Güzelkız.com

Renk Uyumu Nasıl Yapılır


Renk Uyumu Nasıl Yapılır

RENK UYUMU DEYİP GEÇMEYİN

Yaşamımızın her alanında renkler vardır. Bu renkler farklı şekillerde kıyafet, ayakkabı, elbise, etek, çanta vb gibi aksesuar seçimlerine de yansımaktadır. Kombinler yaparken hangi renklerin ne tür renklerle uyumlu olabileceğini bilmemiz gerekir. Kısacası renk uyumu diyerek geçmememiz lazım. Bu konuyu daha basitçe ve daha anlaşılabilir olarak açıklamak için kısa kısa sıralayarak başlayalım;

  • Renk uyumundaki riskimizi azaltmak için bir rengin farklı tonlarını tercih edebiliriz. Örneğin giydiğimiz bir kıyafet siyah ise bu tona yakın tonlarda gömlekler, ayakkabılar, çantalar seçebiliriz.
  • Doğaya göz gezdirin. Evet size çok basit bir örnek gelebilir ama bir kumsala gittiğinizde gözünüze çarpan ilk iki renk deniz ve kumdur. Biri mavi biri ten rengidir. Kısacası bu iki harika renk birbiri ile zıt görünse de aşina olduğumuz için kombinlerimizde de kullanabiliriz. Kumların rengi ten rengine daha yakın olsa da nude ve pembe tonlarını da işleyebiliriz.

Şimdi de görseller eşliğinde renk uyumunu baz alarak örnekler sunalım;

YEŞİL RENK KOMBİN ÖRNEKLERİ

Yeşil rengini sevebiliriz. Ama bu rengi ağırlıklı olarak kullanmak oldukça risklidir. Eğer fit bir vücudunuz var ise koyu renk bir yeşil abiye giyebilirsiniz. Ama yeşili gündelik kıyafetlerimizde tercih edeceksek iş bu kadar basit değildir. Daha da dikkatli olmamız lazım. Yeşile en iyi giden renkler ise mor, lila ve ten rengidir. Yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi yeşil renk bir örgü atkı artı şapka tarzı aksesuar seçeceksek ten rengi bir kazak ile kolayca kombinleme yapabiliriz. Yeşil renk konusunda bir diğer stil ipucumuz ise yeşili benzer yeşillerle kombinlemek. Örneğim koyu yeşil ile açık yeşili kombin yaparak daha fazla kıyafet seçebiliriz. Ama burada daha da dikkatli olmamız gerekir.

Mavi Renk ile Hangi Renkler Kullanılmalı

Maviyi hemen hemen hepimiz çok severiz. Ama sokaklara şöyle bir göz attığımızda erkeklerin giydiği mavi klasik gömlekler dışında çok nadir olarak görebileceğinizi anlayabilirsiniz. Bunun en büyük nedeni ise mavi renk ile hangi renklerin daha uyumlu olacağını bilmememizden kaynaklanan korkumuzdur. Kısacası rüküşlük korkusudur. Bu korkuyu aşmamız çok kolay. Yukarıdaki örnek kombinde gördüğünüz gibi koyu mavi yırtık bir kot pantolon üzerine pudra pembesi İtalyan kesim bir bayan gömleğin üzerine kolsuz ve açık mavi bir kumaş ceketi kolayca uyuma sokabilirsiniz. Birbirine zıt gibi görünebilir ama endişelenmeyin giyin ve deneyin ne kadar uyum içerisinde olduğunu görebileceksiniz. Burada tavsiye edebileceğimiz en büyük etken pembe renginin koyu olmamasıdır. Koyu pembe kullanırsanız uyumu yakalayamazsınız. Mavi rengi açık kahverengi ya da toprak tonları ile de kombinleyebilirsiniz.

Lacivert Renk Hangi Renk ile Uyumludur

Bu rengi hepimiz iyi biliriz. Özellikle kot pantolonlar veya kumaş ceketlerimizde pek bir severiz. Ama ne tür renklerle birleştirebileceğimizi pek bilemeyiz. Uzatmadan söyleyelim lacivert en güzel bej ve gri tonları ile uyumludur. Örneğin lacivert kumaş ceket, lacivert blazer ceket altına bej bir kazak – gömlek – bluz tercih edebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Bacaklarınızı Daha Uzun Gösterebilirsiniz başlıklı makalemizde bacakları uzun göstermenin yolları, STIL IPUÇLARI ve stil önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.Renk Uyumu Nasıl Yapılır Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.