Güzelkız.com

Rengarenk Saçlara Sahip Olma Rehberi


Rengarenk Saçlara Sahip Olma Rehberi

Saçlar için özellikle son yıllarda daha çok gündeme gelen trendlerden biri de rengarenk boyalardır. Saçlarınızı olduğundan farklı renklerle bir araya getirmek, şık ve sevimli bir görüntü yakalamanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanında her renk istendiği gibi tek seferde istenilen tonda yakalanamayabilmektedir. Bu nedenle ya profesyonel kuaförler tercih edilmeli ya da son detayına kadar bilinip evde yapılmalıdır. Aksi halde arka arkaya boyamak, doğru rengi yakalamaya çalışırken saçın dengesini bozacaktır.

Rengarenk Saçlar Nasıl Elde Edilir?

Saçınızı renkli yapabilmek için öncelikle kendi saç renginizi dengelemeniz gerekmektedir. Küllü kumral ve siyah arasında herhangi bir renge sahipseniz saçınıza hangi rengi sürerseniz sürün istediğiniz gibi görünmeyecektir. Özellikle kahverengi tonları ve siyahta ne kadar boyarsanız boyayın açmadan renk kendini göstermeyi reddedecektir. Bu nedenle öncelikle saçınızın rengini açmış olmanız gerekmektedir.

Saçlarınızı açtıktan sonra istediğiniz boyayı uygulayabilirsiniz. Sonrasında istediğiniz tonu tam olarak yakalayabilmek için birkaç kez daha boyamanız gerekebilir.

Renkli Saç Uçları Nasıl Sahip Olunur?

Saçlarınızın uçlarında renk görmek isterseniz doğru işlemlerle kısa sürede istediğiniz saç rengine kavuşabilirsiniz. Bunun için öncelikle saçlarınızın uçlarını açmayı denemelisiniz. Saçlarınız siyaha yakınsa yoğun açıcı tercih etmeniz önemlidir.

Yoğun açıcı olarak oryal yerine saç boyalarının açıcısını tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Oryal, saçın kopmasına ve yanmasına neden olabilmektedir. Saç boyalarının açıcıları ise kurallara uyulduğunda herhangi bir problem yaratmamaktadır.

Saçlarınızın uçlarında açıcı kullandıktan sonra dilediğiniz renge boyayabilirsiniz. Yeşil, turuncu, pembe ve mavi gibi renklerin kısa süre içerisinde aktığını unutmadan neredeyse 20 günde bir kez tazelemelisiniz. Boya kullanmadan renkli saçlara sahip olmak isterseniz çıt çıt olarak bilinen ekleme renkli saçları da tercih edebilirsiniz.

Mavi Saç Nasıl Yapılır?

Saçlarınıza mavi renk verebilmek için öncelikle hangi bölümde renk kullanacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Saçlarınızın tamamını mavi yapacaksanız toplu şekilde işlem yapabilirsiniz. Bölgesel renk isterseniz bölüm bölüm ayırmış olmanız gerekmektedir.

Saçlarınızı düzenledikten sonra yoğun açıcı saç boyasını saçlarınıza sürmelisiniz. Diplerine olabildiğince az uygulamaya gayret göstererek saç uçlarına kadar gelmelisiniz. Daha sonra üzerinde yazan süreye bağlı kalarak beklemelisiniz.

Çoğunlukla 30 dakika açılma için yeterli olmaktadır. Açılan saçları şampuanla güzelce yıkayıp kurutmalısınız. Saç açma işleminin hemen arkasından saç boyamak biraz riskli olabilir çünkü saçlarınıza zarar verebilirsiniz. Bu nedenle 3 gün beklenmesi önerilmektedir. Sonrasında hazırladığınız mavi boyayı sürüp kurallarına bağlı kalarak yıkamalısınız. Saçınız istediğiniz gibi renkli olacaktır.

Pembe Saç Nasıl Yapılır?

