Güzelkız.com

Kaz Ayağı ve Kırışıklıklarınıza Mola Verdirin


Kaz Ayağı ve Kırışıklıklarınıza Mola Verdirin

Bu yazımızda kaz ayağı, kırışıklık, çatlak, gebelik çatlakları, ergenlik çatlakları, cilt lekeleri, güneş lekeleri, kırışıklık ve ince çizgilerin ne olduğunu – nasıl oluştuğunu ve ne tür bakımlarla yavaşlatabileceğimizi inceleyeceğiz. Öncelikle temel bilgilerle başlayalım ki cildimizin düşmanlarını tanıyalım. Dertleri nedir bir anlayalım değil mi?J

İnce Çizgi Nedir? Neden Oluşur?

İnce çizgiler genellikle cildin kıvrıldığı yerde görülmektedir. Özellikle göz çevresi, dekolte bölgesi, boyun ve ellerde sıklıkla görülmektedir. Bu yerler vücudun diğer yerlerine göre daha çabuk bir şekilde esnekliğini kaybeder. Bu durumları önlemenin en kolay yolu da cildinizi nemlendirmektir. İnce çizgilerin oluşmasının en büyük nedeni yeterli bakımı yapmamaktır. Cildi yeteri kadar nemlendirmemek cildin erken bir şekilde kırışmasına ve esnekliğini daha çabuk kaybetmesine neden olmaktadır.

İnce Çizgi Oluşmasını Engellemek İçin Neler Yapılır?

İnce çizgilerin oluşmasını engellemek için öncelik olarak cilt tipinize uygun olan kremleri tedarik etmeniz gerekmektedir. Doğal içeriği olan yağ bazlı ürünler daha hızlı şekilde aksiyon almanıza ve fayda görmenize olanak sağlamaktadır.

Kaz Ayağı Nedir? Nasıl Oluşur?

Kaz ayakları birçok insanın hayatını etkileyen ve özellikle de psikolojik olarak etkileyen bir durumdur. Kaz ayakları göz çevresinde ve göz altı kısmında oluşan bir kırışıklıktır. İnce çizgiler haline gelerek yüz üzerinde varlığını belli etmektedir. Kaz ayaklarının önlemek oldukça zordur. Çünkü gün içerisinde direkt olarak engelleyemediğiniz birçok hareket yapılmaktadır. Örnek olarak gösterilecek olursa gülmek, gözleri kısmak gibi durumlardır. Bunlar engellenemediği içinde kaz ayakları zamana bağlı olarak oluşmaktadır.

Kaz Ayakları Nasıl Geçmektedir?

Kaz ayaklarının geçmesini istiyorsanız titizlik ile bu konu üzerinde sabırlı olmanız ve aksatmadan bakım kürlerini uygulamanız gerekmektedir. Üzüm bu hususta en etkilisidir. Haftanın belirlediğiniz 3 günü bir avuç üzümü alıp ezin daha sonra pamuk yardımı ile kaz ayağı ve alın bölgenize sürebilirsiniz. Zamanla kaz ayaklarınızın geçtiğine şahit olabilirsiniz.

Kırışıklık Nedir? Neden Oluşur?

Zamana bağlı olarak hücrelerin yaşlanması ve kendini yenileyememesinden dolayı cilt kırışıkları meydana gelir. Kırışıklık farklı faktörlerden de meydana gelerek yüzünüzde oluşur. Buna en büyük etken olarak güneş ışınlarıdır. Yüzünüze herhangi bir krem kullanmadan dışarıya çıkmış olduğunuz zaman güneş ışınlarının zarar verici etkisinden direkt olarak yüzünüz etkilenmektedir. Sürekli olarak pudra, fondöten gibi ürünler ile makyaj yapmakta direkt olarak kırışıklık oluşmasında en büyük etkendir. Düzenli olarak nemlendirici krem kullanmamakta cildinizde kırışıklığa neden olan etkenler arasında yer almaktadır.

Kırışıklık Nasıl Önlenir?

 • Cildinizi yatmadan önce nemlendirici kremler ile nemlendirmeniz gerekmektedir.
 • Düzenli olarak spor yapmak cildiniz açısından oldukça faydalıdır. Kırışıkları önlemeye yardımcı olur.
 • Bol bol C ve E vitamini içeren gıdalar tüketmeniz gerekmektedir.
 • Alkol, kafein ve sigara gibi zararlı maddelerden uzak durulması gerekmektedir.

