Güzelkız.com

Evlilik Hazırlıkları İçin Liste


Evlilik Hazırlıkları İçin Liste

Evlilik hazırlıklarına başlamadan önce ilk olarak evlilik planı yaptığınızı ailenize bildirmeniz gerekecek. Ailelerin bir araya gelmeleri ve tanışmalarından sonra evlilik için hazırlık yapmaya başlayabilirsiniz. İhtiyaç listenizin en başında gelinliğiniz gelmektedir. Gelinlik modeline düğünden en az 3 ay önce karar vermelisiniz. Yeni baştan bir gelinlik diktiyorsanız bunun için 6 ay gibi bir süre size yetecektir. Evlilik için hazırlık yapmaya başlamadan önce evinize alacağınız eşyaları liste olarak bir yere kaydedin. Bunlar mutfak eşyaları, dekorasyon öğeleri, perdeler, tüller, halılar, oturma grupları ve daha pek çok eşyayı atlamadan bu liste içine dahil edin. Evlilik için hazırlık listesi yaparken ev eşyalarının yanında kendiniz için kullanacağınız takı modellerine de karar verin. Düğün için takılar takılmadan önce boynunuza şık bir inci kolye takarak daha zarif görünebilirsiniz. İnci kolyenizi düğünden aylar önce hazır hale getirin. Evlenmeden önce kına gecesi için kullanacağınız kına paketlerine, çerez sepetlerine karar vermelisiniz. Bunları aylar öncesinden hazır hale getirirseniz işiniz daha da kolaylaşacaktır.

Evlenmeden aylar önce davetiye seçiminizi yapmalısınız. Düğünün konseptine uygun olarak davetiye tercih ederseniz; düğünle çrtüşecektir. Davetiye seçimine karar verdiyseniz; bu en güzel gün için giyeceğiniz ayakkabıları seçebilirsiniz. Ayakkabı seçiminden sonra; gelin buketi, iç çamaşırı ve eğer yapacaksanız gelin hamamı gibi detayları bir kere daha gözden geçirin. Evlilik hazırlıkları için liste yaparken düğünde yapacağınız dansı da bu liste içine ekleyin. Özel bir dans düğününüzü eşsiz kılacaktır.

Damat Ayakkabısı Modelleri Seçimi

Damat ayakkabıları gündelik giyilen ayakkabı türlerinden seçilmez. Damat ayakkabıları daha çok rugan ve deri olan ayakkabı türlerinden meydana gelir. Bu ayakkabılarda kimi zaman ince bağcıklar kullanılırken; kimi zaman yandan lastik detayı ile ayakkabılar şık bir şekilde tasarlanır. Damat ayakkabı tasarımları arasında en sık giyilen ayakkabı tür; deri ve burun kısmı hafif şekilde sivri olan ayakkabılardır. Damatlıkla beraber oldukça şık görünen bu ayakkabılarda aynı zamanda ince bağcıklarda yer alır. Bağcıklarının bile zarif olduğu bu damat ayakkabıları kimi zaman damatlık rengine göre de değişebilir. Bazı damat ayakkabıları damatlık rengine göre lacivert yada beyaz olabilir. Damatların düğünlerinde özenle seçtikleri ayakkabılar genellikle siyahtır. Parlak olmayan ve mat görünümlü bir ayakkabı istiyorsanız; deri ayakkabılar sizin için ideal. Siyah renginden seçeceğiniz mat görünümlü deri bir ayakkabı tercih ederek de şık görünebilirsiniz. Ayakkabınızın damatlığın önüne geçmesini istemiyorsanız; ayakkabılarınız mutlaka mat görünümlü olmalıdır.

Damat ayakkabısı seçerken şıklığı kadar rahatlığı da önemlidir. Taraklı ayak yapısına sahip olan erkekler damatlık seçiminde mutlaka ön kısmı biraz daha geniş olan ayakkabı türlerini seçmelidir. En güzel damat ayakkabı modellerini seçerken ayak yapınızı da göz önüne alarak ayakkabı tercihi yapmalısınız. Bunun yanında seçeceğiniz ayakkabı damatlığınızla uyumlu olan bir renk tonu içermelidir. Siyah bir damatlık altına kahverengi bir ayakkabı seçimi kesinlikle yanlış bir tercih olacaktır.

