Güzelkız.com

Hayatınızdan Şekeri Çıkartmanın 10 Yolu


Hayatınızdan Şekeri Çıkartmanın 10 Yolu


İşlenmiş şekerin insan sağlığına olan zararları, su götürmez bir gerçektir. Birçok hastalığın da ana nedeni, ne yazık ki işlenmiş şekerdir. Bu yüzden işlenmiş şekeri azaltmak yerine, hayatınızdan tamamen çıkarmanız gereklidir. Şekeri hayatınızdan çıkardığınızda yaşam kalitenizin arttığını siz de fark edeceksiniz. Günümüzdeki yaygın hastalıklardan birçoğunun öncüsü işlenmiş şekerdir. Siz de işlenmiş şekeri hayatınızdan çıkararak, vücudunuza büyük bir iyilik yapabilirsiniz. Şeker ihtiyacınızı tatlı meyvelerden ve tarçından karşılayabilirsiniz. Canınız tatlı istediğinde bir bardak tarçınlı süt içerek bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Öncelikle Aklınızdan Çıkarın 

Şekeri bırakmak için önce onu zihninizde bitirmelisiniz. Zihninizde bitirdiğinizde, daha kararlı davranacağınızdan, beyniniz sizden her şeker istediğinde ona karşı koyabileceksiniz. Şeker  tıpkı uyuşturucu madde gibi bedeninizde bağımlılık yapıyor. Beynin ödül merkezlerini uyardığı için, beyniniz sık sık sizden şeker istiyor. Bu isteğe karşı koymak için aklınızdan şekeri silmeniz gerekiyor.

İşlenmiş şekerin esmer ya da beyaz olması onun zararlarını azaltmıyor. Hem beyaz şeker hem de esmer şeker, aynı şekilde hücrelerinizi yıpratıp, size aynı şekilde zarar veriyor. Bu yüzden “esmer şeker daha sağlıklı” klişelerini önemsemeyip, şekeri mutfağınızdan atın.

Sweet drink

Canınız her şeker istediğinde, şekere alternatif atıştırmalıklar tüketin. Bir elma ya da herhangi meyve, bir avuç kavrulmamış kuruyemiş olabilir. Abartmamak suretiyle kuruyemiş, yaş ya da kuru meyve tüketebilirsiniz. Bu alternatif yiyecekler sizin günlük enerji ihtiyacınızı da karşılayacaktır.

Tatlı Krizlerinizde Tarçını Deneyin

Tatlı krizlerinizde tarçın size iyi bir alternatif olacaktır. Suyunuzun, çayınızın ya da kahvenizin içine çubuk tarçın atarak şeker ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca toz tarçını bir bardak süte karıştırıp içtiğinizde de tatlı kriziniz geçmiş olacaktır. 

Su Tüketimini Artırın

 Bol su tüketmenin insan sağlığı üzerinde çok fazla faydası vardır. Özellikle şekeri bırakacağınızda, su tüketimini artırmanızda fayda vardır. Su hem tatlı krizlerinize büyük ölçüde engel olacaktır, hem de şekerin yıprattığı hücrelerin yenilenmesine faydalı olacaktır. Günlük 3 litre civarı su tüketmelisiniz. 3 litre suyu tüm güne yayıp, yudum yudum içmelisiniz.

Vücudunuzun proteine ihtiyacı olduğu zamanlarda da, canınız tatlı isteyebilir. Tatlı ihtiyacınız olduğunda protein yönünden zengin yiyecekler tüketerek, bu ihtiyacınızı geçiştirebilirsiniz. Haşlanmış yumurta, beyaz et ve kırmızı et protein yönünden zengin yiyeceklerdendir. Öğünlerinizde gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Şekerin Zararlarını Araştırın 

Stidio shot of woman with face in birthday cake

Şekerin vücudunuza verdiği zararları araştırmak, şekeri hayatınızdan çıkarmada size yardımcı olur. İşlenmiş şekerin sebep olduğu hastalıkları bilmek, daha kolay uzaklaşmanızı sağlayacaktır.

Yavaş Yavaş Değil Birden Bırakın

Şekeri yavaş yavaş azaltmak yerine birden bırakın. Böylece tamamen hayatınızdan çıkarmak kolaylaşacaktır. Elinizin altında şeker bulunmadığı takdirde, şekeri aniden kestiğinizde oluşacak tatlı krizlerinin önüne daha kolay geçersiniz.

Sebze Yemekleri Yiyin

Sebzeler zengin içeriği sayesinde, sağlığınız için oldukça faydalıdır. Bol bol sebze yemeği yiyerek şekerden daha kolay uzaklaşabilirsiniz. Haşlanmış sebzeler ile kendinize sağlıklı öğünler oluşturduğunuzda da şeker aklınıza gelmeyecektir.

Uzun Süre Aç Kalmayın

Uzun süre aç kalmak, sizi şekere itecektir. Açken kan şekeriniz düştüğü için, şekere yönelmeniz daha olasıdır. Bunun için de sürekli tok olmaya özen gösterin. Bunları uyguladığınızda, şekeri hayatınızdan kolayca çıkarmış olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Kilo Vermenize Yardımcı Diyet Listeleri 2. Gün başlıklı makalemizde diyet programı, kesin zayıflatan diyet ve örnek diyet programı hakkında bilgiler verilmektedir.Hayatınızdan Şekeri Çıkartmanın 10 Yolu Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.