Güzelkız.com

Kirpik Tipine Göre Maskara Seçimi


Kirpik Tipine Göre Maskara Seçimi

Bilindiği üzere maskaralar göz makyajının tamamlayıcı unsurlarıdır. Bir kozmetik dükkânına girildiğinde ya da bir katalog incelenirken karşımıza çeşit çeşit maskaralar çıkmaktadır. Kişi o kadar çeşit arasından hangisini seçeceğini bilemeyebilir. Bu anlamda kişinin kirpik tipini biliyor olması seçimini kolaylaştıracaktır. Kirpik tipi doğru maskaranın doğru şekilde uygulanmasını belirler. İnce, sık, uzun, seyrek gibi kirpik tipi bulunmaktadır. Bu yazımızda bu kirpik tiplerine hangi maskara tercih edilir bunun üzerinde duracağız.

 

İnce ve Seyrek Kirpikler

İnce ve seyrek kirpikli kişilerin bir maskaradan beklentisi dolgun bir görüntü olacaktır. Bunun için kalın ve sık telli fırçası olan maskaralar kullanılmalıdır. Renk seçiminde de cilt rengine göre koyu tonlar tercik edilirse daha hacimli bir görüntü sağlanabilir.

Kısa ve Düz Kirpikler

Kısa ve düz kirpikler de ise beklenti daha kıvrık ve kaklık kirpikler yönündedir. Bunun için daha çok kirpik kıvırıcılar kullanılır ama onun sağladığı sonuç kısa süreli olacaktır. Kirpik kıvırcıklarının sağladığı kıvrımı koruyup daha da artırmak için uygun bir maskara kullanılmalıdır. Doğru seçilen bir maskara kısa kirpikleri uzun ve kıvrık göstermeyi başaracaktır. Bunun için maskara kıvrımlı fırçası olanlardan tercih edilir. Bu vesileyle kirpik kıvırıcıya olan ihtiyaçta kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Kısa ve Hacimsiz Kirpikler

Bu problemi çözmek için fiber kıl tekniği ile üretilmiş fırçaya sahip maskaralar kullanılması yerinde bir tercih olacaktır. Bu maskaralar kirpiğe doğal bir görünüm çerçevesinde uzunluk ve hacim kazandıracaktır.

Fırçasına Göre Maskaraları Nasıl Seçebilirsiniz?

Maskaralar içeriklerine göre değişebileceği gibi fırçalarına göre de değişiklikler göstermektedir. Kirpiğin yapısına göre doğru fırçalı bir maskara seçimi iyi bir göz makyajı için oldukça önemlidir. Bunun seçimini yapabilmek için öncelikle kişinin bir maskaradan beklentisi neyse onu belirlemek gerekir. Fırçaların dolgun, uzun ve kıvrık göstermek gibi işlevleri vardır. Gözleri ön plana çıkarayım derken yanlış seçilmiş bir maskaradan ötürü çeşitli problemler yaşanabilmektedir. Bu nedenle kirpiğin yapısına göre maskara seçimi daha doğrusu fırça seçimi yapmak önem arz etmektedir.

Kalın Maskara Fırçası 

Kalın fırçaların telleri sık aralıklı olur. Bu özelliğiyle kirpiklerin daha dolgun gözükmelerini sağlar. Boyayı daha çok ve yoğun alacağından kirpiklere de o şekilde uygulayacaktır. Yapı olarak sık olduğu için kısa kirpikleri kavrayamayacağından uzun kirpikler için daha uygundur.

İnce Maskara Fırçası

Kısa kirpiklere sahip olanlar daha uzun bir görünüm kazandırmak için ince fırçalar kullanırlar. Hele de kirpikler hem kısa hem de gürse bu tarz fırçalar daha çok iş görecektir. Tel sıklıkları çok yoğun olmadığından kirpiği tel tel ve uzun gösterir.

