu renkler görmemiz pek mümkün değildir. Her zaman renkli ve göz alıcı renkler tercih edilir. Kış mevsiminde ise genelde siyah, uzun kollu, koyu renkli üstler tercih edilmektedir. Sezon modalarına uymak istiyor ve bilimsel açıklamalarla da bu konuda bir karara varırsanız mevsimlerin renklerine göre hareket etmelisiniz.

Yaz Mevsiminin Renkleri

Yaz mevsimi genel olarak açık, canlı tonlarda ki renkleri uygun görür. Beyaz ve açık renkler, göz dolduran renkler yaz mevsiminin vazgeçilmezidir. Genel olarak güneş ışınlarını ve ısıyı daha az yansıttığı için beyaz renkli kıyafetler tercih edilir. Yaz mevsimi genel olarak canlı kıyafetlerle birlikte size de canlılık katacaktır. Yaz mevsimi sizi ruhsal olarak canlı renklere itmektedir. Bunun sebebiyse yaz zamanı genelde etrafımızda çok sayıda yeşil görürüz. Yeşil rengi canlıdır ve karşımıza açık tonunun enerjisiyle çıkar.

Kış Mevsiminin Renkleri

Kış mevsiminde bildiğiniz üzere koyu renkler siyah, kahverengi gibi renkler daha çok ilgi görmektedir. Bu renklerin koyu olma sebeplerinden biriyse kış mevsiminde genelde etrafımız gri renklerdedir bu yüzden koyu renkler tercih edilmektedir. Bordo ve gri rengi de kış mevsiminin büyük parçalarını oluşturmaktadır.

İlkbahar Mevsiminin Renkleri

İlkbahar mevsimi her zaman güzelliklerle karşımıza çıkmaktadır. İlkbahar mevsiminde çoğu kişi artık canlı renklere kendini götürmektedir. Yazın gelişiyle birlikte adeta yaza hazırlık adına canlı renkler bu mevsimde de tercih edilir. Genelde mavi, deniz mavisi, yeşil, sarı gibi renkler bu mevsimde göz önünde olur. Moda açısından bakıldığında da İlkbahar mevsimi için koyu renkler pek tercih edilmez. Adeta yaz havası yaşatılmaya başlanır. İlkbahar mevsiminin kıyafet renkleri de canlıdır ve göz alıcıdır. Bu mevsimde de belirttiğimiz renkleri kullanmanız sizi hoş gösterebilir.

Sonbahar Mevsiminin Renkleri

Sonbahar biraz daha topraksı renklerle geçer. Farklı bir mevsim olduğundan dolayı bazen soluk, bazen de çok canlı enerjiler verebilmektedir. Bir çok kişinin çok sevdiği bu mevsimde sarı, yeşil, kahverengi gibi renkler çok göz önünde olduğundan dolayı genel olarak bu renkler tercih edilebilir.

Bir önceki yazımız olan 2017 Yılı İlkbahar-Yaz Sezonu Renk Trendlerine Dair İpuçları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
Renklerin Mevsimi Vardır Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Makyaj Trendleri
İlginizi Çekebilir !

Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.