Güzelkız.com

GDO’lu domates ile organik olanı ayırt etme


GDO’lu domates ile organik olanı ayırt etme

Organik Domatesler ile GDO’lu Olanları Bu İki Basit Adımda Nasıl Farklılaştıklarını Öğrenin

GDO’lu domates nasıl anlaşılır?  Belkide bilmeden anlamadan GDO’lu domates yiyoruz. Bugün sağlığımızı tehdit  eden GDO’lu domatesi ayırt etmenin yollarını paylaşacağız.

Meyve ve sebzelerin büyük kısmında sağlığı tehlikeye sokan zararlı maddeler var. Özellikle domates sofralarımızın vazgeçilmez ürünü, ve organik olup olmadığını nasıl anlayacağımızı bilirsek önlem almış oluruz. Hangi domates organik hangisinin genetiği değiştirilmiş domates olduğunu anlama yöntemini açıklayacağız.

GDO’lu besinlerin amacı sıcağa, zararlı böceklere karşı dayanıklı olmasını sağlamak,uzun  raf ömrünün olmasını sağlamaktır. Ama bu şekilde insan sağlığına bir katkısı olmadığı gibi zararları da çok oluyor. Her şeyin doğal olanını yemeli sağlığımızı tehlikeye atmamalıyız.

Bu ürünlerin hangisinin GDO’lu olduğunu anlamanın en kolay yolu ise, üreticilerin her sebze ve meyveye 5 haneli bir kod vermesidir, siz de markette pazarda etiketlerine bakarak kolayca bunu anlayabilirsibiz.

GDO lu domates ile organik olanı ayırt etme1

GDO’lu domates nasıl anlaşılır

Organik olan ve doğal yollarla yetiştirilmiş, sağlıklı olan ürünlerde bu beş basamaklı kodun en başında 9 olur ve diğer numaralar ürüne göre değişir. Sizin için en önemli ayrıntı  aşında 9 olması.

Genetiği Oynanmış, değiştirilmiş olan sebze ve meyvelerde ise başında 8 rakamı bulunur. Amerika’da 100 e yakın ürüne devlet izin vermiş ve genetiği değiştirilmiş ürünler piyasaya sürülmüştür.

Bir çok Avrupa ülkesinde ise GDO’lu ürünleri kesin ve katı kurallar ile yasaklanmıştır. Çok büyük ceza ve yaptırımı bulunuyor.

Örnek verecek olursak GDO girişinin yasak olduğu ülkeler: Avusturya, Fransa, Almaya, Yunanistan, Macaristan ve Luxemburg. Başka ülkelerde de yasak bulunuyor fakat bu saydığımız ülkelerde %100 yasak vardır, diğer ülkelerde bu oran değişmektedir.

Lütfen siz de çocuklarınız ve kendi sağlığınız için GDO’lu ürünleri kullanmayın ve barkodun başında 9 olan ürünleri satın alın. .

Bir önceki yazımız olan Çatlak ayaklar için karbonatlı süt tedavisi başlıklı makalemizde ayak bakımı, ayak çatlakları için doğal tedavi ve ayak çatlakları nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.
GDO’lu domates ile organik olanı ayırt etme Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Makyaj Trendleri
İlginizi Çekebilir !

Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.