Güzelkız.com

Kıskançlık Nasıl Kontrol Altına Alınır?


Kıskançlık Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Uzman Doktor Şenol Baygül insanlara kıskançlıkla başa çıkmanın yollarını anlatıyor. Özellikle ikili ilişkileri olumsuz yönde etkileyen kıskançlık, birçok ilişkinin de sonlanmasına yol açıyor. Kıskançlık Çin ve Brezilya’dan sonra en çok Türkiye’de görülüyor. Kıskançlık genel olarak sevilen kişiyi kaybetmek ve ilişkinin biteceğine dair bir korku anlamına gelir.

Kıskançlık Türkiye’de boşanma sebepleri arasında en birincil sebep olarak sayılıyor. Çiftler sürekli birbirlerini kıskanarak psikolojik baskı kurduğu için zamanla kıskançlık duygusu güvensizlik duygusuna dönüşüyor ve büyük tartışmalar sonucu çiftler ilişkilerine son vermek zorunda kalıyor. İlişki danışmanlarına başvuran çiftlerin %60’ı da kıskançlık sorunundan yakınma gösteriyor.

Kıskançlığın da Bir Sınırı Var

Kıskançlık, zamanla ilişkiyi öldürür bu nedenle kıskançlığa da bir dur demek gerek. İnsan sevdiğini kıskanır tabiri her ne kadar doğru olsa da bu terimi yadırgayan düşünceler de mevcuttur. Şöyle; insan sevdiğine güvenir. Güven duygusu oluştuğu zaman da kıskançlığa yer verilmez. Kıskançlık belli düzeyde insana tatlı gelir fakat bu sınır aşıldığı zaman ilişkiye büyük hasar verir.

Örneğin bir erkek sevdiği bayan mini etek giydiği zaman kıskanır. Bu durum çok doğaldır çünkü günümüzde nefsi kötü olan o kadar çok insan bulunmaktadır ki rahat giyinmek neredeyse lüks haline geldi. Fakat bir erkek sevdiği kadını başka bir erkekle selamlaşırken, oturup sohbet ederken dahi kıskanıyorsa bu çok yanlıştır. Aynı durum bayanlar içinde geçerli, bir bayan eşini aşırı derece kıskanıyorsa bu zamanla çok sıkıcı bir hâle gelir.

İşi Sapkınlığa Dönüştürmeyin

Kıskançlık acı ve tatlı duyguları bir arada barındırır. Ufak tefek kıskançlıklar insana hoş gelirken işi sapkınlığa dönüştürdüğünüz zaman acı verir. Bazı insanlar vardır ki; partnerine sokağa çıkmasını, telefon rehberinde karşı cinsin telefon numarasının bulunmasını, her tarafını kapatacak şekilde giyinmesini ve hiçbir şekilde karşı cinsiyle görüşmemesini isteyerek o kişiye psikolojik şiddet uygular.

Eğer çiftinizi gerçekten seviyorsanız içinizdeki sapkınlığa bir son vermelisiniz. Aksi takdirde ilişkinize son vermek zorunda kalırsınız.

 

İçinizdeki Kıskançlığa Nasıl Dur Diyebilirsiniz?

Tercihlerinizin vermiş olduğu anı yaşayın. Sonuç olarak sevdiğiniz kişi sizi seçtiyse sizi seviyor demektir. Öyle olmasaydı çok rahat bir şekilde ilişkiyi sonlandırıp başka bir insanla da beraber olabilirdi. Kaldı ki, sevdiğiniz kişinin sizinle beraber olmasını istiyorsanız bunu o kişinin üzerinde baskı kurarak gerçekleştiremezsiniz. Gitmek istiyorsa, bir şekilde gider ve siz bu davranışınızla o kişiyi kendinizden daha da uzaklaştırmış olursunuz.

Bununla beraber kıskançlık sebebinizi bulmaya çalışın. ‘’Ben O’nu neden kıskanıyorum” sorusunu kendinize yöneltin ve bu soruya yönelik cevaplar arayın. Güvenimi mi kırdı, yeteri kadar tanımıyor muyum, ilgisiz mi davranıyor yoksa aldatma muhabbetleri mi buna karar vermelisiniz. Eğer sebebini bulduysanız artık bu soruna yönelik çözümler üretebilirsiniz.

Kıskançlık duygusunu yenmenin bir diğer yolu da güven sağlamaktır. Her iki tarafta birbirine güven verdiyse başta kıskançlık olmak üzere başka sorunlar da el birliği ile kolayca çözümlenebilir. Bu nedenle partnerinize güven vermeniz gerektiği gibi ondan güven de sağlamalıdır. Ayrıca sürekli olarak karşı tarafa baskı kurmak, telefonlarını kurcalamak ve özel eşyalarını sürekli karıştırmak da karlı tarafın sizden soğumasına yol açmıştır.

Kendinizi Durdurmayı İhmal Etmeyin

Kıskançlık, zamanla size de partnerize de zarar verir. Sizler de yerine göre kıskançlık yaparsanız ilişkinizi daha uzun ömürlü kılabilirsiniz. Her şeyden önce başta sevdiğinize güven verin ve aynı zamanda güven aşılayın. Böylece kıskançlık yaparak birbirinizi üzmemeniz gerekir.

Bir önceki yazımız olan Kanserli Çocuklara Kullanmadığınız Eşyalarınız İle Destek Olun başlıklı makalemizde kaçuv, kanserli çocuklar ve lösemili çocuklar hakkında bilgiler verilmektedir.Kıskançlık Nasıl Kontrol Altına Alınır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.