Güzelkız.com

Popüler Kabul Edilen 5 Farklı Beslenme Trendi


Popüler Kabul Edilen 5 Farklı Beslenme Trendi

Günümüz şartları herkesin hayatını zorlaştırıyor. Hem hızlanan hem de gittikçe karmaşıklaşan modern hayat aynı zamanda eski beslenme düzenlerini tamamen değiştirdi. Obezite ve aşırı kilolu olma da modern insanların en çok karşılaştığı problemler arasındadır. Bu durum herkesi daha sağlıklı beslenme yolları aramaya ve yeni arayışlara sürükledi. Her gün internette yeni popüler olan bir diyetle karşılaşabilirsiniz. Ancak bunlardan birisini seçerken kendi yaşam tarzınıza uyan ve sizi çok zorlamayacak olmasına dikkat etmelisiniz. Bu yazıda günümüzün en yaygın ve en çok bahsedilen beslenme düzenleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Bunlar organik beslenme, aralıklı oruç, ketojenik diyet, glütensiz diyet ve vegan diyettir.

Organik Beslenme

Bugün en zor şey organik ürünlerin bulunmasıdır. Bu konuda pek çok üretici harekete geçmiş olsa da tam olarak organik besinleri bulmak hala zordur. Aslında yeni bir beslenme trendi olmasa da organik beslenme her zaman gözde diyetlerden birisidir. Satın alırken ürünlerin organik sertifikası olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Organik beslenme sağlığın korunması ve kanser gibi hastalıklarla mücadele edilmesi açısından önemlidir. Bir diğer önemi ise organik ürünlerin daha çok vitamin ve mineral içermesi, yan etkisinin bulunmaması ve probiyotik açısından da zengin olmasıdır.

Aralıklı Oruç Diyeti (Intermittent fasting)

Bugünlerde adını daha çok duyduğumuz diyetlerden birisi de aralıklı oruç diyetidir. Temel felsefesi vücudun bir süre aç kalmasına dayanan bu diyetin ne kadar sağlıklı olduğu hala araştırılmaktadır. İki çeşit aralıklı oruç uygulanabilir. Bunlardan birisi günde bir öğün yiyerek 24 saat aç kalınmasıdır. Diğeri ise 16 ve 8 uygulamasıdır. Bunda da saat beş ya da 8 gibi erken bir saatte yemek bırakılır ve 16 saat süreyle aç kaldıktan sonra kahvaltı yapılır. Hem vücudun dinlenmesi hem de başka faydaları açısından önerilen bu diyet hala tartışılıyor. Ayrıca daha hızlı kilo verdirdiği söylenemez. Ama yine de bu diyeti uygulayarak kendini daha iyi hissettiğini söyleyenler çoğunluktadır.

Ketojenik Diyet

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bu diyeti uygulamayı düşünürseniz mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Çünkü özellikle kolesterol ya da kalp hastaları için ketojenik diyet yarardan çok zarar getirir. Bu diyetin kökeni 1920’lere dayanır. İlk olarak epilepsi hastaları üzerinde uygulanmış. Temel önermesi basittir. Bugün herkes fazla karbonhidrat ve şekerin vücuda olan zararları hakkında bilgi sahibidir. Bağımlılık yapan bu iki besin grubundan uzak durmak ketojenik diyetin temel ilkesi. Bunun yerine ilk olarak yağlı ürünler ikinci olaraksa orta yağlı proteinler alıyor. Vücudunuz enerji yakmak için karbonhidrat ya da şeker bulamayınca yağlardan yakmaya başlıyor ve metabolizma bu yönde hızlanıyor. Kilo vermede etkili olsa da özellikle bazı hastalıkları olanlar ve herkes uygulamadan önce kesinlikle doktora görünmeli ve gerekli ölçümleri yaptırmalıdır.

Herkes Glütensiz Diyet Yapabilir mi?

Son zamanlarda besin alerjisi ya da çölyak hastalığı olanların yoğunlukla başvurduğu diyetlerden birisi de glütenden uzak durmaktır. Kilo verdirdiği için böyle bir sorunu olmayan pek çok kişi de bu diyete yönelmiştir. Ancak herkes için sağlıklı olmayan diyetlerden birisidir. Glüten tahıllarda bulunan bir proteindir. Eğer herhangi bir alerji ya da hastalığınız yoksa belirli miktarda alınması gereklidir. Bunu tamamen hayatından çıkaran insanlarda çeşitli kalp hastalıklarının arttığı gözlenmiş. Bununla birlikte tahıllarda bulunan vitamin, lif ve diğer faydalı maddelerin az alınması da kalp hastalıklarını tetikliyor. O yüzden glütensiz diyet de mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Vegan Ya da Vejetaryen Yaşam Tarzı

En tartışmalı konulardan birisi de hayatımızdan belirli hayvansal gıdaları çıkarmak ya da bunların hepsinden uzak durmaktır. Vejetaryenler süt, yumurta ve bal gibi besinleri tüketirken veganlar bundan da uzak duruyor. Bunlardan ilki vejetaryen diğeri ise vegan beslenme olarak adlandırılır. Bu beslenmede bağışıklık sistemi güçleniyor ve bazı kanser türlerine vegan ya da vejetaryen beslenenlerde daha az rastlanıyor. Ayrıca kalp-damar rahatsızlıkları tansiyon, kolesterol gibi hastalıklara karı da etkili. Ancak vücudun protein ihtiyacını karşılamak ve özellikle de küçük çocukların beslenme düzeni için yeterli olup olmadığı tartışmalısı bir konudur.

Bunlar son dönemin en gözde ve adından en çok bahsedilen diyet türleri. Ancak herhangi birini seçip başlamadan önce doktora gidip, gerekli tahlilleri yaptırmak daha iyidir. Vücudunuz ve eksikliklerinizi ya da fazlalıklarınızı öğrendikten sonra yaşam tarzınıza uygun bir diyeti takip etmek en sağlıklısıdır.

Bir önceki yazımız olan Diyet Sırasında Tüketilmesi Gereken 9 Besin başlıklı makalemizde Diyet Sırasında Tüketilmesi Gereken 9 Besin, zayıflatan besinler ve zayıflatan meyveler hakkında bilgiler verilmektedir.Popüler Kabul Edilen 5 Farklı Beslenme Trendi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.