Güzelkız.com

İşte Sivilceler İle İlgili Söylenen Bütün Rivayetler


İşte Sivilceler İle İlgili Söylenen Bütün Rivayetler

İşte Sivilceler İle İlgili Söylenen Bütün Rivayetler

Sivilceleriniz Genetik Olabilir

Sivilceler özellikle ergenlik döneminde başlayıp, ayrıca şiddetli seyir gösteren ve uzun bir süre devam eden akne problemin dahilinde sizdeki genetik yatkınlıklar söz konusu olabilmektedir. Bu neden kapsamında mutlaka anne ve babada bulunan geçmiş dönemde şiddetli akne görünümünün varlığı sorgulanmalıdır.

Sivilce Bulaşıcı Değildir

Sivilce oluşumda teme olarak görülen hormonal değişikliklere bağlı olaraktan ciltte aşırı yağlanma, gözeneklerde ölü hücrelerin tıkanması ve dahilinde tıkaçlar içerisinde bakterilerin çoğalması sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır. Aknelere sebebiyet veren bu bakteriler aslında herkesin cildinde zaten bir miktarda olsa bulunmaktadır. Fakat uygun ortam bulunmadığı için herhangi bir hastalık oluşumuna sebebiyet vermemektedir. Bütün bunlar dolayısıyla bu bakterilerin ve sivilcelerin kişiden baş birine bulaşması bu kapsamda söz konusu olmamaktadır.

Sivilce 40 Yaşına Kadar Görülebilir

Sivilceler çoğunlukla ergenlik dönemi olarak adlandırıla 12-24 yaşları arasında görülmektedir fakat bazı hormonal düzenlikler dahilinde, psikolojik ve fizyolojik etkiler sonucu da erken yaşlarda başlayaraktan 40 yaşında kadar varlığını sürdürebilir.

Üzüntü Ve Stresten Uzak Durun

Vücut yapısı dahilinde birçok dermatolojik hastalık gibi akneler de sıkıntı ve stres sonucu etkilenerek varlık gösterebilir. Özellikle de ergenlik süreci içerisinde oluşan değişken duygular, sınav stresleri ve dahilinde oluşan gelecek kaygıları stresten kaynaklı olaraktan sivilce artımına sebep olmaktadır. Bu sebeple akneye sebebiyet veren psikolojik durum oluşumu sonrası mutlaka kişi sivilce tedavisiyle birlikte ruhsal destek de görmelidir.

Sivilceleriniz Makyaj Yapmanızı Etkilemesin

Çoğunlukla akne problemine maruz kalan kişiler, sivilcelerin verdiği ciddi kozmetik rahatsızlıklar nedeniyle yüzlerine yoğun miktarda makyaj uygulayarak ve bu iz veyahut akneleri kapatmak isterler. Tabi bu kapsamda kişinin doğru kozmetik ürününü kullanmaması sivilcelerde artışa sebep olmaktadır. Bu süreçte akneler kısır döngü oluşumuna girer. Bu kapsamda risk içeren bir durum olarak fondöten ve pudralarda bulunan sentetik yağ ve boyalar karşımız olumsuz etken olarak çıkar. Kişiler bu konuda sivilceli ciltler için özel olarak üretimi yapılan yağsız ve ince dokulu ürünleri tercih etmelidir.

Çekirdekler Sivilce Yapmıyor

Halk arasında bilinen bir durum olan çekirdeklerin sivilce yapıyor olması, aslında bilindiği gibi değil, tam tersine yanlış bir bilgi olarak karşımıza çıkıyor. Klinikte yapılan araştırmalara göre yiyecekler ve içecekler ile sivilceler arasında direkt olarak ilişki bulunmamaktadır. Yani söylendiği gibi gece çekirdek yersek sabah sivilcemiz, yediğimiz çekirdeğe bağlı olaraktan çıkmaz.

Sık Sık Sabunla Cilt Yıkamak Sivilceleri Geçirmiyor

Sivilce tedavisi adına en önemli uygulama şüphesiz cilt temizliğidir. Tabi bu durumda cildi temizlemek için neyin kullanıldığı da önemlidir. Çünkü sivilceler sadece görüntümüzde bozukluğa değil de ergenlik dönemimizde kişisel ve sosyal sıkıntılara da sebep olmaktadır. Yapılan bu akne tedavilerinde asıl amaç sivilcelerimizi iz bırakmayacak bir şekilde ciltten atmaktır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Sivilce İzlerine Yaklaşım ve Tedavi Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
İşte Sivilceler İle İlgili Söylenen Bütün Rivayetler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Makyaj Trendleri
İlginizi Çekebilir !

Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.