Güzelkız.com

GÜÇLÜ VE SAĞLIKLI TIRNAKLAR İÇİN İPUÇLARI


GÜÇLÜ VE SAĞLIKLI TIRNAKLAR İÇİN İPUÇLARI

     Tırnak bakımı oldukça önemlidir. Çoğu kişi tırnaklarının hem güçlü ve sağlıklı hem de güzel gözükmesini ister. Tırnakların sağlıklı olmasını sağlamak için aynı zamanda ellerin de yeteri bakımı görmesi gerekir. Zahmetli ve zor gibi gözükse de aslında basit ipuçları ile bakımlı tırnaklara ulaşmak mümkün.


   
    Sağlık açısından en önemli nokta her konuda olduğu gibi beslenmeden geçiyor. Tırnakların sağlığı için de beslenmenin büyük rolü var.
    Güçsüz tırnakların sebebi genel olarak vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Demir, kalsiyum, magnezyum gibi eksikliklerde kırılmaya başlarlar. En baş sebep de Biotin (B vitamini) eksikliğidir.
    Normalde tırnak yapısında bulunan keratin proteini tırnağı güçlü kılar. Ama bahsedilen eksikliklerden dolayı zamanla gücünü yitirebilir.
  

Beslenme ve Tırnak İlişkisi


 Tavuk: Tırnakların kırılmaması için vücudun bol miktarda proteine ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç protein açısından zengin tavuktan karşılanabilir.


Yumurta: Tırnakların yapısında bulunan ve dayanıklılığını sağlayan keratin proteini üretiminde biyotin vitamini önemli rol oynar. Yumurtanın içerisinde de biyotin bulunmaktadır. Aynı zamanda protein açısından da zengindir.


Bezelye: Ne kadar küçük gibi görünse de protein içerdiği için tırnakların güçlenmesinde etkilidir. C vitamini açısından da oldukça zengin bir besindir.


Ceviz: Tırnakların incelerek kırılmasını önleyen yağ asitleri içerir.


Hindistan Cevizi Yağı: Tırnakların sağlığına kavuşmasını sağlayan hindistan cevizi yağını tırnaklara sürerek kullanabilmenizin yanı sıra sos olarak da kullanabilirsiniz. İçeriğinde A, D, E, K vitaminlerini içerir.


Deniz Mahsulleri: Haftada 1-2 kez tüketilmesi önerilen balığın içerisindeki B12 vitamini ve Omega 3 yağ asidi tırnaklara çok iyi gelmektedir.


Badem: E vitamininin doğal olarak çıkarıldığı badem, düzenli tüketildiğinde tırnağı içten güçlendirir ve sağlıklı uzamasını sağlar.


Süt ve Süt Ürünleri: Önemli bir protein olan kalsiyum bakımından oldukça zengin süt ve süt ürünleri, tırnak sağlığı ve güçlenmesinde de rol oynar. Tırnaklar üzerinde çizgi şeklinde oluşan beyazlıklar kalsiyum eksikliğinden kaynaklanır.


Dolmalık Biber: Güçlü antioksidan özelliğine sahip C vitamini içeren dolmalık biber de tüketilirse tırnak sağlığı açısından etkili olur.

YAPILMASI GEREKEN BAKIMLA


Ellerinizi ve tırnaklarınızı temiz tutun. Sık sık yıkayarak tırnak kenarlarının temiz olmasını sağlayın. Eli kurutacak sabunlar yerine, zeytinyağlı veya nemlendirici özellikli sabunları tercih edin. Ellerinizi yıkadıktan sonra mutlaka kurulayın. Tırnak içlerinin kuru olması enfeksiyon ve bakteri oluşumunu en aza düşürür.

Oje Çıkarıcı Seçimi Doğru Yapılmalı

Kullanılan asetonlar tırnak yapısının bozulmasına ve içeriğinden kaynaklı sağlıksızlaşmasına neden olmaktadır. Asetonsuz oje çıkarıcılar veya E vitamini içeren oje çıkarıcılar kullanılırsa tırnak için daha sağlıklı olacaktır. Çıkarırken belki biraz zorlanılsa da,bir süre sonra alışılacaktır.


