Güzelkız.com

Gümüşhane’den Ne Alınır?


Gümüşhane’den Ne Alınır?


Geçmiş tarihimizde kış mevsimlerinde insanlar enerji gereksinimlerini karşılayabilmesi açısından sıklıkla pestil ve kömeleri tercih ederdi. Yüksek besin değeri taşıyan pestil ve köme içerisinde bulunan besin değerleri nedeniyle zengin gıda maddeleri içerisinde yer almaktadır. Ana maddesi dut olan ve dutun belirli işlevlerden geçmesi sonrasında fındık ya da ceviz eklenerek kurutulmasından sonra elde edilebilmektedir. Mevsimlere göre taze ya da kurutulmuş olan dutlar belirli maddeler karıştırılarak pestil ve kömenin oluşmasına imkan sağlamaktadır. Bu ürünlerin imalatı  haziran ve ağustos ayları arasında devam etmektedir. Güzel illerimiz arasında yer alan tarih kokan Gümüşhane’ye ziyarete gelenler Gümüşhane’den alınacak hediyeler içerisinde pestil ve kömeyi tercih edebilirler. Üretim ise eski tarihlerimize göre steril atmosferlerde makinelerle gerçekleşmektedir.

Gümüşhane ziyaretinde önce gezilip doya doya vakit geçirilirken bunun dışında mutlaka en özel hediyeler sevilenlere alınmaktadır. Bu durumda sadece yapılması gereken Gümüşhane’den alınacak hediyeler arasında yer alan pestil ve kömeyi araştırmaktır.

  1. Bazı bölgelerde sucuk ismi verilen ve fındığın ipe dizilerek bal, dut ve fındık harmanlanarak kaplanmaktadır. Fındıklı Köme 3 gün içerisinde elde edilebilirken her gün kalınlaştırılması gerekmektedir.
  2.  Cevizli Köme herhangi bir kimyasal madde içermediği gibi doğal olarak kurutulmalıdır.
  3. Yöresel dut pestil sarması imal edilip uygun fiyatlarda satılmaktadır. Pestil sarması kan yapıcı maddeyi taşırken aynı zamanda dutun doğal şekeriyle olmaktadır.
  4. Yüksek enerji maddeleri içeren besin kaynağı olan dut pestil, kömeye ve karışık pestile dönüşmesi üzerine aranan ve sıklıkla tüketilen gıdalar arasında yer almaktadır. Ürünlerin karışımlarından oluşan köme kan yapıcı özelliği ile liderliğe girmektedir.
  5. Sultan ballısı Kalp, sinir ve kas hücrelerini çalıştırırken enerjiyi arttırarak performansı daha da yüksek seviyelere çıkarmaktadır.

Pestil ve köme alışkanlığı bulunan ve Gümüşhane’ye gitme imkanı olmayan kişiler sitemiz içerisinde rahatlıkla alışverişlerini gerçekleştirilebilmektedir. Kaliteli ürünlerin adresi olan sitemizde tamamen organik ve steril atmosferlerde oluşturulan pestil ve kömeye sahip olunabilmektedir. Bu sayede almayı unutulan Gümüşhane’den alınacak hediyeler kısa zamanda sitemiz içerisinde temin edilebilmektedir. Uygun fiyatlarda ve kaliteli ürünlerimize sadece bit tuş kadar uzaklıktasınız.

Gümüşhane’de Gezilecek Yerler

Dar ve derin vadinin güzelliklerine eşlik eden Tomara şelalesi kış aylarında oldukça fazla suyu bünyesinde barındırırken yaz ayları çok az azalsa da hiçbir zaman su kesilmemektedir. Şiran ilçesine bağlı olan Seydibaba köyü içerisinde yer alan Tomara şelalesi 25 km uzaklıktadır. Şelale ve çevresinin flora oluşturduğu uyumlu peyzaj görmeye değer doğa harikaları arasında yer almaktadır. Şelalenin çevresi dik yamaçlardan oluşmasına rağmen köylüler piknik alanı olarak da kullanmaktadır. Eski dönemlerde yollar her ne kadar kötü olsa da şimdilerde ise yollar yollar düzeltilmiş ve etrafına tesisler yaptırılmıştır. O nedenle şelale görülmek istendiğinde ve orada konaklamak isteyen kişiler rahatlıkla kalabilmektedir.

Şelalenin kaynağı olan tesislerin girişinde kesme taşlı yürüyüş yolundan yaklaşık olarak 10 dakika yüründükten sonra ulaşılabilmektedir. Şelale giriş ücreti bulunmaması beraberinde sadece otoparkı ücretlidir. Şelale girişinde kişiye özel 49 seneliğine kiralanan ve gelen ziyaretçilere özel taze alabalık hizmeti sunan tesis bulunmaktadır. Aynı zamanda 2009 senesinde düzenlenen Şiran Tomara şelalesi kültür ve turizm festivali düzenlenmektedir. Şenliklerde ise halk oyunları, bisiklet yarışmaları, konser, eğlence, müzik, bayraktepe yürüyüşü ve kros gibi faaliyetler yer almaktadır. Şelale Şiran ilçesinde yer alması beraberinde Seydibaba köyüne 2 km uzaklıktadır. Şelalenin ise genişliği 15 m yükseklikte olup 25 metre olmaktadır. İlçenin 14 km güney batıda olup köye 2 km mesafede yer alan şelaleye kalkan araçlar ile gidilebilmektedir.

Şelale suyu çok soğuk olurken gürgen, meşe, fındık ağaçları gibi bitkilerle çevrili olup harika bir manzaraya yer vermektedir. Meyve bahçeleri ve sebzelerle çevrili olan Seydibaba  köyü el değmemiş doğa manzarası sayesinde kamp alanı olmaktadır. Doğa canlıları ve sadelik ile eğlenceli bir alan oluşturmaktadır.  Şelale yüksek su seviyesi sayesinde rafting sevenlerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Şelaleye erişen aynı zamanda su çıkışını da incelemiş olmaktadır. Dere yatağı ise şelalenin bulunduğu yer olmaktadır. Yükseklikler farklı yerlerden gelen sular sebebiyle eşsiz bir manzarayı ortaya sunmaktadır. Bu bölgede yer alan binalar kalenin çevresine inşa edilmiş yolları da iyileştirilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Penis Vajinada Ne Kadar Girer? başlıklı makalemizde kadınlarda penisin önemi, olması gereken penis boyu ve Penis Vajinada Ne Kadar Girer hakkında bilgiler verilmektedir.Gümüşhane’den Ne Alınır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.