Güzelkız.com

Güneş Kreminin Yan Etkileri


Güneş Kreminin Yan Etkileri

Güneş Kreminin Yan Etkileri – Güneş Kremi Kullanırken Yan Etkilerini Bilmeniz Gerekir

Güneşte dışarı çıkarken genellikle güneş kremi sürmeniz önerilir. Özellikle yaz aylarında cilt kanserleri, güneş yanığının ve erken yaşlanmanın önlenmesi için güneş koruması için güneş kremi kullanmak önemlidir. Ancak, kimyasal içerikli güneş kremi koruyucularının yan etkileri olabilir ve tetrasiklinler, sülfat ilaçları, fenotiyazinler vs gibi içeriğindeki bazı ilaçlar nedeniyle risk oluşturabilir.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır:

Güneş kremini güneş maruz kalan cilt yüzeylerine uygulayın.
Bunu güneşe çıkmadan 30 dakika önce yapmalısınız.
Yüzme, terleme vb. Sonrasında güneş kremnini tekrar uygulanması önerilir.
Plajda ve denizde  her 4 saatte bir güneş kremi uygulayın.

güneş kreminin yan etkileri

güneş kreminin yan etkileri 2017

Güneş Kreminin Yan Etkileri

Güneş kremlerinin olası  bazı yan etkileri şunlardır:

1. Alerjik Reaksiyonlar:

Güneş kremleri, kızarıklık, şişme, tahriş ve kaşıntı gibi cilt tahrişine neden olabilecek bazı kimyasallar içebelir. Bazı insanlar kızarıklıklar ve şiddetli kaşıntı ile şiddetli alerjik reaksiyonlar gelişir. Bu alerjik reaksiyon, güneş kremlerinde bulunan, kokular ve koruyucular gibi kimyasalların bir sonucu olabilir. PABA, yüksek miktarda allerjik reaksiyona neden olabilecek birçok ticari güneş kremi içinde  kullanılır. Bu nedenle, tanınmış markaların birçok popüler güneş kremi piyasan kaldırılıyor.

‘Hipoalerjenik’ etiketli güneş kremi bile satın alabilirsiniz . PABA içermeyen güneşten koruyucular sıklıkla etiketlenir, ancak diğer bazı kimyasal maddeler alerjik bir probleme neden olabilir. Güneşten koruyan bir üründen kaynaklanabilecek alerjik reaksiyon hakkında emin değilseniz, bir dermatolog tarafından yapılan bir cilt testi yaptırın. Daha az alerjik olduğu için çinko oksit içeren güneş kremi kullanabilirsiniz.

2. Güneş Kremleri Sivilceleri Daha daKötüleştirebilir:

Sivilceye eğilimli bir cildiniz varsa, güneş kremi ürününde bulunan bazı kimyasallar sorununuzu daha da kötüleştirebilir. Güneş koruyucusunun bu yan etkisinden kurtulmak için, komedojenik olmayan ve yağlı olmayan güneşten koruyucuları seçebilirsiniz. Cildinizin türüne en uygun güneş kremi kullanmanız önerilir. Yüzünüzde vücut için olan güneş kremi kullanmaktan kaçının, çünkü bunlar çok ağırdır.

İLGİLİ: Yüz için Güneş Kremi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

3. Göz tahrişi:

Göze güneş kremi gelmesi ağrı ve tahrişe neden olabilir. Bu aynı zamanda yanmaya ve ışığa karşı geçici duyarlılığa neden olabilir. Kimileri, kimyasal güneş koruyucularının da körlüğe neden olabileceğini iddia ediyor. Güneş kremi göze girerse, iyice soğuk ve temiz su ile yıkayın veya doktorunuza görünün.

4. Meme Kanseri Riskini Artırır:

Güneş kremi meme kanseri hücreleri üzerinde östrojenik etkilere neden olabilen bileşenler içerir. Bazı güneş kremi, kan östrojen seviyeleri üzerinde etkili olabilir. Cildiniz anında kimyasalları emme eğilimi gösterdiği için, çocuklarınıza kimyasal içerikli güneş kremlerini  kullanmaktan kaçının.

5. Tüylü Bölgelerde Ağrı:

Aralarından seçim yapmak için kafa karıştırıcı olabilecek güneş kremi çeşitleri vardır. Ayrıca jeller, losyonlar, spreyler, merhemler, kremler ve balmumu çubukları gibi birçok formda bulunurlar. Güneş kremi türünü seçmek kişisel tercihinizdir. Jeller, saç derisi veya erkek göğüs gibi kıllı bölgeler için en iyisidir. Bazı güneş kremi cildin sıkılıp kurumasına ve kıllı bölgelerde ağrıya neden olabilir.

6. Saç Kökünde Alerji:

Güneşten koruyucular ciltte engebeli kırmızı kızarıklıklara neden olan lekelere neden olabilir. Bazen bunlar saç köklerinin etrafında dolu kabarcıklara dönüşür.

Güneş Kreminin Yol Açtığı  Yan Etkileri Önlemek İçin İpuçları :

Kızarıklık veya tahrişe neden olması halinde güneş kremini hemen yıkayın ve güneş kremi kullanmayı bırakın.
Doktorunuzla konuşun veya yeni güneş kremi kullanmayla ilgili eczacının tavsiyesine başvurun.
Uzun süre dışarıdaysanız, her 2 saatte bir güneş kremi uygulayın.
Güneş kremi dudak balsamı formunu kullanıyorsanız, sadece dudak alanına uygulayın.
Çocuklarınız için güneş kremini çok akıllıca seçin .
6 aydan önce küçük çocuklarda güneş kremini kullanmaktan kaçının.
Yağlı cilde sahipseniz yağsız ve komedogenik olmayan güneş kremi  seçin.
Yukarıda belirtildiği gibi güneşten korunmak için aldığımız güneş kreminin birçok yan etkisi vardır. Bu gibi sorunlardan kurtulmanın en iyi yolu, kimyasal olmayan doğal ürünleri kullanmaktır. Allerjik reaksiyonları veya östrojenik etkileri uzak tutmak için titanyum oksit veya çinko oksit esaslı güneş kremleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kısa Dalgalı Saç Modeli Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde dalgalı kısa saç, dalgalı kısa saç modelleri ve kısa saç hakkında bilgiler verilmektedir.
Güneş Kreminin Yan Etkileri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Makyaj Trendleri
İlginizi Çekebilir !

Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.