Güzelkız.com

İstanbul’da Koşulacak Yerler


İstanbul’da Koşulacak Yerler

Hiç şüphesiz havaların da biraz serinlemesiyle birlikte doğaya sokulup temiz havayı ciğerlerimize çekerek açık hava sporları yapmak istemeyen yoktur sanıyoruz. İstanbul’da Koşulacak Yerler özellikle koşu severlerin en çok sevdiği mevsimin bahar ayları olduğunu da göz önünde bulundurursak açık hava spor alanlarına akın etme durumu söz konusu olmuştur. İstanbul gibi merkezi bir şehirde yaşarken doğaya yaklaşmak çoğu zaman imkânsız hale geliyor evet buna bir de İstanbul’da bulunan nüfus fazlalığı ve kötü havanın da ekleyince durum can sıkıcı bir hale bürünebiliyor. Bizler de ne yapıp edip açık havada koşmak ve rahatlama sporları yapmak isteyenler için İstanbul’da bulunan doğal parklar ve koruları listeledik;

Bebek Parkı:

Koşu severleri ve rahatlama sporları yapanları sabahın erken saatlerinde ısınma hareketleri yaparken görmeniz muhtemel. Özellikle bölgedeki insanların spora meyilli olması da Bebek Parkı’nın bu denli dolu olmasına sebebiyet veriyor. Temiz boğaz havası ve sahil rotası ile koşu severlerin ciğerini açmakla kalmayıp, koşu sonrasında veya öncesinde parkın yeşil alanlarında ısınma soğuma hareketleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Aynı zamanda parkın içerisinde yoga ve pilates gibi rahatlama spor çeşitlerini gruplar halinde görmeniz de mümkündür. Parkın bir diğer özelliği de festivallere ve kermeslere yer vermesi diyebiliriz, hem spor hem kültürel aktivite için oldukça uygun olan Bebek Parkını tüm spor sevenlere öneririz.

Maçka Demokrasi Parkı

Avrupa yakasından devam ediyoruz, bizce gerçekten zorlu parkurlardan biri olan Maçka Parkı şehrin göbeğinde bulunan nadir parklarımızdandır. Zorlu olan parkuru aynı zamanda oldukça keyifli de olduğunu söylemeden geçemeyiz. Parkın etrafında ve ortasında bulunan koşu ve yürüyüş parkurlarının yanı sıra yeşil alanlarda rastlayabileceğiniz çeşitli rahatlama sporları yapanlar günün neredeyse çoğu saatinde burada bulunuyorlar.

Yakınında bulunan çeşitli iş merkezleri ve kafeler de parkın popülerliğini artırmaktadır. Yiyeceklerini alıp temiz havada gürültüden biraz uzakta öğle tatillerini geçirmek isteyenler, özgürce koşup oynayabilsinler diye sabahın erken saatlerinde gelen hayvan severler ve minik canları, akrobasi yapanları kısaca çoğu doğa severe rastlamanız mümkün.

Fethi Paşa Korusu

Anadolu yakasında hem koşu yapabileceğiniz hem muhteşem manzara karşısında piknik yapabileceğiniz hem de restoran ve kafesinden faydalanabileceğiniz bir koru olan Fethi Paşa adından da belli olduğu üzere ismini Fethi Ahmet Paşa tarafından alıyor.

Özel bir spor parkuru bulunan korunun spor severler için harika bir yer olduğundan bahsetmek gerekir. Parkur aralarında basketbol sahası ve jimnastik aletleri bulunmasının yanı sıra sadece yürüyüş yapmak isteyenler de koru da vakit geçirebilir. Sporunuzu yaptıktan sonra mükemmel bir manzaraya karşı kahvaltı edebileceğiniz gibi sahile inip deniz kenarında da vakit geçirebilirsiniz.

Caddebostan Parkı

Sahilde gruplar halinde koşu yapanları sıklıkla görebileceğiniz Caddebostan parkı, yürüyüş ve bisiklet yoluyla her spor çeşidine ev sahipliği yapabilir niteliktedir. Anadolu yakasındaki spor severlerin büyük bir bölümüne burada rastlamak mümkün.

Aynı zamanda parkur çeşitliliği de çoğu zaman özel koşular ve yarışlar için kullanılmaktadır. Sporun her türlüsünün insana iyi geldiği gerçeğiyle karşı karşıya kalacağınız bu parkta çeşit çeşit insanın farklı kültürlerden ve sporlardan gelseler de burada iş birliği ve uyum içerisinde vakit geçirdiğini görebilirsiniz. Özellikle hafta sonları gece gündüz canlı ve güzel olan Cadde Bostanda vakit geçirmenizi tavsiye ederiz.

Belgrad Ormanı

Hala gitmediyseniz bu şehrin biraz uzağında ve yeşilliklerin doğanın mükemmel huzur verdiği ormana bir an önce gitmelisiniz. Dediğimiz üzere şehrin biraz uzağında ama gittiğinize kesinlikle değecek bir yer. İçerisinde hem botanik bahçe hem mangal-piknik alanı hem de çeşitli koşu parkurları bulunan binlerce hektarlık bu alanda yapamayacağınız aktivite çok az.

Özellikle hafta sonları İstanbulluların akınına uğrayan orman şehrin ciğerlerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Her mevsim koşan gezen piknik yapan spor yapanı görmenin mümkün olduğu bu ormana giriş araçla veya servisle mümkün. Ormandaki mesire alanlarının fazlalığı ise kalabalıklaşmasını zorlayan bir duruma yol açıyor bu sebeple de şehirden kaçmak istediğin an rahatlayacağınız bir yerde bulabiliyorsunuz kendinizi.

Mevsimin serinlemesiyle sizlerle koşu ve doğa sporları yapabileceğiniz yerleri paylaşmak istedik. Bunların yanında var olan küçük park ve doğal alanlarımız elbette spor yapmaya elverişli. Kendini dinç hissetmek isteye herkese tavsiyemiz açık havada spor yapmanın tadına bir kez varmasıdır. Sonrası zaten kendiliğinden gelecektir.

Bir önceki yazımız olan Bağışıklık Sisteminizi Doğal Yollarla Güçlendirin! başlıklı makalemizde antikor oluşturan besinler, bağışıklık sistemi ve bağışıklık sistemi artırıcı hakkında bilgiler verilmektedir.İstanbul’da Koşulacak Yerler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.