Düğün Davetiyeleri Ne Zaman Gönderilmeli

Düğün davetiyeleri muhakkak ki düğünden önce gönderilerek davetlilerin kendilerini o tarihe kadar hazırlamaları sağlanmalıdır. Düğün davetiyesi bir nevi randevu almak gibi bir uygulamadır. İşi olan konuklar işlerini bir an evvel düzenleyerek düğüne o tarihte katılmak için zaman kazanırlar. Düğün davetiyelerinin erken dağıtılması bu nedenle oldukça önemlidir. Düğün davetiyeleri dağıtımı 6 hafta önce yapılırsa sizin için daha iyi olacaktır. Konuklarınız kendini bu tarihe göre ayarlayacak ve düğününüze geleceklerdir. Strese girmek istemiyorsanız; davetiyelerinizi mutlaka 6 hafta önce dağıtmalısınız. Bu süreyi geciktirirseniz; strese girerek daha fazla panik yaparsınız. Bu nedenle zamanında bir davet yapmak istiyorsanız bu süreyi 6 haftadan daha kısa tutmamalısınız. Davetiyeleri dağıtırken mutlaka elden vermeniz daha verimli olacaktır. Günümüzde davetiyeler artık e-posta yolu ile yapılmaya başlandı. Düğün davetiyeleri e-posta yolu ile gönderildiğinde mailler arasında kaybolabilir. Bu nedenle elden vermek her zaman daha iyidir. Davetiyenin evde kaybolma ihtimali daha azdır.

Düğün davetiyelerinizi göndermeden önce kendinize bir liste yaparak kimlere davetiye göndereceğinizi hazırlayın. Bu planla davetiyelerinizi daha sağlıklı bir şekilde hazırlamış olursunuz. Davetiyelerin dağıtım süreci de daha kısalmış olur. Düğün davetiyelerinin gönderimi küçük bir yerde yaşıyorsanız 5 hafta gibi bir süreyle de kısıtlı olabilir. Kendinizi daha rahat hissetmek istiyorsanız 6 hafta gibi bir süreyle de dağıtabilirsiniz.

Düğün Mekanı Seçimi Ne Zaman Olmalıdır

Düğünden aylar önce düğün yapılacak yere karar vermeniz en doğru seçim olacaktır. Birkaç ay önce değil yaklaşık olarak 6-7 ay önce düğün yapılacak mekana karar verilmesi düğünün iyi geçmesi bakımından oldukça önemlidir. Hatta bu süreyi bir seneye kadar yayarak düğününüzü daha iyi şartlar altında geçirebilirsiniz. Düğün mekanı seçiminin bu kadar erken yapılmasının sebeplerinden biride; büyük şehirlerde mekanların çok çabuk rezerve edilmesidir. Bunun için önleminizi önceden alarak mekana karar vermelisiniz. Düğün mekanı seçimine karar vermeniz mevsimle de ilgilidir. Kış mevsimi düğünü için düğün mekanına biraz daha geç karar verebilirsiniz. Kış mevsiminde yapılan düğün sayısı daha azdır. Düğününüzü yoğun olmayan aylarda yaparsanız daha uygun fiyatlı mekanlar seçebilirsiniz. Nisan ile ekim ayları en az düğün yapılan aylar olarak belirlenmiştir.

Düğün mekanları özellikle de kır düğünü gibi organizasyonlardan oluşacaksa bir otelin bahçesinde gerçekleşebilir. Bunun için mutlaka bir sene öncesinden yer seçimi yapmanız gerekmektedir. Kır düğünlerine olan ilgi arttığı için insanlar genellikle açık mekanları tercih ediyor. Doğa ile iç içe geçirilen düğünler insanların akıllarında kalan düğün organizasyonları yapmalarını sağlıyor. Kış mevsiminde düğün yapacaksanız bunun için en fazla 6 ay önceden rezerve yaptırmanız gerekmektedir. Bir sene önceden rezervasyon yaptırırsanız ödeyeceğiniz ücret oldukça makul olacaktır.