Kaz Ayağı ve Kırışıklıklarınıza Mola Verdirin

Çatlak Nedir, Neden Oluşur? 

Deride oluşan çatlaklar özellikle kadınlar için en çok korkulan ve kurtulması hayli zor olan dermatolojik bir sıkıntıdır. Özellikle yerleşmiş olan çatlakların tedavisi çok zordur. Kadınlarda özellikle kalçalarda, baldırlarda, karın ve göğüs bölgelerinde çatlaklar meydana gelir. Bu oluşumların en önemli nedenleri ise ani kilo alıp vermeler, gebelik ve vücudun nemsiz kalmasıdır. Çatlaklar her kadında var olacak diye bir durum söz konusu değildir. Bu sebeple genetik özellikler önem taşır. Ayrıca cildin yapısı da çatlak oluşumunda etkili bir noktadır.

Cilt çatlakları için bir takım losyonlardan ya da yağlardan faydalanılabilinir ancak bunlar çatlakları yok etmede mümkün değildir. Hele oluşmuş çatlakları yok eden bir mucizevî ürün henüz yoktur. Bu sebeplerle kişisel bakım nazarında cildin nemli tutulması, günlük içilen su miktarı ve erken dönemde çatlak tedavisi yapılabilecek önlemlerdir.

Çatlaklara Lazer Tedavisi Uygulanır Mı?

 • Çatlak tedavisi denildiğinde lazer en etkili çözüm olarak görülmektedir. Cildin kendini yenilemesi ışınlar sayesinde olabilmektedir. Bu tedavi mutlaka uzmanı tarafından uygulanmalıdır. Özellikle ergenlik döneminde kilo alıp vermeler, hamilelik dönemi gibi durumlar çatlak oluşumunda hızlı etkiler yarattığından dermatolog tedavisi içerisinde lazer yardımcıdır.
 • Çatlak gelişiminde genetik faktörlerin rolü son derece büyüktür. Hamilelik ya da ergenlik dönemi bu kapsam dışında olup genetik durumu açısından bazen her kadında çatlak görüntüleri oluşmaz. Çatlaklık; deride bir incelme olduğundan ve liflerde parçalanmalar oluştuğundan meydana gelmektedir.

Güneş Lekesini Gidermenin Yolları

Güneş içerisinde barındırdığı UV ışınları ile cilt yüzeyinde genelde kahverengi olan lekeler oluşturmaktadır. Cilt lekesi oluşmaması için mutlaka güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Güneş yanığı sonrasında oluşan lekeler çok rahatsız edici boyutta ise cilt bakım ürünleri, peeling, maske veya leke çok ileri düzeyde ise doktorun önereceği ilaçlar yardımı ile tedavi edilebilir. Cilt lekelerinde kurtulmak için ilk önce doğal bitkisel tedavi yöntemleri denenmelidir, eğer cilt lekeleri bitkisel doğal yollar ile tedavi edilemiyor ise kimyasal ürün işlemlerden yararlanılabilir. Cilt bakım ve güzellik merkezlerinde uygulanan, lazer ve ultrason tedavileri ile cilt lekeleri belirli seanslardan sonra azalır ve yok olur.

Güneş Lekelerinin Giderilmesi İçin Evde Uygulanacak Doğal Yöntemler

 • Güneş lekelerinin giderilmesinde evde uygulayacağımız doğal yöntemlerin arasında, elma sirkesi kullanımı lekelerin rengini açarak zamanla yok olmalarına neden olur. Pamuk üzerine damlattığımız elma sirkesini yüzümüzde leke olan yerlere sürerek bekletmeliyiz. 10 dakika kadar bekledikten sonra yüzümüzü yıkayıp nemlendirici ile nemlendirmeliyiz. Elma sirkesi kullanırken pamuk üzerine çok az miktarda damlatılmalıdır, kullanacağınız elma sirkesini su ile seyrelterek kullanabilirsiniz. Elma sirkesi asitli bir yapıya olduğu için fazla kullanımlarda cilt yüzeyinde tahriş ve yanıklara neden olabilir.
 • Evde uygulayabileceğiniz bir başka yöntem ise bal ve kil maskeleridir. Bal kil ve yaş maya karışımından hazırlanan maske cilt renginin açılması ve leke oluşumunun önlenmesine yardımcı olmaktadır. Kil cilt lekesini açıcı ve siyah nokta sivilce giderici özelliğe sahiptir. Bal içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde cilt yüzeyini yenilerken nemlilikte sağlamaktadır.

