Güzelkız.com

İlkbaharda Saç Bakımı Önerileri


İlkbaharda Saç Bakımı Önerileri

İlkbaharda Saç Bakımı Önerileri

İlbahar aylarına girmek demek çoğu kadın için daha çok bakım demek. Dolayısıyla saç bakımındaki taleplerde de artış demektir. Sıcak havaların başlaması ile birlikte çoğu kadını ayrıbir telaş alır. Kimisi zayıflama peşine düşer, kimisi cilt bakımının peşine kimi de saç bakım uygulamalarına. Aslında bu üçünün ve daha fazlasının peşine düşüldüğünü söylemek daha doğru olacaktır. Lafı çok fazla uzatmadan saçlarınızın daha sağlıklı – canlı – dolgun ve bakımlı görünmesine yardımcı olabilecek saç bakım maskelerini ve saç bakımına yönelik ipuçlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Nemli Saç Demek Sağlıklı Saç Demek

Nem cildimiz için olduğu kadar saçlarımız için de gereklidir. Saçların daha yumuşak olmasından tutunda daha canlı ve parlak görünmesine dek pek çok olumlu katkılar sunabilmektedir. Nemsiz bir saç demek daha fazla kırılan ve koparak dökülen saç demektir. Bu nedenle saç bakım maskelerinizin sıklığını arttırmanızı tavsiye ederiz. Özellikle Jojoba, Zeytinyağı, Shea Butter gibi doğal yağlar ile yapılan saç maskelerini haftada en az bir defa düzenli olarak uygulamanız hayati önem arz etmektedir. Böylece saçlarınızın daha sağlıklı uzamasına da yardımcı olabilirsiniz. Pek fazla önermesek te isteyenler kimyasal nem takviyeleri içeren saç bakım ürünlerini de tercih edebilirler.

Saçlarınızı Dinlendirin

Dinlendirmekten kastımız saçlarınızı olduğu gibi bırakmanız. Salın gitsin. Salın ki daha fazla hava alabilsin. Saç deriniz ve saç tellerinizi çok fazla şekillendirmekten ve sıkıştırmaktan dolayı havasız bırakıyor olabilirsiniz. Bu nedenle saçlarda ve saç derisinde kuruma ve kaşıntı gibi sorunlar oluşabilir. Bunlar için en doğal yöntem saçlarınızı açmanız ve olabildiğince uzun süre o şekilde bırakmanız. Hatta saçlarınız açıkken saç maskelerinizi yedirebilir ve o şekilde beklemeye geçebilirsiniz.

Saç Dökülmesi

Saçlarımızda belirli aralıklarda ve belirli frekanslarda dökülmeler meydana gelir. Saç Dökülmesinin çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelir. Dünyada en sağlıklı ve en sağlam saçlara sahip insanlar dahi günde 100 kadar saç dökmektedirler ve bu sayı daha da fazla olabilir. Doğal olarak saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya kalanlar bu sayıdan oldukça fazla saç dökerler ki bunu da aldığınız duşlardan sonra duşakabinde, elbiselerinizde, çalıştığınız yerdeki masa ve benzeri yerlerde görebilirsiniz. Saç dökülmesine bariz ve en çok sebep olan ve saç dökülmesinin gerçekleşeceğinin en bilindik göstericisi saç telinin incelerek zayıf ve güçsüz bir hal alması durumudur.

Çoğu insan için saç dökülmesi büyük bir dert halindedir ki bunun en temel sebepleri arasında hatta bu sebeplerin ilk sırası olarak nitelendirebileceğimiz dış görünüşün bozuk ve sosyal kategoriler arasında kel diye anılma korkusudur. Bu korkuya sebep olan olayın en çok görülme oranı erkeklerdir fakat bu dert haline gelmiş olay kadınlarda da görülür (nadir de olsa ). Aslında bunu problem haline getiren insanın ta kendisidir ve tamamen özgüvenle alakalı bir durumdur. Öyle insanlar vardır ki saç dökülmesini hiç dert edinmez ve hatta tersine memnun olur. Berber de tıraş parası vermekten kurtulduğu için bile saç dökülmesine memnun olan bu güzel ve bardağa dolu tarafından bakabilen insanları takdir etmek gerekir doğrusu. En bilindik saç dökülme tiplerinden olan andro genetik saç dökülmesi hem hanımları hem de beyleri ilgilendiren bir durumdur. İşte çoğu insanın toplum içinde veya arkadaş ortamında anılmaktan koktuğu kellik tam da budur. Andro genetik dökülme kelliğin tıbbi adıdır. Belirli bir sürede olan bu dökülme işlemi bölgesel olabileceği gibi tamamen kel olma durumunu da bünyesinde barındırmaktadır. Kadınlarda ise bu andro genetik dökülmenin saçları kökünden etme durumu çok nadir görülür. Hanımların durumu biraz daha farklıdır; saçlar dökülmek yerine incelir ve güçsüzleşir. Zaten bu da çoğu kadın için dert etmeye yetecek bir sebeptir.

İnce Telli ve Cansız Saçlar için Öneriler

İnce telli ve cansız saçlar pek çok kişinin olduğu gibi sizin de sorununuz haline geldiyse bu yazımızı okuyarak pratik önerilerle saçlarınızı nasıl daha hacimli gösterebileceğinizi öğrenebilirsiniz. İnce telli saçlara sahip olmanın en büyük dezavantajı bu saç türünün çabuk yağlanması ve bu sebeple de neredeyse her gün yıkanmak zorunda olmanız. Ancak saçlarınızı hacimli göstermek için her gün yıkamak zorunda değilsiniz, bebek pudrası ve bebek şampuanı kullanarak bu görüntüyü sağlamanız mümkün.

Peki nasıl mı? İşte cevabı:

Saç çizginize ve saçınızın tepe kısımlarına bebek pudrası serpin. Bebek pudrası hem saç diplerinizdeki yağların emilmesini hem de saçlarınızın hacimli görünmesini sağlar. Saçlarınız koyu renk ise bebek pudrası yerine kuru şampuan kullanmayı tercih edin. Koyu renk saçlarda bebek pudrası beyaz bir görünüm yaratabiliyor.

Saçlarınızı bebek şampuanı ile yıkamayı daha önce denemediyseniz etkisini görünce şaşıracaksınız. Bebek şampuanı kullanmak saçları derinlemesine temizlediği gibi saçlardaki tüm atıkların da ortadan yok olmasını sağlamakta. Saçlarınızda hacimli bir görüntü yaratmak için saçlarınızı bebek şampuanı ile yıkayıp hafif nemli iken iri bigudiler ile sarın ve bu şekilde saç kurutma makinesi ile kurutun. Son olarak saç köklerinize deniz suyu spreyi sıkın. Saçlarınızın bu halini çok seveceksiniz!

Bir önceki yazımız olan Saçları Uzatan Doğal Yöntemler başlıklı makalemizde aloe vera saç bakımı, elma sirkesi maskesi ve elma sirkesi saç bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.İlkbaharda Saç Bakımı Önerileri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.