Saçlarınızı pembe renge boyamak isterseniz her şeyden önce pembenin çok dikkat gerektiren bir renk olduğunu bilmelisiniz. Saçlarınızda her noktaya eşit şekilde boya uygulamaya özen göstermelisiniz aksi halde saçlarınızın herhangi bir noktasında pembe yoğun olurken bazı yerlerinde açık tonlarda kalacaktır.

Yeterince açık renkli saçlarınız varsa pembenin tutmaması gibi bir ihtimal yoktur fakat saç renginiz koyuysa önce açmanız gerekmektedir. Açma işlemi sonrasında saçlarınızı tutam tutam ayırarak pembe boyayı uygulayabilirsiniz. Böylece saçlarınızın pembe tonu değişkenlik göstermeyecektir.

Her yere sürdükten sonra renk istediğiniz tona gelene kadar bekleyip daha sonra ılık suyla yıkamalısınız. Pembe saç rengi yaklaşık 20 gün içerisinde akacaktır. Altında bulunan sarı renk kendini gösterecektir. Bu nedenle olabildiğince tekrar edilmesi gerekmektedir.

Kırmızı Saç Nasıl Yapılır?

Kızıl olarak bilinen saç rengi, içerisinde kırmızının her tonunu bulundurmaktadır. İsterseniz turuncuya yakın kızılı isterseniz alev kırmızısını kullanabilmeniz mümkündür. Saçlarınızda kırmızı renk istiyorsanız tercih edeceğiniz kırmızı boya alev tonlarında olmalıdır.

Saç renginiz açık tonlarda ise herhangi bir açma işlemine gerek kalmadan saçınızı kırmızıya boyayabilirsiniz. İstediğiniz tonu yakalamanız için tek boyama yeterli olacaktır. Koyu tonlarda saç rengine sahipseniz önce saçlarınızı açmalı daha sonra saçlarınıza kırmızı boya sürmelisiniz.

Kırmızının her yıkamada fazlasıyla aktığını unutmamalısınız. Kıyafetlerinizden yastık kılıfınıza bulaşacak kadar akma sorunu yaşatacak bir boyadır.

Renkli Saçların Bakımı

Saçlarınızı birbirinden farklı tonlarda boyayabilirsiniz. Özellikle uç noktalarda yer alan mavi, pembe, kırmızı, mor ve yeşil gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Bu renklerin görünüşü her ne kadar iddialı olsa da kullanımı oldukça zordur. Öncelikle saçlarınızın tonu koyuysa açıcı kullanıldığı için saç yıpranmaktadır. Bunun yanında saçın devamlı bakıma ihtiyacı olmaktadır.

Renkli saçlarınızın her hafta düzenli olarak kürle onarılması son derece önemlidir. Bu şekilde canlı ve gür şekilde uzamaya devam etmeleri mümkündür. Aksi halde kısa süre içerisinde tel tel yıpranacak ve kötü bir görüntü olacaktır. Bunun için bir kâse içerisine 1 yemek kaşığı badem yağı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ilave edip saçlarınıza sürmelisiniz. 30 dakika bekletip yıkayabilirsiniz. Saçlarınıza iyi gelecektir.

Renkli Saçların Rengini Koruması İçin Bakım

Devamlı akan bir saç rengine sahipseniz rengi olabildiğince muhafaza etmeniz önemlidir. Bunun için düzenli olarak saçlarınıza bakım uygulamanız gerekmektedir. Saç renginin saça tutunabilmesi ve uzun süre kalabilmesi için kenevir ve argan yağını tercih etmelisiniz.

Özellikle saçlara olumlu yönde etkisiyle bilinen argan yağı, boyanın daha uzun süre saçta kalmasına yardımcı olmaktadır. Haftada bir kez yapacağınız maske, saçlarınızın canlılığını korumasına yardımcı olacaktır. Argan yağının yanında zeytinyağı da tercih edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çatlaklar İçin Bitkisel Çözümler başlıklı makalemizde Aloe vera ile çatlak kremleri, çatlak çözümleri ve çatlaklar için bitkisel çözümler hakkında bilgiler verilmektedir.Rengarenk Saçlara Sahip Olma Rehberi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.