Güzelkız.com

Güneşin Zararlı Etkilerinden Nasıl Korunursunuz


Güneşin Zararlı Etkilerinden Nasıl Korunursunuz


Yaz mevsimini hepimiz severiz ancak bu mevsimin de kış ve sonbahar mevsimleri gibi cilt üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Güneş ışınlarının dik bir açıyla temas etmesi güneş yanıklarına ve ten renginde kararmaya neden olur. Hatta güneşe karşı alerji ve ya hassasiyeti olanlar için durum  daha zor olabilir. Peki güneş yanığı ile başa çıkabilmek için neler yapılmalıdır. İnsanların bu konudaki şikayetleri, yapılan araştırmalar ve tespitler sonucu güneş ışınlarına karşı koruma görevi üstlenen pek çok ürün piyasaya sürülmüştür. Bu ürünlerin fiyatları yüksek olduğu için hemen herkes düzenli ve uzun süre kullanamayabilir. Peki daha pratik, ekonomik ve güneşten korunmanın yanında sağlığımıza da faydası olan yöntemler nelerdir onları inceleyebiliriz.

Doğru Beslenme İle Cildinizi Koruyun

               

Her şeyin temelini sağlıklı beslenme oluşturuyor. Zinde, dirençli, dış etkenlerle kolayca başa çıkabilecek bir cilt yapısı için doğru yiyecek ve içeceklerle beslenmeye özen göstermelisiniz. Bu yiyecekler cildin ph dengesini koruyarak, cildi nemlendiren ve kuruluğu önleyen gıda gruplarından olmalıdır.  Böylece güneş başta olmak üzere günlük hayatta cildinize zarar verebilecek unsurlarla başa çıkmak daha kolay olacaktır.

                Ülkemiz farklı iklim özelliklerine sahip olduğu için besin kaynakları bakımından son derece zengindir. Suyu çıkarılarak, haşlanarak, posası hazırlanarak, zeytinyağı ve ya çeşitli soslarla zenginleştirilerek hazırlanan besinleri gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Bu karışımlar içeriğindeki zengin vitamin ve mineral yapısı sayesinde sadece cildinizi korumakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı bir vücut yapısına kavuşmanıza da yardımcı olur.

Cilt Bakımında Doğal Maskeler

 Mineral ve temizleme değeri yüksek doğal kaynaklar ve bitkilerle sağlıklı cilt yapısına kavuşmak için evlerinizde yapabileceğiniz basit maskeler de oldukça iş görürler. Bunlar kil türünden kayaçlar olabileceği gibi yapraklı bitkiler ile besleyici meyve ve sebze ile yapacağınız karışımları düzenli kullanmanız halinde sağlıklı ve doğal bir cilt kalkanı oluşturabilirsiniz. Mevsimine ve coğrafi özelliklerine göre farklı besin öğeleri ile hazırlayabileceğiniz bu maskeler sayesinde yılın her dönemi bakımlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Güçlü bir cilt yapısına sahip olmak ise güneş, rüzgar, bakteri, toz ve aşırı nem gibi etkenlere karşı direnç göstererek doğal dokusunu koruyabilir. Ancak bunları yapmadan önce işin uzmanlarından bilgi almak, usulüne uygun olarak uygulamak, ciltte kalacağı süreye dikkat etmek ayrıca önemlidir. Diğer taraftan bu bitkilerden herhangi birine ya da maske için kullanılacak kayaç türlerinden birine karşı alerjiniz varsa bu konuda dikkatli olmasınız. Cildinizde kaşınma, kızarma, şişlik ya da renk değişim gibi beklenmeyen bir etki gözlemlerseniz besin öğesini ve ya maskeyi kullanmaya devam etmemelisiniz. Böyle bir konuda bir uzmana başvurarak bilgi almanız en doğrusudur.

İşin Uzmanından Bilgi Alın

                Cilt bakımı konusunda araştırma yapmak, bir cildiye uzmanına başvurarak cilt analizi yaptırmak güneşten korunmak için etkili bir yoldur. Güneş kremi kaç faktör olmalı, hangi aralıklarla kullanılmalı ve nasıl kullanılmalı tüm bu konularda cildiye uzmanınızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.    Bunlar cilt bakımı ile alakalı hayatınızın genelinde uygulamanız gereken yöntemlerdir.

Her cilt sorununun deriyle ilgili olmadığını unutmayın. Vücudumuzdaki bir takım etkenler güneşe olan hassasiyetimizi artırabilir. Cilt kuruluğu, endokrin sistemde yaşanan sıkıntılar, kandan ya da diğer organlardan gelen bir takım sorunlar cilt ile alakalı bir takım sorunların yaşanmasına neden olabilir.

