Güzelkız.com

Göz Çevresini Gençleştirmek İçin Tavsiye Edilenler


Göz Çevresini Gençleştirmek İçin Tavsiye Edilenler

Göz Çevresini Gençleştirmek İçin Tavsiye Edilen Şeyler Nelerdir?

Göz ruh ve duygularımızın yansıdığı, bir pencere olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişinin yorgun, üzgün veyahut da mutlu olmasının vücuttaki yansımasını göz ifadesinden anlamamız mümkündür. Tabi ne yazık ki yaşlanmamız dolayısıyla gözlerimizdeki yaşlanmalar da bu hususta oldukça olumsuz etkilenmekte ve duygu yansıması bakınca kolay görülmemektedir.

Yaşlanmamızın İlk İzlerini Göz Çevresinde Görmemizin Nedenleri?

Gözümüz çevresindeki deri yapısı zamanın ve yorgunluğun izlerini hemen göstermektedir. Göz çevresinde bulunan deri vücutta bulunan diğer bölgelerden daha ince ve daha narin olaraktan karşımıza çıkmaktadır. Deri kalınlığı bu kısımda 0.2 mm olaraktan bilinmektedir. Göz çevresinde devamlı olarak kırışma , göz açma kapama, gözleri sıkça yumma, kaş çatma gibi süreklilik halinde tekrarlamalar yapan mekanik hareketlere maruz kalmaktadır. Genç iken cildimiz taze, kolajen ve elastik dokusu itibariyle elastik bir yüzey olaraktan hemen kendini toplayaraktan, kendini yenilemektedir. Kişi yaşlandıkça kolajen ve elastik çabuk üretilmemektedir ve göz çevresi dahilinde elastikiyet kaybı yaşanmaktadır. Devamlı olarak yaptığımız göz çevresi hareketleri de zaman içerisinde etkisini göstererekten ince çizgiler, kırışıklıklar, sarkma veyahut da kaz ayağı adıyla belirtilen cilt sorunları olaraktan karşımıza çıkmaktadır. Cildimizin elastikiyetinde azalmaya uğraması, kaybetmesi gözlerimde yorgunluk ve zamanından erken yaşlanmış halde göstermektedir.

Göz Çevresindeki Genç Görünümü Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

  • Güneş gözlüğü takın. Güneşten bizi etkileyecek şekilde hassas olan UVA ve UVB ışınları bu kapsamda cildimizi yaşlandırmaktadır. Tabi bu konuda bilinçlenmiş olmamız dahilinde artık hepimiz biliyoruz ki güneş dostumuz olmaktan çıkmıştır. Üstelik güneşli havalarda gözlerimizi daha fazla kısacağımız için göz kısma ve kaş çatmamız dahilinde kırışıklık ve kaz ayaklarının oluşumu oldukça hızlanmaktadır. Güneş ve dahilinde tekrarlayan bu hareketler cildimizde bulunan elastiğe zarar vermektedir. Sizlerde hassas göz çevresi derinizi güneşten korumak adına UVA ve UVB ışınlarını bloklama özelliği bulunan güneş gözlüklerinizi kullanın. Kullanacağınız güneş gözlüğünüzün göz çevrenizi tamamıyla çevrelemesine, göz altında kaş kemiğine kadarki bölüme göz çevrenizi kapamasına dikkat ediniz. Ayrıca mutlaka güneş kreminizi yıl boyunca kullanınız.

  • Cildinize Kolajen desteği verin. Kolajen göz çevrenizin sağlıklı ve genç görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Kişi yaşlandıkça cildinde kolajen üretimindeki yavaşlama cilt canlılığı ve cilt sıklığınızda azalmalara kırışıklıklara sebep olmaktadır. Derilerinde bulunan kolajen dokusunu desteklemek adına ve koruma adına öncelik olarak iyi bir güneş koruyucu krem kullanmalısınız. Göz kremlerinizde kolajen destekleyecek yani C vitamini, B3 vitamini içeren antioksidanların ve yaşlanmalara karşıt olaraktan aktif içeriklerin olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Cildinizi nemlendiriniz. Cildinizi içten ve dıştan nemlendiriniz. Bol su içerekten vücudunuzun su dengesini koruyaraktan ve dahilinde cildinizi içeriden destekleyiniz. Sahip olduğunuz göz kreminde su tutma özelliği bulunan hyaluronik asit gibi nemlendirici ajanların ve dahilinde bitki kökenli nemlendiricilerin, sizin cildinize uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Suna Dumankaya’dan Yüz Güzelliği İçin Kürler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.




Göz Çevresini Gençleştirmek İçin Tavsiye Edilenler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Makyaj Trendleri
İlginizi Çekebilir !

Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.