Kıvrık Maskara Fırçası

Adından da anlaşılacağı üzere bu fırçaların kullanımındaki amaç kıvrımlı bir görüntü vermektir. Kirpik boylarının eşitlenmesini sağlarken hacimli bir görüntü kazandırır. Kirpikleri kökten kavrarlar ve iç içe geçmiş telleri birbirinden ayırır. Dik ve kıvrık kirpiklere kavuşturur.

Taraklı Maskara Fırçası

Maskaralar kirpiğe dolgunluk kazandırırken yoğun boyaya maruz kalındığında çeşitli topaklanmalar yaşanır. Bu topaklanma müdahale edilmediğinde hiç hoş bir görüntü oluşturmaz. Müdahale olarak da ya yeniden silinip yapılması gerekir ya da taranarak kirpikler topaklanmış boyalardan arındırılır. Taraklı fırçalar bunun için bulunmaz bir üründür.  Hem kirpiği boyarken hem de oluşabilecek topaklanmaların önüne geçmiş olur.

Yaz İçin En İyi Waterproof Maskaralar

Yazımıza başlamadan önce waterproof kelimesi üzerinde durmak faydalı olacaktır. Waterproof suya dayanıklı demektir. Yazın mevsim itibariyle cilt yoğun bir neme ve tere maruz kalabiliyor. Ayrıca yazın serinlemek için çokça suyla haşır neşir olunmaktadır. Ansızın yüzümüze düşecek yağmur damlalarını da unutmamak gerekir. Yaz mevsiminin bu olumsuz etkilerinden makyajını koruyup güzel görünmek isteyenler için suya dayanıklı makyaj ürünleri büyük önem taşır. Genel bir makyaj yapmak yerine sadece gözleriyle ön planda olmak isteyenlerin tercihi de şüphesiz waterproof maskaralardan yana olmaktadır.  Bu anlamda yazımızın geri kalanında birkaç waterproof maskaraya yer vermek faydalı olacaktır.

Max Factor False Lash Effect Maskara

Fırçasının büyük olması sebebiyle kirpiklere ekstra hacim kazandırır. Sıcağın olumsuz etkilerine karşı kirpikleri korur ve akma yapmaz. Kirpikleri tamamen kavrar ve hiçbir teli atlamadan maskaranın uygulanmasını sağlar.

Maybelline New York Lash Sensational Waterproof Maskara

Maybeelline’in makyaj alanındaki başarısını bu üründe de görmekteyiz. Kirpikleri kıvırarak dolgunlaştıran bir maskaradır. Bu özelliklere suya dayanıklılık da eklenince ürünün tercih edilmesi kaçınılmaz olmuştur.

L’oreal Paris Superstar XFiber Xtreme Resist Maskara

Kullanım oranı oldukça yüksek ürünler arasında yer almaktadır. Suya dayanıklı olması sebebiyle herhangi bir akma veya bulaşma gibi problemlere engel olmaktadır. Dış etkenlere karşı göz makyajını hep taze tutmak isteyenler için iyi bir seçenek olabilmektedir.

Kiko Unforgettable

Kıvrımlı fırçası ile kirpiklere nazik dokunuşlar yapan bir maskaradır. Hem hacim verirken hem de daha kıvrımlı bir görüntü kazandırır. Düz kirpikli kişiler için iyi bir alternatif olacaktır. Kökten uca kadar bütün kirpiğe ulaşacak ve olumlu sonuçlar verecektir.

MAC Extended Play Gigablack Lash Maskara

Bu maskara çeşidi de ince fırçalı bir üründür. İnce ve kıvrık fırçası ile kirpiği kıvırarak kaldırmayı sağlar. İçerik olarak suya dayanıklı olsa da ılık suyla çabucak temizlenebilme özelliğine sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Hamiyet Akpınar İle Makyaj Trendleri 2019 başlıklı makalemizde 2019 makyaj modası, 2019 makyaj modelleri ve 2019 makyaj trendleri hakkında bilgiler verilmektedir.Kirpik Tipine Göre Maskara Seçimi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.