Günlük Hayatta Güneş Işınlarından Korunmak

                Güneşte zengin miktardabulunan D vitamini iskelet sistemimiz için son derece önemlidir. Başımızı ve cildimizi koruyarak özellikle avuç içinin iç kısmını güneşle temas ettirerek güneş emilimini artırabilirsiniz. Doğru yöntemlerle güneşlenilmesi halinde özellikle kış aylarından kemik ve eklem ağrılarına karşı daha dirençli oluruz.  Hem D vitamininden mahrum kalmamak hem de güneşten gelenuv ışınlarına karşı korunmak için  güneşin dik açıyla geldiği saatlerde dışarı çıkmamaya özen gösterin. Eğer günün bu saatlerinde dışarı çıkmak zorundaysanız, çıkmanıza yarım saat kala güneş koruyucu losyonlarınız ya da kremleriniz sürmelisiniz. Dışarıda olduğunuzda güneş ve gölge yönlerini iyi ayarlayın. Güneşten korunmak için güneş gözlüğü, şapka ve şemsiye gibi ekipmanlar oldukça iş görür. Mevsime uygun giyinmek, dış etkilere bağlı olarak etkisi geçen krem ve ya losyonları yenilemek ise ayrıca önemlidir. Özellikle tatil beldelerinden Şile bezinden yapılmış kumaşlar kullanarak daha rahat edebilirsiniz.

                Güneş sadece ışığı ile değil ısısı ile de sizleri olumsuz etkileyebilir. Doğru kıyafet ve ekipmanlar güneşin yakıcı etkisi ve terlemeye karşı da sizleri muhafaza eder.  Kozmetik ürünler ve bitkisel destek ürünleri sonrası cildinizi temizlemeli, duşunuzu almalı ve günün sonunda tamamen arınmış bir cilt ile yatağınıza girmenizi tavsiye ederiz.

Close-up of beautiful female face

Kozmetik Ürünler ve Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

                Kozmetik ürünlere alternatif ürünler için vaktiniz sınırlıysa ya da bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz onlara göre etkili ve hızlı hazır cilt bakım ürünlerinden yararlanabilirsiniz.  Sağlık yönetmeliğine uygun, satış ruhsatına sahip ve üretim koşullarına uygun olarak hazırlanan marka kalitesine sahip ürünleri tercih etmeniz çok önemlidir. Ne olduğu belli olmayan sözde ucuz ürünleri kullanmanız sizi güneşten korumadığı gibi mevcut durumunuzu da tehlikeye atar. Bu tür korsan satıcılar özellikle internet ortamında çok yaygındır. Güvenli olmayan, hizmet sözleşmesi taahhüt etmeyen ve ruhsatsız ürünleri kesinlikle satın almamalısınız.

Güneşten Korunma Konusunda Doğru Bildiğimiz Yanlışlar,

                Güneşin olumsuz etkilerini hafife almayın. Uzmanların bu konudaki uyarıları göz ardı etmek dönüşü olmayan sağlık problemleri ile karşılaşmanıza neden olabilir.

                Bazı cilt bakım kremleri bünyesinde güneş koruyucu içerir ancak bu yeterli değildir. Bu sebeple ekstra güneş bakım kremlerini kullanmak her zaman daha iyidir.

                Güneş kreminizin özelliklerini ve kullanım koşullarını iyi incelemeniz gerekir. Kremin suya dayanıklılığını incelemek, kremin güneşe karşı sizi ne kadar koruyacağı gibi detayların  bilinmesi ve buna göre davranılması önemlidir.

                Güneş kremlerini uygularken yüzeysel ve lokal uygulamalar tek başına yeterli olmayabilir. Sadece el, yüz, kol bacak gibi görünür bölgeler etkili bir koruma sağlamaz. Bunun için güneş bakım losyonunuzun vücudunuzun tamamı tarafından emildiğinden emin olmalısınız.  Cildinizin yanında dudak bakımı da önemlidir. Bu sebeple dudak koruyucuların 30 faktörün altında olmama gerekir.  Güneş koruyucularda hanımların ve beylerin tercihleri farklı olabilir. Ürünlerin içeriğinde bulunan nem, yağ, ph seviyesi ve alkol oranı vücudunuza etkisi ölçüsünde değişiklik gösterebilir. 

                Güneş koruyucularınızın artması halinde uygun koşullarda saklayarak daha uzun süre kullanabilirsiniz. Tüm bu ürünlerin üzerinde yazan uyarıları mutlaka dikkate almalısınız.  Atmosfer yapısının bozulması çevresel etkilerin cildimiz üzerindeki olumsuz etkisini artırdığı için bu konuda daha hassas davranmamız menfaatimize olacaktır. 

                Yetişkinler için kullanılan güneş bakım ürünleri, çocuklar için uygun olmayabilir. Bu sebeple bebek ve çocuklar için bu konuda daha dikkatli olmamız gerekir.

                Açık tenli insanlar güneş ışınlarından korunma konusunda daha dikkatli olmalıdır. Çünkü onların güneşe olan hassasiyeti daha fazladır. Güneş kremlerine ya da destekleyicilere sadece tatil dönemlerinde ihtiyacımız olduğu ile ilgili yanılgıları kırmamız gerekir.  Havanın kapalı olması, mevsim geçişleri ve dönemsel etkileri kendimize göre yorumlamak yerine işin başından önlem almak her zaman ideal olanıdır.

Bir önceki yazımız olan Cildinizin Parlak Görünmesini İstiyorsan Bunları Yapın başlıklı makalemizde Eyeliner ve İri Göz Nasıl Yapılır, Kapatıcı ve Göz Makyajı Nasıl Yapılmalı ve Makyajda Acemi Olanların Bilmesi Gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.Güneşin Zararlı Etkilerinden Nasıl Korunursunuz Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.