Güzelkız.com

Kinoa Kullanım Alanları


Kinoa Kullanım Alanları

Kinoa kullanım alanları; Güney Amerika halkı tarafından asırlardır tüketilen kinoa, görüntüsü susama veya tahıllara benzeyen bir besindir. İçeriği ise tahıllardan çok daha farklıdır. Kinoanın besin değerinin keşfedilmesi sonrasında hızla tüm dünyaya yayılmaya başladığı bilinmektedir. Özellikle birkaç hastalığa şifa olması kullanım alanının yaygınlaşmaya başlamasına sebep olmuştur.

Kinoa, bu denli popüler olmayı zayıflama üzerindeki etkisine de borçludur. Kısa sürede kilo vermeye yardımcı olduğu için dünyanın pek çok noktasında tercih edilir bir besin olmaya başlamıştır. Düzenli kullanımda hem sağlığa hem de zayıflamaya yardımcı olacaktır.

Kinoa Nedir?

Ispanakgiller familyasına ait olan kinoa, otsu bir bitkidir. Besleyici yaprak özelliklerine sahip olan bitkinin aynı zamanda kıymetli çiçekleri vardır. Bu çiçekler, kinoa tohumuna dönüştüğü için son derece önemlidir. Yenilen kısım, bahsedilen küçük tohumlu bölümdür. Oldukça küçük görünseler de tohumların besleyiciliği bir hayli fazladır. Yüksek oranda protein deposu olan tohumlar aynı zamanda A,B,C,D ve K vitaminini içermektedir. Bu özellikleri kinoa bitkisinin özellikle üretilmesini, satışa sunulup dünyaya yayılmasını sağlamaktadır.

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Kinoanın en yaygın faydası kanser oluşumuna engel olmasıdır. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği için kanserli hücrelerin çoğalmasına izin vermemektedir. Bunun yanında kinoa düzenli olarak tüketildiğinde var olan kanserli hücrelerin de yok olmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle gerilemeye, sayılarını azaltmaya oldukça faydası dokunmaktadır.

Kinoa, kalp ve damar sağlığı için faydalı bir besindir. Kalbin performansını arttırdığı gibi damarlarıyla ilgili herhangi bir hastalığı olanlara yardımcı olmaktadır. Damar sertliği, genişlemesi ve kan dolaşımıyla ilgili sıkıntınız olduğunda kinoadan yardım alabilmeniz mümkündür.

Kalsiyum içeriğine sahip olan kinoa tohumu, diş gelişimine doğrudan katkı sağlamaktadır. Dişlerinizi güçlendirecek, diş sorunlarınıza engel olacak bir içeriğe sahiptir. Bunun yanında doğrudan kemik gelişimini desteklediği de bilinmektedir. Bu özelliği kemik hastalığı bulunan kişiler için şifa kaynağı olabilmektedir.

Kinoanın Yaşlanmaya Faydaları

Kinoa insan sağlığı üzerinde birkaç hastalığa etki ettiği için tercih edilen bir besindir. Özellikle kalp ve böbrek gibi kronik rahatsızlığı olan kişiler için umut vadetmektedir. Bunun yanında cildinin yaşlanmasını istemeyenler de kinoadan yardım alabilmektedir. Kinoa tohumu ciltte meydana gelen kırışıklıklar, buruşmalar ve yaş çizgilerinin oluşmasını geciktirmektedir.

Yaşlanma karşıtı avantajından faydalanabilmek için çok geç kalınmaması oldukça önemlidir. Aksi halde pek de etkili olacağını söylemek mümkün değildir. Cildinizde gerginlik, tazelik ve ışıltı istiyorsanız kinoa tohumunu düzenli olarak tüketmelisiniz.