Tırnakların Düzenli Kesilmesi Gerekir

Uzun tırnak seviyor olabilirsiniz fakat uzun tırnak demek hem hijyen açısından hem de tırnak sağlığı açısından çok da iyi değildir. Tırnak uzamaya başladıkça incelir ve kırılmaya başlayabilir. Bu yüzden iki haftada tırnakların kesilmesi kırılmasını önler ve güçlü olmasını sağlar.


Tırnaklarınızı Törpülemeye Üşenmeyin 

Tırnakların gücünü kazanması, kırılmaların azalması için tırnakları kesmek kadar törpülemek de çok önemli. Önceden metal törpüler bu işlem için daha çok tercih ediliyordu. Ama metal törpüler yeteri kadar hijyenik değil. Ayrıca tırnakların kırılmasını önlemek yerine daha çok zarar verebiliyor.


Kağıt tırnak törpüleri de mevcut. Bir ucu tırnak uçlarını törpülüyor. Bir ucu da tırnak üzerindeki pürüzleri törpülemek için kullanılıyor. Tırnak üzerine uygularken sert uygularsanız yine tırnak yapısını bozarak kırılmasına neden olursunuz.


Son olarak diğerlerine göre temizlenmesi daha kolay ve hijyenik olan cam törpüler de var. Tırnak uçlarını kağıt ve metal törpüye nazaran daha güzel şekillendirir. Aynı zamanda belli bir zaman sonra tırnakların kırılmalarını önler.


Doğru Oje Seçimi Yapın ve Ojeyi Doğru Uygulayın

Çoğu kişi tırnakların güzel gözükmesi için oje sürmeyi tercih eder. Doğru oje seçimi yapmak ilk basamak. Bizler ilk başta rengine aldanıp başka hiçbir şeye bakmadan almayı tercih ediyoruz. Ama rengi kadar içeriği de önemli. Formaldehit gibi güçlü kimyasallar tırnağın zarar görmesine neden olur.


Kullanılan ojenin ne kadar zamandır kullanıldığına da dikkat edilmeli. Çok uzun süre geçmiş ise kullanılmaması önerilir. Aynı zamanda bitmeye yakın olan ojelerin asetonla karıştırılarak sulandırılması da tırnaklara zarar verir.


Ojeyi sürmeden önce mutlaka astar kullanılmalı. Bu şeffaf oje veya tırnak koruyucu olabilir. Tırnakları dinlendirmeden üst üste canlı renkler kullanmaktan da kaçının. Ara sıra sadece şeffaf oje sürerek tırnaklarınızın dinlenmesine izin verir.


DOĞAL ÇÖZÜMLERDEN OLUŞAN ÖNERİLER


Çay Ağacı Yağı:

 • Tırnakların sağlıksız görünümünün altında enfeksiyon yapan tırnak mantarı hastalığı yatabilir. Bu da tırnağın kötü görünmesini sağlar.
 • Çay ağacı yağı antiseptik özellikleri ile mantar tedavisinde kullanılabilir. Tabi doktora danışıp kullanmakta fayda var. Aktarlardan temin edilebilir. İçeriğinin tamamen doğal olduğuna dikkat edilmelidir.
 • Öncelikle ölü tırnağı etinize zarar vermeyecek şekilde tırnak makası yardımı ile kesip mantar olan kısmı törpüleyin. Duru su ile törpülediğiniz tırnağı yıkayın. Nemini kaybetmeden bir pamuğa damlattığınız çay ağacı yağını tırnağınıza sürün. Kurumasını bekleyin. Bu işlemi günde 2 kez tekrarlarsanız daha faydalı olur. Her hafta tırnaklarınızı törpülemeye de devam edin.