Kına Gecesi Mekanları

Kına gecesinin yapılacağı yere iyi karar vermeniz gerekmektedir. Kına gecesi konseptinize karar verdiyseniz bu konsepte uygun bir yer kiralamaya özen göstermelisiniz. Özellikle de nostaljik bir kına gecesi düşünüyorsanız; bir külliye bile kına geceniz için uygun bir mekan seçimi olabilir. Kına gecesi yapılacak yerin çok büyük olmamasına özen gösterin. Kadınların samimi bir şekilde eğlenmeleri için yer çok büyük olmamalıdır. Daha samimi ve küçük mekanların yanı sıra davetlilerin oturacağı yerlerde birbirine yakın olmalıdır. Kına gecenizi evinizde yapmayı düşünmüyorsanız küçük bir mekan tutarak işe başlayabilirsiniz. En güzel kına gecesi mekanları içinde; restore edilmiş eski binalar gelmektedir. Günümüzde bu binalar cafe veya toplantı mekanları olarak kullanılır. Burada yere büyük bir sofra kurdurabilir ve üzerinde birbirinden nefis yiyecekler sergileyebilirsiniz. Bu evlerde yer alan sedirlerin üzerinde konuklarınızın bir araya gelerek kaynaşması daha kolay olacaktır. Kına gecesi için havalar güzelse açık bir mekan bile tutabilirsiniz. Özellikle de düğün için kır düğünü tercih edecekler açık hava ve doğayla bir arada olan kına geceleri konsepti de tercih edilebilir.

Kına gecesi mekanları içinde sıklıkla kullanılan oteller daha farklı ve modern bir kına gecesi tasarlayanlar için uygundur. Bu mekanlarda arkadaşlarınızla ve dostlarınızla doyasıya eğlenebilir, üstelik kış mevisimi için kına gecenizi sıcak bir ortamda kutlayabilirsiniz. Popüler kına gecesi mekanları içinde yer alan otellerde yaz konsepti için havuz başını da tercih edebilirsiniz.

Nikah Yüzüğü Modelleri

Çiftlerin arasındaki bağlılığı ifade eden nikah yüzükleri kimi zaman isteğe göre gösterişli kimi zamansa daha sade tasarımlardan seçilir. Nikah yüzüğü genel olarak erkek ve kadının ortak zevkine göre seçilmektedir. Çok gösterişli olan nikah yüzükleri erkeklere uymayacağı için nikah yüzükleri genel olarak sade seçilir. Aradaki bağlılığı simgelediği için çok gösterişli olmasına gerek yok kanısındayız. En güzel nikah yüzüğü tasarımları içinde;sarı ve beyaz altının birlikte yer aldığı iki renkli nikah yüzükleri en çok satılan yüzükler içinde yer almaktadır. Üzerinde çizgili detaylar barındıran bu yüzükler oldukça şık ve sadedir. Hem erkeklere hemde kadınlara uygun olan bu nikah yüzüklerinin yanı sıra sadece beyaz altından meydana gelen nikah yüzükleri de bulunmaktadır. Bu yüzüklerin üzerinde kendiliğinden hafif simli olan ayrıntılar uyarlanmıştır. Bazı yüzüklerde şekiller çizgi halindeyken, bazılarında ise sarmal halde bulunan tam tur şekilli yüzükler bulunmaktadır. Bu yüzüklerde erkeklere ve kadınlara uyum sağlayan ve zevklerini ortak bir potada birleştiren yüzük çeşitlerindendir.

Nikah yüzüğü modellerinde sadece gold renginden meydana gelen yüzüklerde bulunur. Bu yüzüklerin modası eskide kalmış gibi görünse de; hala çiftler arasında tercih edilen yüzüklerdendir. Üzerinde hiç bir şekil ve desen barındırmayan sade ve gold renkli nikah yüzükleri sadeliği tercih eden kişiler arasında nikah yüzüğü olarak kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 2019 Yaz Gelin Modası başlıklı makalemizde 2019 gelinlik modelleri, 2019 Nişanlık Modelleri ve 2019 söz çiçeği modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.Evlilik Hazırlıkları İçin Liste Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.