Kaz Ayağı Bakımı İçin Öneriler Nelerdir?

Kaz ayağı çeşitli insanların varlığından rahatsız olduğu ve geçirmek için çeşitli yollara başvurduğu bir cilt problemidir. Bunları önlemek hem de cildinizi kimyasal madde kullanmadan önlemek oldukça kolay ve zahmetsiz bir iştir. Dilerseniz evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz.

 • Süt, bal, badem yağı karışımı: Üç malzemeyi derin bir kabın içerisinde boşaltın sonra bunları karıştırın. Daha sonra bir pamuk yardımı ile kaz ayağı olan bölgeye sürün 5 dakika bekletip yıkayın hafta içi belirlediğiniz bir günde düzenli olarak yapabilirsiniz.
 • Limon suyu: Limon suyunun germe özelliği olmasından dolayı kırışıklar için en iyi çözümlerden bir tanesidir. Limon suyunu kaz ayağının bulunduğu kısma direkt olarak sürerek zamanla geçtiğine şahit olabilirsiniz.

Kaz Ayağı İçin Alacağınız Önlemler Nelerdir?

 • Sebze meyve gibi yararlı besinler tüketin. Tüketmekte zorlanıyorsanız günde bir çay bardağı bile olsa sebze – meyve suyu için. Hatta tatları hoşunuza gitmiyorsa içlerine hoşunuza gidebilecek tatlı lezzetler katın.
 • Bol bol su için. Herhangi bir rahatsızlığınız yok ise günde en az iki litre su tüketmeye özen gösterin. Sadece yaz mevsimi için değil her mevsim için bu kural geçerlidir. Hastalık, ilaç kullanma gibi durumlarda vücudunuzun iki litreden daha fazla suya ihtiyacı olduğunu unutmayın.
 • Sigara gibi zararlı etkenlerden kendinizi koruyun.
 • Uyku sürenizi ve kalitenizi kontrol altına almaya çalışın. Unutmayın uykunun azı da zararlı çoğu da. Uzmanlar 6 saat kaliteli uyku öneriyor. 8 saatten daha fazlası zararlı sonuçlar doğurabilir.

Leke Bakımı İçin Öneriler

Leke bakımı için güzellik merkezlerinde yaptıracağınız. Kimyasal peeling, enzim peeling, mezoterapi, lazer tedaviler, ultrason tedavisi, iğneli hücre yenileme tedavisi, ozon tedavileri cilt ve hücre yenilenmesine, kırışıklık giderilmesine, leke ve siyah nokta oluşumu gibi birçok probleme çözüm bulmaktadır.

 • Yağlı,
 • Lekeli,
 • Siyah nokta
 • Sivilceli bir cilt yapısına sahipseniz düzenli olarak cilt bakım uygulamalarını yaptırmalısınız. Cilt bakımı yaptıracağınız güzellik merkezinin güvenilirliğinden emin olmalısınız.

Cilt bakımı yapacak kişinin işi hakkında aldığı diploma ve sertifikalardan emin olunuz. Uygulamayı yapacak kişini işinde uzman ve yeterli mesleki tecrübesinin bulunduğundan emin olunuz. Güzellik merkezi ve güzellik merkezi çalışanlarının hijyenik koşullarda çalıştıklarından emin olunuz. Daha önce güzellik merkezine gelen müşterilerden yapılan iş hakkında fikir ve görüşlerini alınız. Güzellik merkezinin eski müşterileri sizin için referans niteliğinde olmalıdır.

