Güzelkız.com

Evliliğin İlk Ayında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Evliliğin İlk Ayında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evliliğin ilk ayında dikkat edilmesi gerekenler; Henüz evlilik sezonunu yeni kapatmışken bu konuya bir değinelim dedik. Evlilik, evlenmek, hayatımızı biriyle paylaşma düşüncesi her zaman kutsal ve mutluluk verici olmuştur. Ama her zaman aşık olduğunuz ve dünyalar kadar sevdiğiniz kişiyle bir aile olma konusunu başaramayabilirsiniz. Bazı evlilikler bu sebeple hızlıca son bulabilir veya uzun süre mutsuzluk sağlayabilir. Mutsuz olmak için evlenmiyoruz ki ama? Değil mi? Kesinlikle haklısınız bu yüzden her zaman sağlam temellere dayandırılan birlikteliklerde bu sorunların yaşanma riski çok düşüktür. Bu sebeple özellikle evliliğin ilk zamanlarında tarafların birbirine karşı tavırları çok önemlidir. En çok dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle liste halinde paylaşmak istedik;

Kendinize Vakit Ayırmayı Unutmayın!

Yeni bir hayata başlamış olmanın heyecanıyla yanınızdaki insanı tanımak için her şeyi beraber yapma ihtiyacıyla yanıp tutuşuyor olabilirsiniz. Yanmayın! Sonrasında pişman olabileceğiniz bir döngüye girebilirsiniz. Evliliğin ilk aylarında yapılan en büyük hatalardan biri eşinizle birmiş gibi davranmanız olacaktır. Kendinize veya onun kendisine vakit ayırması için alan ve zaman bırakmazsanız birbirinize olan saygınız gitgide minimuma inebilir. Her anınızı birlikte geçirdikten bir süre sonra özel alanınız hiç kalmaz ve fark etmeden sizi bunaltmaya başlayabilir.

Peki Neler Yapmalı?

  • Öncelikle, yani ama baya bir öncelikle evi seçerken kendinize ait bir alan yaratabileceğimiz bir ev seçmeniz gerekmektedir. Biraz ayrı kalmanın kimseye bir zararı olmaz. Hem böylelikle kendinize vakit ayırabilirsiniz, ayrı bir birey olduğunuzu unutmadan sevdiğiniz işlerle ilgilenebilirsiniz. Bu fırsatı karşı tarafa da verdiğiniz için birbirine saygı duyan bir çift olduğunuz iyice kesinleşir.
  • Arkadaşlarınızla çift olarak değil baş başa görüşmeniz sizin açınızdan yenilenmeye yol açabilir. Unutmayın arkadaşlarınız hep arkadaşlarınız olacak kalacaktır ve bir şekilde onlarla baş başa görüşerek rahatlayabilirsiniz. Kendi aranızda yaptığınız espriler ve geçmiş yılların birikimiyle bu görüşmeler size de iyi gelecektir.
  • Evet kendinize vakit ayırın, arkadaşlarınızla görüşün ancak evdeyken bütün gün bilgisayar, telefon veya televizyon başında durmak anlamına gelmesin bu dediklerimiz. Ortak bir şeyler yapmayı da es geçmeyin, çift olarak hareket etmeyi unutun demiyoruz çünkü ?
  • Evliliğin ilk ayı ve artık çift kişisiniz diye düşünerek tek başınıza ikinize plan yaptınız mı? O planı şimdi ya hemen bozun ya da çaktırmadan eşinizi arayıp daha plan yapmamış gibi davranın. Çünkü eşiniz de bir birey ve onun da planlarınız hakkında söz hakkı olmalı. Bunu kesinlikle ortadan kaldırmayın.
  • Dört duvar arasına sıkışmayın, evet bunu kesinlikle yapmayın artık bir evim var ve bu evde vakit geçirmeliyim hep fikrinden uzaklaşmanız gerekiyor. Hatta hiç girmezseniz sizin için daha iyi olur. Dışarı çıkıp bir şeyler almak zorunda değilsiniz. Yürüyüş yapabilirsiniz, boğazı izleyebilirsiniz doğa aktiviteleri yapabilirsiniz.