Kinoanın Boşaltım Sisteme Faydaları

Kinoa, kabızlık sorunu için en ideal besinlerden bir tanesidir. Kabızlığı kısa süre içerisinde bitirerek bağırsaklarınızı eski haline döndürecektir. Doğru şekilde tüketildiğinde yumuşama sağlayarak, bağırsakların olduğundan daha az acı çekmesine yardımcı olacaktır.

 

Kabızlık kadar ishal üzerinde de etkileri olan kinoanın tuvalete çıkma dengenizi koruyacağına emin olabilirsiniz. Tuvalet dengenizi sağlayacağı için ne aşırı ne de az çıkmanıza gerek kalmayacaktır. Sindirim ve boşaltım sistemini olduğundan çok daha sağlıklı düzenleyecektir.

Kinoanın Zayıflamaya Faydaları

Kinoa yüksek oranda protein içerdiği için diyet sürecinde uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır. Tokluk hissi, yediklerinizin azalmasını sağlayacak bir süre sonra porsiyonlarınız kendiliğinden küçülecektir.

Zengin kalsiyum içeriğine sahip olan kinoa aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırmaktadır. Hızlanan metabolizma, yağ yaktığında kilo verme sürecinde artış tespit edilmektedir.

Birbirinden farklı vitamin ve mineralleri farklı besinleri almadan tüketebilmek mümkündür. Kinoa ile birçok kalori almadan vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri karşılayabilirsiniz. Bu şekilde beslenme çizelgenizden zararlı besinleri de çıkarabilirsiniz.

Kinoa Kullanım Alanları

Kinoanın en yaygın kullanım alanı mutfaktır. Mutfakta bulgurun, pirincin kullanıldığı her noktada kinoa tohumu da kullanılabilmektedir. Yemekleri hazırlarken içerisine ölçülü şekilde ilave edilebilmektedir. Özellikle çorba ve pilav kategorisinde kinoa çokça tercih edilmektedir.

Kendine özgü bir tadı bulunan kinoa besinin ayrı ve keskin bir kokusu yoktur. Bu nedenle besinlerde tüketilmek istendiğinde rahatsız edecek herhangi bir etkiye sebep olmamaktadır.

Kinoanın Salatalarda Kullanımı

Kinoayı yalnızca haşlayarak yumuşatıp daha sonra salataların içerisinde tercih edebilirsiniz. Özellikle diyet sürecinde olanlar için bu tür salatalar uzun süre tok kalmaya yardımcı olacaktır. Kullanmak istediğiniz malzemelerle salatanızı oluşturmalı daha sonra salatanızın içerisine kinoa ilave etmelisiniz. Üzerine dilediğiniz baharat, aroma ve yağı ilave edebilirsiniz. Hem lezzetli hem de sağlıklı bir öğün olacağından emin olabilirsiniz.

Kinoanın Un Olarak Kullanımı

Kinoa tohumunun olduğu gibi ilk haliyle tüketilmesinin yanı sıra un olabilmesi de mümkündür. Un haline getirebilmek için rondodan geçirmeniz gerekecektir. Sonrasında unu kullandığınız her yerde kinoayı da kullanabilirsiniz. Özellikle hamur işi besinlere çok düşkün bir yapınız varsa kinoa ile beyaz undan kurtulabilirsiniz. Beyaz un, kilo almanıza ne kadar destek veriyorsa kinoa da o kadar engel olacaktır.

Kinoayı öğütüp un haline getirmek zor olabilir bu nedenle hazır un şeklinde satıldığı yerlerden de alabilirsiniz. Bu noktada olabildiğince organik olmasına özen göstermelisiniz. Bu nedenle yapmanız gereken bildiğiniz ve tanıdığınız kişilerden alışveriş yapmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Göz Altı Morlukları İçin Krem Önerileri başlıklı makalemizde bionnex göz çevresi bakım kremi yararları, göz altı morlukları için krem önerileri ve göz çevresi morlukları hakkında bilgiler verilmektedir.
Kinoa Kullanım Alanları Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Makyaj Trendleri
İlginizi Çekebilir !

Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.