Güzelkız.com

Kozmetik Ürünlerdeki Zararlı Maddeler


Kozmetik Ürünlerdeki Zararlı Maddeler

Kozmetik Ürünlerdeki Zararlı Maddeler

Asla bozulmayan hazır gıdalar gibi, piyasadaki birçok kozmetik ürünün de içerdiği kimyasal maddeler nedeniyle insan sağlığına zararlı olabileceği konusunda önemli araştırmalar yapılıyor. İşte kozmetik ürünlerde en sık bulunan kimyasallar ve zararları:

Paraben nedir?

Methylparaben, butylparaben, ethylparaben ve propylparaben isimleriyle kozmetik ürünlerinin içinde yer alabilen paraben maddesi, bakteri oluşumu önleme özelliğinden dolayı, losyonlardan makyaj malzemelerine pek çok kozmetik ürünün içeriğinde bulunmakta.

2004 yılında İngiltere’de Dr. Philippa Darbre tarafından yayınlanan makaleden sonra, parabenin meme kanseri üzerindeki etkisi de konuşulmaya başlandı. Dr. Darbre makalesinde, 20 meme kanseri hastasından toplanan dokularda 20ng/g paraben biriktiğini tespit ettiğini açıklamıştı. Konuyla ilgili yapılan diğer çalışmalar da parabenin meme kanseri riskini artırdığına dair sonuçları destekliyor. Aynı şekilde 2006 yılında Japonya’da yapılan bir çalışma da, metilparabenin UV ışınlarına maruz kalındığında deride oluşabilen hasarları artırdığını ortaya çıkardı.

Ancak Türkiye’de de 2011 yılında yapılan bir açıklamada, parabenin zararlı olmadığı iddia edildi. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, paraben ile ilgili şunlara değinildi: “Parabenler insan vücudunda östrojen hormonuna benzer etkiler göstermektedir. Ancak bu etkileri, östrojenin binde biriyle 10 milyonda biri kadardır. İlaçta ve kozmetikte en çok kullanılan metil parabenin etkinliği, östrojen etkinliğinin 2 milyon 500 binde biri kadardır. İlaçlarda ve kozmetik ürünlerde bulunan miktarıyla (östrojene uzun dönemde yüksek doza maruz kalmaya bağlı yan etkileri de dahil) östrojenik etki göstermediği kabul edilebilir. Bu nedenle kanserojenik ve endokrin bozucu etki göstermesi beklenmemektedir. Ayrıca, parabenler ilaç veya kozmetik olarak kullanıldığında çok hızlı bir şekilde parçalanarak vücuttan idrarla atılır. Ağız yoluyla alındıklarında ise midedeki asit ortamı nedeniyle parçalanmaları yüksek olup kana geçen miktarı yok denecek kadar azdır.”

Peeling Önerileri

Şekerli peelingler ile gündelik nemlendiriciniz içerisinden 2 avuç kadarını cam bir kavanoza doldurunuz. Üzerine ise 2 tatlı kaşığı toz esmer şeker dökünüz ve karıştırınız. Banyo esnasında da vucüdunuzu bu karışım ile birlikte ovun. Sonra ise ılık su ile durulayın. Vücudunuzda bulunan ölü derileri atmak için de bunun mükemmel bir formül olduğunu göreceksiniz.

Kozmetik Renklendiriciler Nelerdir ?

Ürün içerisinde FD&C ile başlayaraktan yazılan renklendirici maddelerin genellikle petrolden elde edilmekte ve bazı kurumlar, hayvanlar üzerinde yapılmakta olan araştırmalar sonrası bu maddelerin kesinlikle kanserojen madde olduğunu açıklamalarında belirtti. Bu sentetik boyaların içerisinde kurşun, aliminyum, baryum, potasyum rujda bulunan renklerin akması ve etrafa buluşmasını engellemek adına sabitleyici bir madde olarak kullanılmaktadır.

Antibakteriyel Sabunlar Zararlı Mıdır ?

Yapay Kokular

Sentetik olarak üretilen ve esasların ilave edildiği ürünler cildi tahriş edebilmektedir. Bu ürünleri solumak da astı hastalıklarını tetikleyebilmektedir, Ayrıca aynı zaman içerisinde bağışıklık ve sinir sisteminde de tahribata neden olunabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Spor Yapmamak İçin Uydurulan 11 Bahane başlıklı makalemizde Spor Yapmamak İçin Bahaneler ve Spor Yapmamak İçin Uydurulan Bahaneler hakkında bilgiler verilmektedir.Kozmetik Ürünlerdeki Zararlı Maddeler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.