Aileler ile Doğru Samimiyet

Evliliğin ilk ayında özellikle dikkat etmeniz gereken bir diğer mesele ise aileler ile kurulan samimiyetler. Hem eşinizin ailesi hem de kendi aileniz ile aranız iyiyse ve herkes sağ salim ise bu görüşme taleplerinden kurtulamayacaksınız. Kahvaltılar, yemek davetleri, beraber dışarı çıkma planları. Evleri ziyaret etme talepleri… Bunlardan mümkün olduğunda özellikle ilk aylarda uzak durmanız gerek. Çünkü siz bir aile oldunuz ve önce kendinize vakit ayırıp kendi isteğiniz doğrultusunda bir yaşama sahip olmalısınız. Bunun için de mümkün olduğunca eski alışkanlıklarınızı geride bırakmalısınız.

Aileleriniz sizin her şeyiniz onlara saygı ve sevgi göstererek bu durumu izah etmeniz gerekir. Eğer sizin ailenizde de her şey hakkında fikirler verme ve karışma durumu gösteriyorlarsa bir an evvel bu konuda mesafe koymanız gerekecektir. Kendi çekirdek aileniz ile ilgili kararları eşiniz ile vermeniz daha doğru olacaktır. Ancak tabii ki bu konuyu eşinize sert bir tavırda değil oldukça yumuşak bir şekilde anlatırsanız daha ılımlı bir tepki alırsınız. Unutulmaması gerekenlerden biri de üzerinize aileler ne kadar fazla gelirlerse gelsinler onlara hırçınlık yapmak yerine daha sakin bir yöntemle durumu hissettirmeniz gerekiyor.

Güç Birlikten Doğar

Artık tek kişi değilsiniz e haliyle ev işleriniz de artık tek kişilik olmayacak. Bu sebeple birlikte planlı bir şekilde ev işlerini paylaşmanız gerekmektedir. Kadın erkek gözetmeksizin bu şekilde ev işlerini baştan paylaşırsanız iki tarafından birbirine yapmak zorunda olduğu herhangi bir iş olmayacaktır. Böylelikle ilerideki küçük atışmaları baştan ortadan kaldırmış olacaksınız. Taraflardan birinin aşırı titiz olması durumunda ise titiz olan tarafa saygı gösterecek şekilde paylaştığınız işi yapmalı daha fazlasını yapmak istiyorsa titiz taraf onu rahat bırakmalısınız. Huzura erecektir ve inanın sizi daha az üzecektir bu durum. Evliliğin ilk aylarında bu planlamayı doğru yaptığınız takdirde taraflar daha mutlu evlilikleri olacağına inancıyla motive bir şekilde hayatlarına devam edeceklerdir.

Görev paylaşımını ise yaparken herkesin yaparken maksimum seviyede keyif aldığı işleri bölüştürmelisiniz. Bu şekilde yapılan işler emin olun daha güzel ve daha uzun soluklu olacaktır. Mesela siz yemek yapmayı eşiniz kadar sevmiyorsunuz o zaman yemek yapma kısmının yöneticiliğini ona vererek çamaşır yıkama kısmından siz sorumlu olabilirsiniz. Bu demek değildir ki yemek yapma onun göreviyse her daim yemek planını veya buzdolabının teftişini o gerçekleştirecek! Siz de bu konuda onu desteklemelisiniz, çünkü onun kirli kıyafetlerini siz keşfetmeyeceğiniz gibi o da ne yemek istediğinizi tahmin edemeyecektir.

Tüm bu söylenenleri kendinize uygun bir şekilde uygulayabilirseniz inanın daha sağlam temeller üzerinde bir ilişkiniz ve evliliğiniz olacaktır. Saygı, sevgi, özlem ve de mutlulukla..

 

Bir önceki yazımız olan Benzersiz Düğün Hediyeleri - Herkesi Şaşırtın! başlıklı makalemizde bağış hediyesi, bağış yaparak hediye vermek ve benzersiz düğün hediyesi hakkında bilgiler verilmektedir.Evliliğin İlk Ayında Dikkat Edilmesi Gerekenler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.