Güzelkız.com

Kış Geldi Çattı, Peki, Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır


Kış Geldi Çattı, Peki, Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Kış Cilt Bakımı

Kış zamanlarında cilt bakımı çok önemlidir. Derimiz için en sıkıntılı geçen bu zamanlarda cildimiz bakıma kesinlikle ihtiyaç duymaktadır. İhtiyaç duyulan bu cilt bakımını doğru şekilde, doğru ürünlerle yaparsanız, cildiniz bu kışı rahatlıkla ve sağlıkla geçirir. Kış ayında olan soğuk havalar ve rüzgarlar, kuru hava, klimalar, kalorifer sayesinde ısı sağlanan kapalı ortamlar ve kalın, yünlü giysiler vücudumuz için sıkıntılı duruma girerler. Bununla beraber yıkanmak, duş gibi cilt temizliği daha seyrek yapılmaktadır.

Derimiz kış ayında hassaslaşır. Bununla birlikte daha çok kırılmalar yaşar. Kaşıntı, kuruma, kızarma gibi sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. Kış zamanında elimiz daha çok soğuk havaya maruz kalmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için ellerimize eldiven ve cildimizdeki nem dengesini korumak için kremler kullanmamız gereklidir. Bu bakımı ihmal etmemeniz gerekmektedir.

 Kış Zamanı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

  • Nemlendirme: Cildinizi kış zamanında nemlendirmeye çok dikkat etmeniz gereklidir. Nem açısından vücudumuz kış zamanında dengesini bozabilmektedir. Bir anda gelişen soğuk hava ve rüzgarlarla cildin nem dengesi bozulabilmektedir. Bu dengeyi korumak için nemlendirici kremler kullanmalısınız. Kuruluğa engel olacak nemlendirici ürünlerle cildinize yardımcı olmalısınız.

  • Temizlik: Öncelikle temizlik hayatımızın her alanında çok önemlidir. Ancak kış zamanında da normal temizliğinize biraz daha özen göstermeniz gerekir. Kurumalar ve kırışıklaşmaya karşı korunmak için kremlerle ve jellerle temizlik yapmanız daha faydalı olacaktır. Sabun olarak da yağlı sabunu tercih etmelisiniz.
  • Anti, Aging: Bu maske sisteminden kış zamanı faydalanarak kış zamanının cildinize karşı etkileri azalmaktadır. Çeşitli asit ve kremlerle oluşturulan maskeyi uygulamalısınız. Antioksidan gibi maddeler çok önemlidir. Bu maddeleri kapsülden ya da tablet formlarında temin etmelisiniz.
  • Peeling İşlemi: Kış zamanı peeling işlemi sizin için çok faydalı olacaktır. Krem ve maske destekleriyle derinizin ölü tabakasının yenilenmesi sizin bu kış cilt açısından bir sıkıntıyla karşı karşıya gelme olasılığınızı çok azaltmaktadır.
  • Güneşten Korunma: Size farklı bir başlık olarak gelebilir. Ancak kış zamanında da güneşten korunmak gerekir. Özellikle karlı havalarda, yüksek yerlere çıktığınızda yansıma sebebiyle güneş görüntüsü olur. Yağmur sırasında bile güneş ışığına maruz kalındığında krem ve losyon gibi koruyuculara başvurmak gerekir.

  • Beslenme: Kış zamanında yağ ve karbonhidrat kullanımının iyi ve düzenli şekilde yapılması önemli bir noktadır. Bu besinlerle kışa karşı dayanıklılık kazanabiliriz. Beslenmek deriyi korumak için en etkili şeylerdendir. Bol meyve tüketimi önemlidir.
  • El Bakımı: Soğuk havalarda en çok etkilenen ellere yapılacak olan bakım çok önemlidir. Bu zamanlarda krem kullanımlarına dikkat edilmelidir. Soğuk havalara çıkmadan önce vazelin, gliserin gibi yağlı kremler uygulanmalıdır. Dışarı çıkmadan eldivende kullanılmalıdır.
  • Ayak Bakımı: Kış zamanlarında kullandığımız ayakkabılar ve kullanmış olduğumuz kalın çoraplar çok önemlidir. Bot, çizme gibi uzun süre ayağımızdan çıkarmadığımız şeyler mantar oluşumuna neden olabilmektedir. Bu yüzden düzenli olarak salisilik asit ve üre bulunduran kremler kullanılmalıdır. Bütün bunlarla birlikte mantar öldürücü kremlere de başvurabilirler. Ayakların dezenfekte olması çok önemli bir durumdur.
  • Saç Bakımı: Saçlarda kış zamanında soğuk havaya maruz kaldığı için dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Kış zamanında çok kırılgan olan saçlara kremlerle ve yumuşak şampuanlarla destek olmamız ayrıca da dışarıya çıkarken şapka takmamız korunmayı sağlar.

 

 

Bir önceki yazımız olan Cildiniz Doğal Yollarla Gerin başlıklı makalemizde Cildinizi Gerecek Maskeler ve Cilt Germe hakkında bilgiler verilmektedir.Kış Geldi Çattı, Peki, Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.