Güzelkız.com

Karatay Diyeti


Karatay Diyeti

Yaz aylarının başlangıcını yaptığımız şu günlerde fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler diyet listeleri arayışına girmektedir. Yaz aylarının en çok aranan diyetlerinden birisi olarak gösterilen Karatay Diyeti, Canan Karatay tarafından sağlıklı bir şekilde nasıl kilo verilebileceğini anlatmakta. Birçok diyet listesine oranla oldukça değişik bir öğün yapısına sahip olması nedeni ile aranan bu diyet kilo verirken kişilerin sağlıklarını nasıl koruyabileceğini de anlatmakta. Sadece kilo verme aşamasında uygulanmaması gerektiğini belirten Karatay, hazırlamış olduğu bu listelerin kişilerde bir yaşam şekli oluşturmaları ve kendilerinden bir parça olarak kabul etmelerini önermekte.

Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?

Karatay Diyeti sezonluk ya da bir anda zayıflamaya odaklı bir diyet listesi değildir. Uzun vadede insanların sağlıklı bir şekilde kilo vermelerine olanak sağlayan bir diyet olduğunu, bu diyetten kısa sürede kurtulmaktan ziyade bir yaşam tarzı olarak benimsenmesi gerekildiği belirtilmekte. Her diyet listesinde olduğu gibi Karatay Diyet listesi içerisinde de kilo problemi yaşayan kişilerin kesinlikle uzak durması gereken bazı besinler, yiyecekler bulunmaktadır.

Canan Karatay, hazırladığı liste içerisinde kişilerin kesinlikle karbonhidrat tüketmemeleri, bu tür besinlerden ömürleri boyunca uzak durmaları gerektiği ifade edilmekte. Ona göre vücut içerisinde yağ depolayan besin maddesi öncelikle karbonhidrat olduğu sonrasında yağlı besinlere geldiği ifade edilmekte. Bununla beraber hareketsizlik, insan sağlığına olumsuzluk getiren en keskin durumlardan birisidir. Ekmek, kilo problemine neden olan en büyük besin grubudur.

Karatay Diyeti Listesi

Karatay Diyeti sıra gelmiş birçok diyet listesine göre oldukça değişik bir yapıya sahiptir. Birçok diyetisyen ve uzman kişilere gün içerisinde az az ama gün içerisinde sık sık yiyin fikri Karatay diyeti içerisinde kesinlikle bulunmamaktadır. Birçok uzmana göre hastalık olarak gösterilen kolesterol Canan Karatay’a göre tamamen yararlı ve insanlar için büyük oranda bir fayda getirmektedir. Sıra dışı yapısını her alanda fark edilen diyet içerisinde kuruyemiş sınırsız oranda yenilmekte olup kahvaltıda tereyağlı sucuklu yumurta gibi besinler sınırsız olarak yenilebilmekte. Özellikle birçok uzmanın kolesterol yaptığı için yasakladığı kırmızı et, pastırma, yumurta, yoğurt, balık, peynir gibi besinleri tüketimleri kesinlikle serbesttir.

Karatay Mutfağı

Karatay Diyeti içerisinde mutfak bölümü oldukça önemlidir. Öncelikle kişilerin kilo vermelerinden ziyade kilo alımlarına neden olabilecek besin gruplarının tespiti önemlidir. Kişilerin öncelikli hedefi kilo vermemek olup var olan kiloyu koruyarak nasıl kilo almamayı başarabilecekleri belirlenmelidir. Karatay diyeti içerisinde birazdan paylaşacağımız liste içerisinde yemekleri ara arada ziyade tıka basa olacak şekilde bir anda yenmelidir. Besinler, kalori açısından oldukça düşük değerde olup sadece tokluk hissi verebilecek kadardır. Mutfak ile beraber egzersiz kişiler için mutlak olması gereken durumlardan birisi olarak gösterilmekte.  Canan Karatay tarafından hazırlanmış günlük diyet listesi ise;