  Zeytinyağı:
 • Sararmış tırnakların görünüş olarak pek hoş olmadığını çoğu kişi bilir. İşte zeytinyağı hem buna çare oluyor hem de gücünü kaybetmiş tırnakların beslenmesini sağlıyor.
 • Bir kabın içine ılıklaştırdığınız zeytinyağını koyun. Tırnaklarınızı 15-30 dk süre kabın içinde bekletin. Zeytinyağı tırnak içlerine de etki ederek beslenmesini sağlayacaktır.
 • Düzenli şekilde uyguladığınızda faydasını göreceksiniz. Zeytinyağının içine 1 yemek kaşığı limon suyu da ekleyebilirsiniz.


Elma Sirkesi:

 • Faydaları saymakla bitmeyen elma sirkesi tırnak mantarını iyileştirip neden olduğu ağrı ve sızı ortadan kaldırır. Aynı zamanda kırılmaya meyilli tırnakları zamanla güçlendirerek sağlıklı uzamasını sağlar.
 • Eşit miktarda (1 çay bardağı) sirke ve su karıştırılır. 20 dk kadar eller bu karışımın içerisinde bekletilir. Temiz bir havlu ile kurulanır. Daha sonra 20 dk süre kadar karbonat ve su karışımında da bekletilip beyazlatılması sağlanabilir.


Avokado Yağı:

 • Başta A, C, E vitamini olmak üzere içeriğinde başka vitaminler de bulunduran avokado yağı oldukça besleyicidir. Manikürden sonra tırnak kenarlarını nemlendirmek için kullanılabilir.
 • Direk tırnağın üstüne günde birkaç kez olmak üzere sürülebilir. Tırnak katmanının kalınlaşmasını ve hızla uzamasını sağlar.


Yumurta Sarısı ve Bal:

 • Tırnak kırılmasını önlemek için 1 tane yumurta sarısı ve bir kaşık balı karıştırıp tırnaklarınıza uygulayın. Karışımı biraz daha yumuşatmak için yarım çay bardağı kadar zeytinyağı da ekleyebilirsiniz.


E Vitamini Yağı:

 • Yiyecek yoluyla da alabileceğiniz E vitaminini yağ olarak da tırnak bakımınız için kullanabilirsiniz. Başta bademden elde edilen yağ, avokado, zeytin vb ürünlerden de elde ediliyor.
 • Gece yatmadan önce bir ampul E vitamini yağını kırarak ellerinize ve tırnaklarınıza masaj yaparak yedirin. Ellerinizin gerekli neme ulaşmasını sağlar. Tırnaklarınızın da güçlenerek kırılmasını önler.
 • Aktarlardan, eczanelerden temin edebilirsiniz. Aynı zamanda içeriğinde E vitamini olan oje çıkarıcı ürünler de mevcut. Tercihlerinizi onlardan yana kullanabilirsiniz.


Deniz Tuzu:

 • Tırnak bakımında tercih edilmesinin birkaç sebebi vardır. Güçlendirir, parlatır ve ayı zamanda yumuşamasını sağlar. Bir hafta boyunca devam edilmesi gerekir.
 • Bir kabın yarısına kadar ılık su koyun. Bir yemek kaşığı deniz tuzu koyup karıştırın. 20-30 dk kadar tırnaklarınızı bu karışımın içerisinde beklettikten sonra yavaşça kurulayın. Nemlendirici ile tırnaklarınızı nemlendirin.
 • Kurumasını bekleyin. Bu işlemi günde 2 kez tekrarlarsanız daha faydalı olur. Her hafta tırnaklarınızı törpülemeye de devam edin.

Bir önceki yazımız olan 2020 Yılbaşı Hediye Önerileri başlıklı makalemizde 2020 Yılbaşı Hediye Önerileri, özel tasarım yeni yıl hediyeleri ve yılbaşı hediye fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.GÜÇLÜ VE SAĞLIKLI TIRNAKLAR İÇİN İPUÇLARI Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.