Güzelkız.com

Kozmetik Ürünlerdeki Zararlı Maddeler


Kozmetik Ürünlerdeki Zararlı Maddeler

Kozmetik Ürünlerdeki Zararlı Maddeler

Kozmetik ürünleri neredeyse hayatımızın her alanında bulunmaktadır. Bununa birlikte bizlere olana zararlarını bilmemiz de önemli bir detaydır. Kozmetik ürünlerinde çok bulunan kimyasal maddelerle aslında her gün içi içe bulunmaktayız. Tükettiğimiz gıdalar, dokunduğumuz alanlar hatta aldığımız oksijen bile kimyasal olabilir. Bu yüzden kullandığınız kozmetik ürünlerinde vs. ürünlerde daha dikkatli ve seçici olmanız sizin için her zaman faydalı olacaktır. Kimyasal maddelerden uzak kalmanız gerekir. Vücudumuz zararlı kozmetik ürünlerini ayırt edemez ve içine alırlar. Buda cildimize büyük hasarlar verebilmektedir. Cildimiz aracılığıyla vücudumuza giren kozmetik ürünler kan dolaşımına hızlıca kavuşur. Tüm vücuda kan yoluyla yayılan kozmetikler vücuda birçok zarar verir. Bu zararlar; vücudun tahriş olma durumu, ciltteki tahrişiler, iltihaplanma sorunları, çeşitli alerjiler ve cilt hastalıklarıdır. Bu zararları yaşamak istemiyorsanız dikkatli davranmalısınız ancak en iyi kozmetik ürünlerinde bile zararlı maddeler bulunabilmektedir. Bu durum biraz kaçınılmaz gibi gözükse de sürekli el yüz yıkamak bu durumu biraz da olsa engelleyecektir. Çünkü temas ettiğiniz bölgeleri dezenfekte ederek rahatlayabilirsiniz. Kozmetik ürünler kanser oluşumuna da büyük etki göstermektedir.

Vücuda En Zararlı Kozmetik Ürünler

Özellikle vücudumuza en çok zarar veren maddeler toksik maddelerdir. Bu maddeler cildimize aşırı hasarlar verebilmektedir. Bu maddeler neredeyse her kozmetik ürününde bulunurlar. Adeta vücudun dengesini bozan bu maddelerle birlikte vücudumuz daha fazla yağ tüketmeye başlar. Bunun sonucunda da gözeneklerin içine dolarak ciltte tıkanmalar yaşatmaktadır. Bu durumda vücutta akneler oluşur. Sivilce gibi yaralar ve enfeksiyonlarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Alışveriş yapmaya gittiğinizde kozmetik ürünlerini çok inceleyerek alışveriş yapmalısınız. Kozmetik ürünlerinin içinde bulunanlar yazısı bölümü paketteki en küçük yazılan yerdir. Bu yüzden görmek için bir takım yakınlaştırıcı yanınızda götürürseniz sizin için daha faydalı olacaktır. Bu durumda güvenli bir alışverişi sağlamış olacaksınız.

En Zararlı Maddeler

Dioksin Maddesi

Bu maddenin içerisinde birçok kimyasal madde bulunmaktadır. Bu madde eğer alacağınız kozmetik ürününde varsa tamamen tercih edilmemesi gerekir. Bunun sebebiyse çok ağır bir madde olmakla beraber ağır hasarlar oluşturabilmektedir. Bu madde ilaç yapımında, ilaç sanayilerinde kullanılmakla beraber deterjanlarda, plastik kapıların yapımında ve de boyalarda kullanılmaktadır. Bu madde bu kadar şeyde kullanılabilmesine rağmen vücutta birikim sağladığı zaman kişiyi kansere sürükler. Ürün alırken bu maddenin ismi dioksin olarak da göremeyebilirsiniz. Alacağınız her üründe ismi değişik şekilde yazılmış veya anılmış olabilir. Köpürme özellikli temizleyicilerde PEG, oksinel, polisortbat, polietilen glikol, polioksietilen vb. ifadelerle yazılabilmektedir. Bunlara dikkat etmemiz gereklidir. Aksi taktirde çok önemli rahatsızlıklar hatta kanser olmaya kadar yolu olabilen bir maddedir.

Nitrozamin

Bu maddede oldukça tehlikeli ve uzun süreli rahatsızlıkları bizlerle buluşturabilir. Öncelikle alışverişe gittiğinizde kozmetik ürünlerinin içine bakarken dikkat edeceğiniz maddelerden biride nitrozamindir. Nitrozamin bulunduran ve bozulmuş olan ürünle saçınızı yıkadığınız zaman emilmekte olan nitrit miktarı, bozulmuş bir yiyeceği yediğinizdeki miktardan çok daha fazla olmaktadır. Bu yüzden çok etkili ve dikkat edilmesi gereken maddelerdendir. Kullanım nedeni ise sabun için yoğunlaştırıcı olmasını sağlamakla beraber, saç spreylerinde, şampuanlarda sıvılaştırıcı olmasıyla ve güneş kremlerinde kullanımı vardır.

Bir önceki yazımız olan Kış İçin Tavsiye Edilen Cilt Bakım Ürünleri başlıklı makalemizde Cilt Bakım Ürünleri ve Kış İçin Cilt Bakım Ürünleri hakkında bilgiler verilmektedir.Kozmetik Ürünlerdeki Zararlı Maddeler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.