Güzelkız.com

Hangi Spor Dalları Zayıflatır


Hangi Spor Dalları Zayıflatır

Hangi Spor Dalları Zayıflatır

 

Kadınlar güzel ve kusursuz bir vücuda sahip olmak için onlarca farklı yöntem denerler. Bunların başında diyet yapmak gelir. Ancak diyet yapmak tek başına yeterli olmaz. Beraberinde mutlaka spor yapılması gerekmektedir. Özellikle bölgesel incelemelerde kesinlikle spor ve egzersiz yapılmalıdır. Ancak hangi sporla nerenin inceleceği konusunda da hep karamsar kalınır. Bu nedenle çoğu zaman kilo verimleri bile çok geç sürmekte ya da spor ve egzersiz yapmadıklarındandolayı verilen kilolar bir süre iki katı ile geri alınmaktadır. Kısacası zayıflarken spor ve egzersizlere yer verilmesi kolay ve hızlı kilo verilmesine olanak sağlamaktadır.

Kilo Veriminde Metabolizma Çok Önemli

 

Kilo verirken metabolizmanın hızlı çalışması da en az spor kadar önemlidir. Ancak metabolizma hızı kişine kişiye değişmektedir. Bu nedenle herkesi kilo verme süresi farklı olabilmektedir. Sıkı bir diyet ve düzenli bir spor yapan kişilerin bazıları ayda 5 kilo verebilirken, bazıları da ayda 10 kilo verebilmektedir. Zayıflama aşamasında sadece yemeyi bırakmak vücudu aç bırakmak anlamına gelmektedir. Bu da kilo verme süresini uzatacaktır. Özellikle kalıcı olarak kilo vermeyi düşünenler mutlaka diyet esnasında spor ve egzersizlerini düzenli yapmaları şarttır.

 

Zayıflamaya Hangi Spor Uygundur

 

Söz konusu kilo vermek ise bu hususta yapılabilecek pek çok çeşit spor türü bulunmaktadır. Spor salonlarına giderek ya da spor aletlerini evinize taşıyarak zayıflayabilirsiniz. Şu da unutulmamalıdır ki, 7 günde istenilen kiloya da ulaşılması mümkün değildir. Haftanın üç günü ya da her gün en az bir saat spor yaparak 2ile 3 ay gibi bir zaman diliminde kilolarınızın kalıcı olarak vermiş olursunuz. Bu şekilde hem sağlıklı ve dinç vücuda sahip olursunuz. Zayıflamanızı sağlayacak spor türlerinden bazıları şunlardır:

 

Pilates Yaparak Zayıflayabilirsiniz

 

Woman working out with an exercise ball

Adı bir bireye ait olanpilates aynı zamanda Fizyoterapi kökenli bir rehabilitasyon yöntemidir.   Özellikle kas ve sinir sistemlerini gelişmesinde son derece etkili olan pilates düzenli yapıldığında kilo verimine de faydalı olmaktadır. Ayrıca pilates yaparak, bel ve sırt ağrılarından kurtulabilir, olası kaza ve sakatlanmalara karşı da vücudunuzu dinç tutabilirsiniz. Pilates topları ile yapılan bu spor hareketi sayesinde egzersiz yöntemleri de daha kolay olmaktadır.

Yüzerek Zayıflama

Yüzmek pek çok insanın olmazsa olmazlarından birisidir. Özellikle yaz tatillerinde denize girmek insanlar için bir tutku haline gelmiştir. Ancak yüzme de düzenli olarak yapıldığında zayıflamanıza ve hatta iskelet ve kalp sistemlerinizin güçlenmesine, kalp ve akciğerlerinizin sağlıklı çalışmasına olanak sağlamaktadır. Kısa bir eğitimden sonra herkesin yapabileceği uygulama olan yüzme zamanla seviye seviye ilerleyebilen bir spor dalıdır.

Zayıflamak İçin Yoga Yapabilirsiniz

 

Genellikle duruş bozukluğunu düzeltmek için yapılan yoga sporu da zayıflatıcı özelliğine sahiptir. Aynı zamanda vücudunuza esneklik kazandıran yoga, psikolojik açıdan da olumlu ölçüde etki etmekte ve stresinizi azaltıp motivasyonuzun artmasına olanak sağlamaktadır. Evde de yapılabilen zayıflama tekniğidir.  Kahvaltıdan hemen sonra ya da iki öğün arası bir saat süreyle yoga yaparsanız fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

 

Koşu Yaparak Zayıflama

Kilo verirken olmazsa olmaz spor dallarından biriside koşudur ve düzenli koşulduğunda kısa zamanda istediğiniz kiloya kavuşmuş olacaksınız.  Ancak koşu erk isteyen bir spor dalıdır.İlk başlayanlar belli bir süre boyunca yürüyüş yapabilir ve zamanla temposunu yükselterek koşuya geçebilirler.   Koordinasyonu geliştiren koşu kan dolaşımını da düzenler.

Ancak hangi spor dalı olursa olsun, söz konusu zayıflamak ise, bu işe başlamadan önce genel sağlık taramasında geçmeniz ve bünyenize uygun spor dalını seçmeniz ve tüm sporları eğitmenler eşliğinde yapmanız hayati açıdan çok önemlidir.

Hangi Spor Dalları Zayıflatır

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Spor Yapma Teknikleri Nelerdir başlıklı makalemizde sağlıklı egzersiz hareketleri, sağlıklı spor hareketleri ve Sağlıklı Spor Yapma Teknikleri Nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.
Hangi Spor Dalları Zayıflatır Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Makyaj Trendleri
İlginizi Çekebilir !

Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.