Karatay Diyeti

Birazdan paylaşacağımız liste örnek olarak yedi günlük bir şekilde belirlenmiş olup kesinlikle uyulması gereken bir liste olduğunu belirtmek istiyoruz. Liste ile beraber yukarıda da belirttiğimiz gibi egzersiz ile beraber yürütülebileceğini hatırlatmak istiyoruz. Listeye geçecek olursak;

İlk Gün

 • Kahvaltı sofrasında sınırsız olarak yeşil ya da siyah zeytin, bir avuç ceviz, tereyağında hazırlanmış 2 adet yumurta, kuru meyveler ve yağsız peynirin bulunabileceğini belirtmek istiyoruz.
 • Öğle yemeği için öncelikle yeşilliklerden oluşmuş bir salata, haşlama olarak hazırlanmış bir porsiyon kırmızı et, istenilen bir türde sebze yemeği (zeytinyağlı), sodaya da tuzsuz ayran
 • Akşam yemeğinde ise mevsiminde ise balık yenilebilir (ızgara) Balık ile beraber sınırsız mevsim salatası da yenilebilir.

İkinci Gün

 • İkinci gün sabahında da 2 adet yumurtayı yine aynı şekilde tereyağında pişirebilirsiniz. Bununla beraber sınırsız zeytin, yeşil biber, roka, maydanoz, fındık ve ceviz bulunabilir.
 • Öğle Yemeğinde ise tercihe göre lahana, barbunya ya da karnabahar yemeği yapılabilir. Yemekleri zeytinyağlı pişirme zorunluluğu bulunmakta.
 • Akşam Yemeğinde ise tavuk etini haşlama olarak tüketebilir yanında bol salata yiyebilirsiniz.

Üçüncü Gün

 • Kahvaltıyı bir önceki günün aynısı olarak planlayabilir, ilave olarak az oranda bir menemen eklenebilir.
 • Öğle yemeğinde yağ oranı az tutulmuş ızgara köfte ve sebze yemeği hazırlanabilir. Yanında salata her zamanki gibi sınırsız.
 • Akşam yemeğinde ise bir porsiyon bonfile hazırlayabilir, yanına öğlenden kalma sebze yemeği ilave edilebilir.

Dördüncü Gün

 • Dördüncü günden itibaren kahvaltı stabil bir halde sabite dönmektedir.
 • Öğle yemeğinde kendinize güzel bir bonfile seçip ızgarada pişmesini sağlayabilirsiniz. Bununla beraber kereviz ya da pırasa zeytinyağı ile pişirilerek sofraya dahil edilebilir.
 • Akşam yemeğinde ise yine ızgara şeklinde tavuk etinden oluşturulup yanında zeytinyağlı barbunya hazırlığı ile tabakları zengin hale getirebilirsiniz.

Beşinci Gün

 • Kahvaltı Stabil.
 • Öğle yemeği ızgara olarak tavuk ya da kırmızı et
 • Akşam yemeğinde ise ızgara olarak köfte yenilebilir, yanında semizotu salatası tercih edilebilir.

Altıncı Gün

 • Kahvaltı Stabil.
 • Öğle Yemeği ızgarada hazırlanmış bonfile ve bir miktar keten tohumu
 • Akşam yemeğinde ise mevsimine göre balık tercih edilebilir. Balığın yanında mevsimine göre hazırlanmış salata oldukça güzel olacaktır.

Yedinci Gün

 • Kahvaltı Stabil
 • Öğle yemeğinde kebap türü eti bir yemek, yanında ise zeytinyağlı bir lahana emeği tercih edilebilir.
 • Akşam yemeğinde ise bir önceki güne uygun olarak balık ve taze mevsim salatası tercih edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Göbek Yağı Eriten Kürler başlıklı makalemizde bitkisel göbek yağı eritmek, Göbek Yağı Eriten Kürler ve göbek yağı eritmek hakkında bilgiler verilmektedir.Karatay Diyeti Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.