Güzelkız.com

Kişilerin Yağlı Ciltlerde Yaptığı Hatalar


Kişilerin Yağlı Ciltlerde Yaptığı Hatalar

Kişilerin Yağlı Ciltlerde Yaptığı Hatalar

Kişilerin yağlı ciltlerde yaptığı hatalar, günümüzde kalıplaşmış olan bilginin aksine cilt kirliyken yağ üretmez. Ciltteki yağ üretimi hormonlar ile ilgili bir gelişimdir. Kişinin ergenlik çağı itibari ile yağ üretimi başlamaktadır. Ciltteki yağı temizlemek adına temizlik ürünleri ve yağlı ciltler için tonik kullanımı gerekmektedir. Genel itibari ile cildi yağlı kişiler alkol içeren tonik yağ kullanarak bu yağı gidermeye çalışmaktadır. Oysa tonik cilt tabakasında bulunan yağı alır almasına da, bu sefer cilt daha fazla yağ üreterek oluşan bu açığı kapatma yoluna gider. Bu nedenle yağlı ciltler için tonik seçerken siz alkolsüz olmasına dikkat edin.

Yağlı ciltler için sivilce oluşumu oldukça fazla meydana gelmektedir. Sivilcelerin sıkılaraktan içinin boşaltılması gibi bir sorunun ortadan kalkacağı düşünülmektedir. Fakat bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Sıkılmakta olan sivilcenin büyük bir kısmı cildimizde kalmakta ve daha büyük bir sivilce oluşumuna yol açmaktadır.

Nemlendirici, cilt türü ne olursa olsun her insanın ihtiyacı olan bir öge olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel  itibari ile yağlı cilde sahip kişiler nemlendirici kullanımı yapmazlar. Bu nedenle cilt esnekliğini kaybeder. Bu da yağlı ciltler için nemlendiricinin önemini bir kez daha ortaya koyar.

Kişilerin yağlı ciltleri var ise keseleme yaparaktan bu fazla yağdan kurtulma yoluna gitmeleri oldukça yanlıştır. Kişilerin ciltteki dış katmanı, cildin nem dengesini ve yağ dengesini oluşturmaktadır. Eğer ki keseleme işlemi yapılır ise bu tabakada bozulma meydana gelir ve cilt üzerinde çatlama, kuruma kaçınılmaz olur. Bu nedenle kese işlemini kişilerin daha az yapması önerilir ve gerekir.

Yağlı Cilt Sahiplerini İçin Bakım Önerileri Nelerdir?

 Yağ üretimi her sağlıklı ciltte vardır ve bu cilt sağlığı içinde gerekli bir unsurdur. Fakat yağ üretiminde oluşacak aşırılık, sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Yapılacak olan bakım ile yağlı ciltlerdeki bu ve bunun gibi olumsuzluklar ortadan kalkmaktadır.

Bulunan tüm cilt tiplerinde olduğu üzere yağlı ciltlerde de temizlik oldukça önemlidir. Piyasa üzerinde yağlı cilt adına uygun bakım ürünleri satılmaktadır. Bu kapsamda uzmanlarda belirli tavsiyelerde bulunmaktadır. Uzmanlar cilt bakımı için salisik asit, glikolik asit ve beta hidroksi içeren temizleyicilerin kullanımının yağ üretimini azaltacağını söylemektedir. Kişilerinde bu tür ürünleri seçmesi oldukça önemlidir.

Bu hususta temizlik ürünleri gibi yağlı ciltler adına tonik kullanımı da oldukça faydalıdır. Fakat bu kapsamda alkolsüz olanlar tercih edilmelidir. Bunun nedeni ise alkolün cildin daha fazlasına neden olmasıdır. Yağlı ciltler için tonik uygulaması ne fazla nede az yapılmalıdır. Bu tonik uygulama yüz bölgesindeki T bölgesinin fazla yağ barındırması nedeniyle bu bölgede dikkatli olaraktan uygulanmalıdır.

Uzmanlar bu kapsamda yağlı ciltler için haftada bir kez maske uygulanmasını önermektedir. Bu hususta kil maskeleri ciltteki fazla yağı alır ve cildi besleyerek, nemlendirir. Bu nedenle kil oldukça faydalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişiler maske işlemi sonrası yağlı ciltleri için nemlendirici krem uygulaması yapmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Cilt İçin Tavsiye Edilen 10 Doğal Yağ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
Kişilerin Yağlı Ciltlerde Yaptığı Hatalar Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Makyaj Trendleri
İlginizi Çekebilir !

Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.