Güzelkız.com

Kışa Özgü Saç Örgüsü Stilleri


Kışa Özgü Saç Örgüsü Stilleri

Her sezon trend olan ve hiçbir zaman şıklığından ödün vermeyen örgü, yaz kış fark etmeksizin kullanılan bir modeldir. Özellikle kışın büyüsüyle birlikte saçlara gösterilen özen de bir o kadar artış göstermektedir. Saç örgüsü, kışa özgü saç stilleri arasında en çok tercih edilen modeldir. Hem derli toplu hem de şık bir görüntü elde etmek, saç örgüsüyle çok daha mümkündür.

Yaş farkı gözetmeksizin herkese uyum sağlayan örgü model, trend kombinlerle bütünlük kazanmaktadır. Dolayısıyla tarzınızın olduğundan çok daha bütün görünmesini sağlamaktadır.

Dağınık Örgü

Saç örgüsünün birçok modeli vardır. Önemli olan sizin kendinize hangisini yakıştırdığınızdır. Bunun için birbirinden farklı saç örgülerini deneyerek karar vermeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Kış aylarında havanın da soğumasıyla birlikte özellikle saç yaparken daha umarsız davranırız. Bu durum verdiğimiz saç stillerini de yansıyabilir. Dağınık örgü kışa özgü saç stilleri arasında en çok tercih edilenlerden biridir.

Dağınık sevenlerdenseniz öncelikle saçlarınızı ense bölgenizde bir araya getirmelisiniz. Ensede birleşen saçınızı daha sonra gevşek kalacak şekilde kalınca örmelisiniz. Kalınlaşan örgünün alt kısmını saçınızla aynı renk küçük bir tokayla tutturabilirsiniz.

Örgünüz tamamlandıktan sonra her boğumu kendi içinde sağ ve sol yanlara doğru çekmelisiniz. Geniş ve gevşek olan örgü daha da genişleyecek ve dağınık, salaş bir görüntü kazanmanızı sağlayacaktır. Kalın bir örgüden hoşlanıyorsanız dağınık ve kalın olan bu örgü modelini denemeyi ihmal etmemelisiniz.

Kısa Saçta Örgü

Saçları kısa olduğu için stil değiştirme konusunda sıkıntı yaşayanlardan biri olabilirsiniz. Ne var ki örgü, kısa saç kurallarını zorlayan bir stildir. Bu nedenle nasıl yapacağınızı bildiğiniz takdirde örgünün kısa saçınızda kötü görünme ihtimali yok gibidir.

Kısa saçlar, kulak altı hizadaysa örgü modelini yarım denemelisiniz. Öncelikle saçlarınızı maşalamalısınız. Maşalanan saçta kısa kısa bukleler halinde olmalıdır. Daha sonra ön kısmın sağ ya da sol tarafından yalnızca bir köşesini balıksırtı örerek arkaya doğru uzatmalısınız. Balıksırtı, sert bir modeldir. Bu nedenle ördüğünüz esnada elinizi olabildiğince esnek tutmalısınız. Örme işlemi bittiğinde altından küçük bir lastik tokayla tutturmalısınız. Sonrasında elinizle hafifçe bollaştırabilirsiniz. Bukleli saç içerisinde tek taraflı balıksırtı oldukça şık görünecektir.

Örgü Taç

En eski modellerden biri olan ancak her sezon yeniden moda olan örgü stillerinden biri taçtır. Saçlarınıza örgü taçlarını yaparak şık davetlerden spor aktivitelere katılabilirsiniz. Kışın da kullanımında rahat olabileceğiniz örgü modelini zorlanmadan uygulayabilirsiniz. Oldukça kolay olan taç model için öncelikle öreceğiniz saçın kalınlığını belirlemelisiniz. Kalınlığını belirlediğiniz saçları tutam şeklinde ters yöne doğru taramalısınız. Sağdan sola gelecek örgü için sola yönelik bir tarama yapmalısınız. Bu şekilde saç daha rahat şekil alacaktır.

