Güzelkız.com

Evlilik Çalışmaya Engel Değil Fakat Erkekler Öyle Düşünmüyor


Evlilik Çalışmaya Engel Değil Fakat Erkekler Öyle Düşünmüyor

Kadınların fikirlerine göre çalışmak evliliğe engel değil. Ancak erkekler kadınların aksine evlendikten sonra kadınların çalışamayacaklarını düşünüyor. Binyaprak tarafından yapılan araştırmalara göre erkeklerin %80’i evlendikten sonra kadınların çalışmasına engel olduklarını söylüyor. Türkiye’de evlilik ile kariyerin engelini tespit etmek amacıyla 18 yaş üzerindeki katılımcılara bir anket yapıldı ve yapılan tespitlere göre çoğunluk kadınların evlendikten sonra çalışmasına engel olmuyor.

Birçok erkek bayanların evlendikten sonra çalışmasını çok doğal görürken birçok erkek de bayanların evlendikten sonra çalışamayacağını düşünüyor. Tespit edilen verilere göre ankete katılanların %76’sı kadınların evlendikten sonra çalışabileceğini savunurken %24’ü kadınların evlendikten sonra çalışmaması gerektiğini savunuyor.

Aynı anket erkekler için de yapıldı fakat erkeklerin evlendikten sonra çalışmaması gerektiğini savunan kişi sayısı 5 parmağı geçmiyor. Kadınların uzun süreli kariyer yapabilmesi için öncelikle bu yobaz düşüncenin yok edilmesi gerekiyor.

Evlilik ve Kariyer Arasındaki Bağ

Kadınların gözünde kariyer evliliği olumlu yönde etkiliyor. Hem bütçeye katkı yapabildikleri gibi hem de sosyal aktivite sayısını çoğaltabiliyorlar. Yapılan araştırmalara göre ise bu durum erkeklerin bazılarına avantaj sağlarken bazılarına dezavantaj sağlamaktır. Bazı erkekler eşinin çalışmasına olumlu bakarken ve kendisine destek oldukları için sevinirken bazıları ise eşinden para almayı gururuna yediremiyor.

Hal böyle olunca da birçok bayan kariyerine engel olduğu için eşinden ayrılmayı düşünüyor ve birçoğu da uygulamaya geçiriyor. Yapılan araştırmalara göre genç kesim bayanların evlendikten sonra çalışmasına engel durum teşkil etmezken orta yaş grup bayanların evlendikten sonra çalışmasına engel oluyor. Tabi durum biraz da eğitim seviyesine bakıyor. Eğitim seviyesi yüksek olan bireyler bayanların evlendikten sonra çalışmasına engel olmazken eğitim seviyesi düşük olan bireyler bayanların evlendikten sonra çalışmasına kesinlikle karşı çıkıyor.

Evlendikten Sonra Birçok Bayanın Fikri Değişiyor

Bayanlar evlendikten sonra kariyere daha farklı gözle bakıyor. Kimisi mesleğine daha çok sarılırken kimisi işten soğuyor ve ev kuşu oluyor. Bu durum birazda evlenilen kişiye göre farklılık gösteriyor. Eğer evlenilen kişinin işi iyiyse ve geliri yüksek ise bayanlar kendini çalışmak zorunda hissetmiyor ve işi bırakıyor. Gelir seviyesi düşük olan ailelerde ise bayanlar işe daha çok sarılıyor ve kariyerinde kendini yükseltmeye bakıyor. Hal böyle olunca birçok kişi duruma karlı çıkarken bazı kişiler de gıpta ile bakıyor.

Bayanların evlendikten sonra çalışması biraz da çocuğa bakıyor. Çocuk sahibi olan anneler çalışmayı istemediği gibi bazı annelere çocuk bakmak zor geliyor ya da çocuğa daha iyi gelecek verebilmek için çalışmayı tercih ediyor. Çocuk öyle bir varlık ki tüm düşünceleri alt üst edebiliyor. Kariyeri çok iyi olan bir anne işi bırakmak istemiyor ve çocuk belli bir yaşa gelince tekrar çalışma hayatına devam ediyor.

Fakat aksi düşüncede olanlar da mevcut. Kariyeri her ne kadar iyi derecede olsa da ben çocuğuma bakmak istiyorum diyerek işi tamamen bitirenler de var. Her ikisi de kendine göre güzellikleri beraberinde getiriyor. Fakat bir anne devlet memuru ise kolay kolay işi bırakmıyor. Çünkü devlet memurlarına her türlü olanak tanınıyor.

Kariyer seviyesi düşük olan anneler de aynı şekilde çalışmayı düşünmüyor. Yine de bu bir tercih meselesi. Anne kendini nasıl mutlu hissederse o şekilde davranmalı. Ancak her ne olursa olsun erkeklerin kesinlikle bayanların çalışmasına engel olmaması gerekiyor. Bu şekilde ülke gelişemez ve aynı zamanda aile ilişkileri de zarar görüyor ve ayrılıklar her geçen gün artıyor.

Bir önceki yazımız olan Modalife Mobilya başlıklı makalemizde 2019 Modalife Mutfak Masaları, 2019 Modalife Nevresim Modelleri ve 2019 Modalife Ofis Sandalyeleri hakkında bilgiler verilmektedir.Evlilik Çalışmaya Engel Değil Fakat Erkekler Öyle Düşünmüyor Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.