Güzelkız.com

Kadınlar Erkeklerden Daha Uzun Yaşıyor


Kadınlar Erkeklerden Daha Uzun Yaşıyor

Bu bilgi halk arasında da zaten bilinen bir gerçek. Bizler bu yazımızda bu bilgiyi daha gerçekçi verilerle destekleyerek kadınların erkeklerden daha uzun yaşadığını göstereceğiz.

Her Yerde Aynı

Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin kadınların daha uzun yaşadığına dair verileri elde edebilirsiniz. Ancak bu ortalama yaşam süresi ülkemizde biraz daha fazla oranlara çıkarak erkekleri 5.5 yıl geçmekte. Biyolojik etkilerin yanı sıra hem toplumsal hem de kültürel açıdan ülkeden ülkeye değişen yaşam süreleri farklılık yaşıyor.

Türkiye’de Erkeklere 5.5 Çekiliyor

Ülkemizdeki kadınlar erkeklerden ortalama olarak 5.5 sene daha fazla yaşıyor. Ülkemizde kadınların yaşam süresi 80.8 iken erkeklerde bu rakam 75.3 ‘e düşmektedir. Uzmanlara göre değişken olan bu yaşam süresi arasındaki farkın ana etken nedeni erkeklerdeki kültürel farklılıklar ve dayatmalardan kaynaklanıyor. Bu dayatmaların neticesinde ise erkeklerdeki yaşam süresi de doğru orantılı olarak azalmaktadır.

Bayanlar ve Doktor

Sosoyologların yaptığı araştırmalar gösteriyor ki bayanlar doktora gitmeye daha istekli. Yani kadınlar erken teşhis – tanı ve tedavi sırasında doktora erken başvuru yaptığı için çok daha sağlıklı – kaliteli bir yaşam sürebiliyorlar. Bunun sonucunda da erkeklere nazaran daha uzun bir ömür potansiyelleir mevcut oluyor.

Yıpratıcı İşten Uzak Kalmak

Kadınlar erkeklere göre çok daha az yıpratıcı olan iş kollarında çalıştığı için bu etkiden de uzak kalıyorlar ve erkeklerden daha uzun yaşayabiliyorlar. Kendi psikolojik ve fiziki durumlarına en uygun iş seçme konusunda erkeklerden daha cüretkar olmaları da bir başka etkeni oluşturuyor. Dolayısı ile mesleki hastalıklara bağlı olarak gelişen pek çok rahatsızlıktan da uzak durabiliyorlar.

“ Erkek Adam Ağlamaz “ Demek Yok!

Toplum kültürü ve geleneklerine göre bir yaşam öğrenen erkekler “ erkek adam ağlamaz “ diyerek de kendi ömürlerini kısaltabiliyor. Bu yargılardan uzak kalan kadınlar ağlama konusunda hiç de umutsuz değil. Haliyle bu varsayım da kendi ömürlerine artı bir puan olarak geri dönüş sağlıyor. Aynı zamanda psikolojik durumlarını doktorlara kolayca anlatabilen kadın görüşleri de yaşam kalitesini arttırabiliyor. Ancak erkekler değil psikolog – psikiyatrist kendi aile fertlerine veya arkadaşlarına dahi konuşamamaktadırlar. Bu nedenle yaşam süresini kısaltan etkilerden birine daha maruz kalmış oluyorlar.

Zararlı Madde Kullanımı Daha Az

Erkeklerde rastlanılan alkol – sigara tüketimi bayanlarda da görülse de bu orantılar daha düşük olduğu için erkeklerin yaşam süreleri azalırken kadınlardaki yaşam süresi de artıyor. Kadınlardaki düzenli sigara tüketimi son verilere göre %13 olan ülkemizdeki erkeklerin sigara tüketimi %26 ve üzeri olarak devam etmektedir. Bu seviyeler ölümlere de yansımakta ve kadınlardaki sigara – tütün – alkol odaklı ölümler %12 seviyesinde kalırken erkeklerdeki oran %31 ve üzeri oranlara ulaşmış durumdadır.

Hareketsizlik vs Spor

Her ne kadar gündelik yaşamda kadınlara göre çok daha hareketli olsa da kadınlardaki gezme tutkusu fazla olduğu için erkeklere yakın bir hareket seviyeleri olmaktadır. Buna bir de ev işleri, çocuk bakımı, okula gitme – gelme gibi faaliyetlerde eklenince kadınların erkeklere göre daha hareketli bir yaşam sürmesi daha da sağlıklı bir birey olmalarına yardımcı oluyor. Bu da bir başka etken olarak +1 yıl ömür uzatma – yaşam kalitesi arttırma puanı olarak kendilerine geri dönüyor.

Et vs Sebze Tüketimi

Yapılan araştırmalara kadınların çok daha fazla sebze – meyve tükettiğini de göstermektedir. Ancak yine aynı araştırmalar erkeklerin et ve et ürünlerine olan düşkünlüğü de gözler önüne sermeye yeterli olmaktadır. Hal böyle olunca et ve et ürünlerinin sık tüketiminden kaynaklanan aşırı Demir tüketimi, aşırı kolesterol ve yağ tüketimi başta kolesterol olmak üzere pek çok kalp – damar sistemi rahatsızlıklarına da uygun zemini hazırlamış oluyor.

Erkek Kadın Eşitliğine Yarım Kala

Yukarıda adı geçen tüm etkiler ve benzeri etkiler neticesinde hala kadınlar erkeklere göre daha fazla yaşam süresine sahip olsalar da her yıl yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu oranlar gün geçtikçe kapanıyor. Bu oranların kapanmasına neden olan en büyük etken ise toplumsal olarak sigara – alkol gibi zararlı maddelerin kullanımının azalmadan her geçen yıl daha da fazla artış göstermesi.

Bir önceki yazımız olan Hızlı Hazırlanmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? başlıklı makalemizde Göz Kalemi Seçimi Nasıl Olmalı, oje seçimi ve rimel seçimi hakkında bilgiler verilmektedir.Kadınlar Erkeklerden Daha Uzun Yaşıyor Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.