Tarama işlemini yaptıktan sonra başınızı örgünün gideceği yöne eğerek örmelisiniz. Örgünün sonuna geldiğinizde başınızı düzeltip örgüyü kulak arkasına tel toka ile tutturmalısınız. Aynı şekilde diğer yönü de yaparak diğer kulağınızın altına tutturmalısınız. İstediğinize bağlı olarak örgüleri kalınlaştırabilir, saçınızın hafifçe arkasına doğru kaydırabilirsiniz. Bu şekilde saç çok daha derli toplu görünecektir. Ayrıca yüzü aydınlatan bir model olduğu da söylenebilir.

Fransız Örgü

Saçın dağınık ve bir o kadar da şık görünmesini isteyenlerdenseniz Fransız örgü modelini denemelisiniz. Saçlarınızı hem daha fazla gösterecek hem de örgünün en zarif halini saçlarınıza taşıyacaktır.

Fransız örgü modeli için öncelikle saçlarınızı hafif nemli şekilde sıkıca örmeli, kurumasını beklemelisiniz. Kuruduktan sonra örgünün üzerinden düzleştirici ile bastırarak ısınmasını sağlamalısınız. Düzleştiriciyle üzerinden bastırılan saçı açarak doğal dalga kazandırmalısınız. Sonrasında saçlarınızın ön kısmını ortadan ikiye ayırmalısınız.

İki ayrı yerden önden arkaya doğru gevşek balıksırtı örmelisiniz. Yan yana duran balıksırtı modellerini olabildiğince gevşek tutmalısınız. Başınızın tam ortasına geldiğinde saçları örmeyi bırakmalısınız. Yarım balıksırtı şeklinde bitirmelisiniz. Saçlarınız önden balıksırtı arkadan doğal dalgalı görünecektir.

Yarım Balık Kılçığı

En az balıksırtı kadar sevilen ve kullanılan modellerden biri de balık kılçığıdır. Tüm saça uygulanabileceği gibi yarım saça da uygulanan balık kılçığı modeli çok zarif görünmektedir. Bunun için saçlarınızı önce düzleştirmelisiniz. Balık kılçığı yarım kullanıldığında dalgalı saç içinde karışıklığa neden olacaktır. Tiftiklenme olmaması için akışkan bir saç elde etmek daha sağlıklı olacaktır.

Saçlarınızı düzleştirdikten sonra yukarıdan başlayarak aşağı doğru ala ala ilerlemelisiniz. Balık kılçığı, balıksırtına benzer ancak içeriden dışarıya çıkarma durumu vardır. Tüm saçı toparladıktan sonra kulak arkasına gelince yanlardan almayı bırakmalı kuyruk kısmını kendi içinde örmelisiniz. Aşağı doğru akan saç oldukça şık ve güzel görünecektir.

Örgü Topuz

Kışın en sevilen saç stilleri arasında örgü topuz da yer almaktadır. Saçlarınızı başınızın üst kısmından sıkıca lastik toka yardımıyla tutturmalısınız. Daha sonra atkuyruğunun iki kenarından bir tutam saçı bırakıp kalanı yuvarlayıp topuz yapmalısınız. Yuvarlak topuzu yaptıktan sonra bıraktığınız iki tutamı kalınca örmelisiniz. Ördüğünüz saçlarınızı topuzun çevresinde dolayarak daha kalın ve büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.

Tek Yan Örgü

Saçlarınıza uygulayabileceğiniz en doğal örgü yan örgüdür. Saçınızı ensenizde toparladıktan sonra bağlamadan sağ ya da sol yanınıza doğru kaydırmalısınız. Başınızın ortası ve enseniz arasından başlayarak kalınca örmelisiniz. Ördükten sonra ucunu lastik tokayla tutturmalısınız. Tercih ederseniz kalınlaştırabilir ya da aralara renkli lastikler takarak daha sevimli bir hale getirebilirsiniz. Bu örgüyü kışın kıyafetlerinize uygun renkte tokalarla kullanabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Asil Topuzlar - Her Davetin Vazgeçilmezi! başlıklı makalemizde asil saç topuzları, balerin model saç topuzu ve davetlerde saç topuz modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.Kışa Özgü Saç Örgüsü Stilleri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.