Leke Bakımı İçin Yapılan Cilt Bakımlarının Yanlış Uygulanması

Leke bakımı için yapılan cilt bakım uygulamalarının yanlış uygulanması cilt yüzeyinde alerjik reaksiyon ve cilt yapısının bozulmasına neden olabilir. Leke tedavisi için yapılacak olan kimyasal uygulamaların yanlış yapılması cilt yüzeyinde yanıkların oluşmasına neden olabilir.  Leke giderici ürünlerin yanlış kullanılması ve iki farklı ürünün aynı anda kullanılması, cilt hassasiyetine, cilt soyulmalarına, ciltte kızarıklık oluşumuna ve lekelerin daha da derinleşerek daha kalıcı hale gelmesine neden olmaktadır. Evde doğal yöntemlerle hazırlanan cilt bakım ve leke giderici ürünleri kullanırken dikkati olunması gerekmektedir. Cilt yüzeyine uygulayacağınız asit özelliği fazla olan ürünlerin kullanım miktarına dikkat edilerek uygulanması gerekmektedir. Asitli ürünler fazla kullanıldığı zaman yakıcı reaksiyon göstermektedir.

Leke Bakımı İçin Tavsiyeler

Cilde rengini veren “melanin” adlı pigment, vücudun belirli bölgelerinde deri altında düzensiz kümelenerek ciltte leke adı verilen izler oluşturur. Bu izler, vücudun herhangi bir yerinde birçok sebepten ortaya çıkabilmektedir. Cilt lekeleri doğuştan oluşabildiği gibi yaşlanma, güneş yanıkları, kozmetik ürünlerin yan etkileri, böbrek ve diyabetik hastalıklar gibi sebeplerden de meydana gelmektedir.

Cilt Lekelerinden Kurtulmanın Yöntemleri

Cilt lekeleri derinin yüzeyinde oluşturdukları görüntü sebebiyle bazı kişileri psikolojik olarak olumsuz etkileyerek kendilerini daha çirkin hissetmelerine neden olabilmektedir. Görüntüden hoşnut olmayan kişilerin bu lekelerden kurtulmak için başvurabileceği birçok yöntem vardır. Bu yöntemler:

 • Lazer tedavisi, renk açma özelliğiyle lekelerden kurtulmak için başvurulabilecek en iyi yöntemlerden biridir.
 • Peeling, cildin üst tabakasını temizleyerek yerine taze derinin gelmesini sağlayan bu yöntem derinin tazelenmesiyle birlikte ciltteki lekelerde azalmaya sebep olur.
 • Lekelerle baş etmek için başvurulacak bir diğer uygulama cilt lekeleri için özel üretilen kremlerin kullanımıdır. Bu ürünlerin düzenli kullanımıyla cilt lekeleri azaltılıp cilt renginde eşitleme oluştuğu gözlemlenebilmektedir.
 • Evde doğal ürünlerle hazırlanan cilt maskeleriyle de cilt lekelerinin bakımı sağlanabilmektedir.

Leke Bakımında Kullanılabilecek Doğal Ürünler Nelerdir?

Limon: Renk açma özelliğine sahip olması bakımından, limon suyuyla hazırlanan maskeler sayesinde cilt lekelerinden kurtulmak mümkün; fakat limon suyunun kullanılmasında dikkat edilmesi gereken nokta, limon suyunu sürdükten sonra güneşe çıkılmamasıdır. Aksi taktirde asidik özelliğe sahip olan limon suyu güneş ışınlarıyla birlikte ciltte lekelenmelere sebep olur.

Zerdeçal: Anti bakteriyel özelliğe sahip olan zerdeçal, doğal renk açıcılardandır. Zerdeçalla hazırlanacak maskelerin düzenli kullanımı cilt lekelerinin bakımında büyük yardımcı olmaktadır.

Bal: Doğal renk açıcılardandır. Balla hazırlanan maskeler lekelerden kurtulmanın yanı sıra cildin yumuşaması için de birebirdir.

Aloe Vera: Aloe Vera bitkisinin jeli cilt hücrelerini yenileme özelliğine sahiptir. Bu sebeple bu bitkinin jelini doğrudan maske olarak kullanarak lekelerin önüne geçilebilir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Cilt İçin 5 Besin başlıklı makalemizde cilde faydalı besinler, cilde faydalı meyveler ve cilde faydalı sebzeler hakkında bilgiler verilmektedir.Kaz Ayağı ve Kırışıklıklarınıza Mola Verdirin Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.